Müller Cecília felkészült a majomhimlőre

Íme az eljárásrend a majomhimlő elleni védekezésről, a szoros kontaktszemélyek sem élhetnek szexuális életet és nem gondozhatják háziállataikat sem.

2022. június 1., 08:27

Szerző:

Elrendelte Müller Cecília a járványügyi vizsgálatot abban a fővárosi kerületben, ahol az első majom-himlős beteget találták. Az országos tisztifőorvos a Népszavának elmondta: hétfőn még csak a gyanú merült fel, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ laborja a páciens mintájából már ekkor ki tudta mutatni a víruscsaládot. Kedden pedig megtörtént a vírus szekvenálása is, és ez a vizsgálat már bizonyította, hogy valóban majomhimlőről van szó.

A tisztifőorvos hozzátette:

 „az eredményt megküldtük a kerületi népegészségügyi hivatal munkatársainak azért, hogy elindítsák a járványügyi vizsgálatot, és meghozzák a szükséges intézkedéseket. Ez van most jelenleg folyamatban. Várom vissza az információt.”

Arra a kérdésre, hogy van-e ok különösebb aggodalomra, Müller Cecília azt mondta: a legnagyobb mennyiségben a bőrön keletkező hólyagokban található a vírus, de ahhoz, hogy másokat megbetegítsen, szoros kontaktusra van szükség. Megjegyezte:

az érintett beteget természetesen el kell különíteni, hiszen fertőző.

Most a kerületi járványügyi szakemberek feladata felkutatni a páciens környezetét és a szükséges megelőzési intézkedéseket megtenni.

A vírus lappangási ideje két-három hét is lehet, ez idő alatt a beteg nem fertőz, csak akkortól amikor már már tünetei is vannak. Első nap influenzaszerű tünetek jelentkeznek, majd a második napon jelennek meg a hólyagos kiütések.

Megérkezett az egészségügyi szolgáltatókhoz a majomhimlővel kapcsolatos eljárásrend a járványügyi teendőkről – írja a lap. A dokumentum egyebek mellett arra a hívja fel a figyelmet, hogy a betegséget észlelő orvosnak kell intézkednie a beteg elkülönítéséről. A kezelőorvosnak kell tájékoztatnia a beteget arról, hogy a fertőzőképesség megszűnéséig, azaz a bőrelváltozások teljes gyógyulásáig el kell különítenie magát, kerülnie kell a sérült, gyenge immunrendszerű emberekkel való érintkezést, továbbá a háziállatokkal történő találkozást.

A pörkök leválásáig tilos a szexuális és egyéb szoros kapcsolat létesítése.

A lap birtokába került utasítás szerint a legtöbb beteg otthonában gyógyulhat szupportív terápia és a fertőzés terjedését megakadályozó infekciókontroll óvintézkedések betartása mellett. A fertőzőbeteg jelentés alapján a beteg lakcíme/tartózkodási helye szerinti illetékes járási/kerületi hivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró munkatársai az értesülést követően járványügyi vizsgálatot végeznek, melynek során a betegeknek meg kell nevezniük a velük – a járványügyi vizsgálatot megelőző – 21 napon belül szoros kapcsolatban állt személyeket és elérhetőségüket meg kell adniuk.

Szoros kontakt személynek számít, aki fertőzőképes személlyel volt kapcsolatban: 

  • direkt fizikai kontaktus, különös tekintettel a szexuális kapcsolatra, 
  • a beteggel egy háztartásban él, 
  • megfelelő védőfelszerelés alkalmazása nélkül a betegellátás során történt találkozás (egészségügyi dolgozó).
A szoros kontakt személyek szabad mozoghatnak, de 21 napig nekik is kerülniük kell a szexuális érintkezést, valamint nem találkozhatnak, nem gondozhatják a háziállataikat sem.

Az érintetteket tájékoztatni kell arról, hogy az utolsó találkozás követő 21 napig a majomhimlőre jellemző tünetek kialakulását önmaguk ellenőrizzék. Ha pedig rajtuk is megjelennek a tünetek értesítsék a területileg illetékes járványügyi hatóságot. Fontos a megfelelő kézhigiénés és légúti higiénés gyakorlat betartása.

A bevezető tünetek időtartalma változó lehet (1-4 nap) és azok enyhék, nem specifikusak (pl. fejfájás, fáradság, anogenitális bőrjelenségek) a szoros kontaktok kerüljék a gyermekekkel, a várandós nőkkel és az immunkompromittált személyekkel történő kapcsolatot 21 napig, vagy a majomhimlő gyanús beteg esetén a diagnózis kizárásáig.

(Kiemelt képünk: Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ, a CDC által 2022. május 21-én közreadott, 1997-ben ismeretlen helyszínen készített kép egy majomhimlővel fertőzött beteg felsőtestéről. 2022 májusának második felében Európa több országában vettek nyilvántartásba majomhimlővel fertőzött embereket. A hólyagos bőrkiütésekkel és lázzal járó, testnedvekkel terjedő fertőzés nyugat-afrikai eredetű, és először 1985-ben azonosították. A betegség közvetlenül terjed emlősállatról emberre, lefolyása vírustörzstől függően változik. Fotó: MTI/AP/CDC)