Nem bizonyítható, hogy el akarták adni a Városházát

Erre jutott a vizsgálóbizottság.

2022. január 24., 15:37

Szerző:

A Városháza-ügyet vizsgáló bizottság hétfői ülésén Soproni Tamás bizottsági alelnök, momentumos politikus által készített jelentéstervezetet fogadta el a grémium baloldali többsége. Leszavazták továbbá a Kovács Péter Fidesz-KDNP-s bizottsági elnök által készített 35 oldalas tervezetet.

A beidézett személyek meghallgatása, továbbá mintegy 5,5 GB terjedelmű dokumentum átvizsgálása alapján a bizottság a következőkre jutott. Az elfogadott változat azt rögzíti, hogy az ügyben nem született olyan döntés, amely szerint a városvezetés eladja a Városháza épületét.

A jobboldali Kovács Péter által készített összegzés szerint a Fővárosi Közgyűlés „baloldali többsége és Karácsony Gergely főpolgármester a Városháza eladása kapcsán kirobbant botrány első pillanatától kezdve megpróbálta tagadni és eljelentékteleníteni a nyilvánosságra került tényeket”. Emellett szerinte arra lehet következtetni, hogy Budapest vezetése el akarta adni az épületet, illetve működik jutalékos rendszer „a fővárosi ingatlaneladások körül”.

Másképp vélekedik a vizsgálóbizottság Momentumos alelnöke, Soproni Tamás ezt posztolta: A Városháza ügyében felállított fővárosi vizsgálóbizottság munkája ma lezárult. Büszke vagyok rá, hogy a főváros vezetése a teljes átláthatóságra való törekvéséről tett tanúbizonyságot, amikor támogatta az ügyben a vizsgálóbizottság felállítását. A munka során több mint 10 embert hallgattunk meg sok-sok órán keresztül, mely meghallgatások és a rendelkezésünkre álló mintegy 5,5 GB terjedelmű dokumentumtömeg alapján a következő megállapításokat tettük:

 

 

Soproni Tamás Facebook-összefoglalója szerint a beidézett személyek meghallgatása és mintegy 5,5 GB terjedelmű dokumentum alapján a bizottság a következőkre jutott:

 – A 2019 októberében megválasztott városvezetés részéről nem született döntés a Városháza eladásáról.

– A 2019 októbere óta elindított vagy lezárt ingatlanértékesítések dokumentációi alapján a hangfelvételeken szereplő „irányított pályázatra” vonatkozó sejtetéseket nem lehetett alátámasztani.

 – Az ingatlanok eladásában annyian vesznek részt, hogy kizárt lenne titokban tartani.

 – A hangfelvételeken emlegetett „jutalékos rendszert” állítólagosan működtető Berki Zsolt nem ismeri és nem volt kapcsolatban Karácsony Gergely főpolgármesterrel (2019–), Tarlós István volt főpolgármesterrel (2010–2019) és Kiss Ambrus főpolgármester-helyettessel (2019–) sem. Berki Zsolt többször találkozott Bagdy Gábor volt főpolgármester-helyettessel (2010–2019), és a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok értékesítése iránt érdeklődött. A hangfelvételeken szereplő „jutalékos rendszer” működésére nem találtak bizonyítékot.

 – A vizsgálóbizottság szakértőt hallgatott meg, hogy „a hangfelvételek készítésének, annak összevágásának és nyilvánosságra hozatalának módja milyen egyezést mutat az orosz típusú dezinformációs kampányokkal, illetve ebből levonható-e következtetés arra nézve, hogy a hangfelvételek nyilvánosságra kerülése összefüggésbe hozható a 2022. évi országgyűlési választásba való esetleges idegen beavatkozás lehetőségével”. Ám ennek részletesebb vizsgálata más állami szervek kompetenciájába tartozik.

Az Index 2021. november 4-én írta meg, hogy eladná a városháza hatalmas értékű, műemléki védelem alatt álló épületegyüttesét a főváros vezetése. Karácsony Gergely főpolgármester állítólag számos ötlettel előállt már a városháza hasznosítására, az önkormányzat legértékesebb ingatlanjának dobra verése azonban eddig elképzelhetetlennek tűnt.

(Kiemelt képünk: Szivárványos és székely zászló a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal (Városháza) bejárata felett 2021. június 30-án. Fotó: Pozsonyi Roland / 168.hu)