Mindenképpen felelőst kell találni? – Dönt a Győri Ítélőtábla a vörösiszap-perben

A Győri Ítélőtábla hétfőn kezdi meg a Magyar Alumínium (MAL) Zrt. közveszélyokozás bűntettével és más bűncselekmények elkövetésével megvádolt vezetőinek, munkatársainak perét a vörösiszap-tragédia ügyében. Első fokon mindenkit felmentett a Veszprémi Törvényszék.

2017. január 20., 07:41

Szerző:

Tizenöt vádlott, köztük a MAL Zrt. vezérigazgatója  áll a bíróság elé hétfőn Győrben. Az ügyészség szerint ők felelősek a kolontári, devecseri tragédiáért, ezért közveszélyokozás, valamint többek között gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás bűntettének és vétségének elkövetésével vádolták meg őket. A három éven át zajló per végén tavaly első fokon mindenkit felmentett a vádak alól a Veszprémi Törvényszék.

Fotó: MTI/H. Szabó Sándor

2010. október 4-én a MAL Zrt. Veszprém megyei Kolontár közelében létesített  X. számú vörösiszap-tározó kazettájának a  gátja átszakadt, a nagy sebességgel kizúduló jelentős mennyiségű, erősen lúgos kémhatású vörösiszap elöntötte a környező településeket, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A gátszakadás következtében tíz ember életét vesztette.

A  Veszprémi Törvényszék a per során 178 tanút hallgatott ki, s percre pontosan tárta fel  a gátszakadás idejének és közvetlen következményeinek időpontjait. Szabó Györgyi bírónő  felmentő ítéletének indoklásakor kijelentette,  hogy a gátszakadást  altalaj eredetű stabilitásvesztés okozta. A tervezők nem kellően ismerték  a talajfizikai jellemzőket, s az alapozás is hiányos volt. Elhangzottak olyan bírósági szakértői vélemények is, hogy  „a tervezés körében elkövetett hiba miatt a kazetta a kezdetek kezdetétől halálra volt ítélve.”

Az ügyészség fellebbezést jelentett be a kolontáriak, a devecseriek, s a somlóvásárhelyiek  körében felháborodást kiváltó ítélet ellen. A vádat képviselő Győri Fellebbviteli Főügyészség vezetője, Mészáros Tamás portálunknak elmondta: szakmai álláspontjuk szerint az első fokú bíróság több szabálysértést is elkövetett, az általa megállapított tényállás hiányos és megalapozatlan. Az bíróság a tényekből is helytelenül következtetéseket vont le.

Az első fokú tárgyalás iratanyaga

Az első fokú ítélet megalapozatlansága  valamint az indoklási kötelezettség megsértése másodfokú eljárásban nem küszöbölhető ki, ezért indítványoztuk annak hatályon kívül helyezését – közölte Mészáros Tamás.

Ferenczy Tamás bíró, a Győri Ítélőtábla szóvivője arról tájékoztatta portálunkat: az ítélőtábla hétfőtől másodfokon, nyilvános ülésen tárgyalja az ügyet. A hét első napjaiban határozathozatal nem várható, hiszen feltételezhetően az ügyész és a tizenöt vádlott védői hosszú perbeszédeket mondanak.

A pert mindvégig kiemelt figyelemmel követte a politika. Kepli Lajos jobbikos országgyűlési képviselő már az ítélethirdetéskor tiltakozni kezdett, ezért kivezették a teremből. Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke tavaly január végén tartott sajtótájékoztatóján pedig kijelentette: a döntés elfogadhatatlan, az emberek többségét joggal háborítja fel a  felmentő ítélet. Jogtudósok viszont kiálltak a Veszprémi Törvényszék mellett. Egy nyílt vitában azt fejtegették, hogy a nyomozó hatóság rögtön „a cég embereire mutatott rá”, s ahhoz kerestek érveket, ezért nem találták meg a valódi felelősöket.