Nagy Imrére és mártírtársaira emlékeztek a Vértanúk terén
Nagy Imréről és mártírtársairól emlékeztek meg szombat reggel a Parlament melletti Vértanúk terén. A mártírhalált halt miniszterelnök szobra előtt fejet hajtott Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is. A Nagy Imre Társaság budapesti szervezete megemlékező demonstrációt tartott Nagy Imre szobránál.
A katonai tiszteletadással zajló rendezvényen a közjogi méltóságok mellett koszorút helyezett el Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára, a Kúria nevében Török Judit kollégiumvezető-helyettes, a Legfőbb Ügyészség nevében Varga Zs. András, a legfőbb ügyész helyettese, a Honvédelmi Minisztérium nevében Fodor Lajos közigazgatási államtitkár, a Magyar Honvédség nevében Benkő Tibor vezérkari főnök, a diplomáciai testület nevében Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, továbbá Fogarasi Katalin, a Nemzeti Kegyeleti Bizottság titkára és Puskás András, az V. kerület alpolgármestere – írja az MTI.
A mártírhalált halt miniszterelnök újratemetésének évfordulóján tartott megemlékezésen jelen volt Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája, Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója, valamint mások mellett Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, valamint az Egyesült Államok és Izrael nagykövete. Nagy Imrét, az 1956-os forradalom és szabadságharc miniszterelnökét, Maléter Pál honvédelmi minisztert és Gimes Miklós újságírót - törvénysértő ítélet után - 1958. június 16-án végezték ki Budapesten. Holttestüket a börtönudvaron betonba ágyazták, majd 1961-ben titokban átvitték a Rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájába.
A Nagy Imre Társaság budapesti szervezete megemlékező demonstrációt tartott Nagy Imre szobránál. Beszédet mondott: Mécs Imre és Gyurcsány Ferenc (Demokratikus Koalíció), Iványi Gábor (Evangéliumi Testvérközösség), Hiller István (Magyar Szocialista Párt), Tóth Károly (MÚOSZ), Márton László (Magyar Demokratikus Charta), Donáth Ferenc (Nagy Imre Társaság), Tanos Áron (Magyar Szolidaritási Mozgalom); az eseményt Vágó István vezeti.
A kivégzések harmincadik évfordulóján, 1988-ban a Történelmi Igazságtétel Bizottság felhívást intézett a társadalomhoz az 1956 utáni megtorlás áldozatainak erkölcsi, politikai és jogi rehabilitációja érdekében. A köztemetőben június 16-án mintegy négyszázan koszorút helyeztek el a 301-es parcellában, és felolvasták a kivégzettek 244 fős listáját; ugyanazon a napon a párizsi Pére Lachaise temetőben a családtagok jelenlétében felavatták Nagy Imre jelképes sírját.
1989. június 16-án Budapesten - ahogy akkor nevezték - a nemzeti gyász és megemlékezés napján a Műcsarnok lépcsőjén ravatalozták fel Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József koporsóját, valamint a tragédia minden mártírját és hősi halottját jelképező hatodik, üres koporsót. A kormány és az ellenzék közös szervezésében zajló gyászszertartáson mintegy 250 ezer ember búcsúzott a mártíroktól. Az ünnepélyes újratemetésre az Új köztemető 301-es parcellájában került sor, ott, ahol a maradványokat megtalálták. Az újratemetés napja az ötvenhatos vértanúk emléknapja.