Mosolyoffenzíva előzi meg Merkel útját

„Csodára várva”. Ezzel a címmel harangozza be a müncheni Süddeutsche Zeitung Merkel hétfői budapesti látogatását, amelynek mind Orbán, mind a magyar ellenzék nagy reményekkel néz elébe, csak éppen a kancellár egészen más érdekeket követ.

2015. január 30., 09:20

Magyarország nacionalista, jobboldali-populista kormánya a maga kétharmados többségével és rendkívül hatalomtudatos miniszterelnökével megkülönböztetett megfigyelés tárgya, mint odahaza, mind külföldön – írja a lap. Az USA már jó ideje élesen bírálja Orbán irányvonalát és azt, hogy fojtogatja az ellenzéket. Ilyen helyzetben érkezik Merkel, majd két héttel később Putyin.

Az újra felébredt ellenzéki mozgalom külső segítségben bízik. A miniszterelnök sokáig legyőzhetetlennek tűnt, de az utóbbi időben repedések mutatkoznak a hatalmi gépezetben. Így a kormányellenes oldal most arra épít, hogy a vendég nyilvánosan megbírálja Orbánt – sok-sok ok miatt. De a civil csoportok még nem jelentenek komoly fenyegetést a hatalom számára.

Valamivel jobban fáj a nemzetközi bírálat, a washingtoni és a brüsszeli nyomás, a sorozatos brüsszeli kötelezettségszegési eljárás. Kovács Zoltán szóvivő arra panaszkodik, hogy miért mindig Magyarország van terítéken. Ugyanakkor a kormány ki akarja aknázni az esélyt, ezért valóságos mosolyoffenzíva előzi meg Merkel útját, amelyet annak bizonyítékaként értékelnek, hogy az ország nem szigetelődött el. Sőt, a tárgyalásoknak fel kell értékelniük a Brüsszel által sokszor elmarasztalt Orbán-kabinetet. Ugyanakkor az elmúlt napokban tisztáztak néhány kérdést, ami kapcsán német részről igencsak kritizálták a magyar miniszterelnököt. Ilyen a megszállási emlékmű. Orbán Viktor a héten első ízben elismerte az ország bűnrészességét a holokausztban. Az RTL Klub ügyében is folyik a küzdelem a kompromisszum kialakítására. Így vagy úgy, de abból kell kiindulni, hogy a kancellár visszafogott lesz a magyar belpolitika bírálatában – írja a lap.

Berlinből azt hallani, hogy Merkel főként az ukrán válságra, a közös európai energiapolitikára és más külpolitikai kérdésekre akar összpontosítani. Németh Zsolt azt hangsúlyozza, hogy Magyarország természetesen támogatni fogja az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, és hogy az új közelség Moszkvához az energia-ügyben fennálló stratégia függőség eredménye, amit nem szabad tévesen értelmezni. Putyin jövetelét Kovács Zoltán „viszontlátogatásként” szóra sem érdekesként igyekszik feltüntetni. Egyértelmű azonban, hogy Magyarország a jelenlegi válságban sem akarja elrontani a Kremlhez fűződő viszonyt. Ezt támasztja alá, hogy a szóvivő mégiscsak heves kirohanást intéz az USA ellen, arra hivatkozva, hogy Goodfriend nem az igazat mondja a korrupciós vádak kapcsán.

(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)