Minden párt kicsi, amikor elkezdi

Úgy nem lehet sikerre vinni egy országot, hogy állandósul a belső háború – véli Pusztai Erzsébet. A volt egészségügyi államtitkár, egykori MDF-es, majd MDNP-s politikus most annak a pártnak az elnökségi tagjaként tér vissza a politikába, amelynek megalakulását vasárnap jelenti be Bokros Lajos. A konzervatív-liberális szervezet magánpénzből épül, várhatóan részt vállal egy majdani ellenzéki együttműködésből, ám tagjai nem gondolják, hogy a választásig országos lefedettséget érnek el. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2013. április 21., 08:28

- Mi szükség az önök pártjára?

– Ahhoz, hogy hatni tudjunk, formát kellett találnunk. Reméljük, ez a szervezet képes lesz arra, hogy új szavazókat más hangon szólítson meg, és új üzeneteket közvetítsen. A magyar politikai közéletből hiányzik az európai értelemben vett szabadságelvű konzervativizmus, ami a kellően ellenőrzött demokráciát, a szabadságjogokat, az emberi méltóság tiszteletét alapértéknek tekinti.

- Török Gábor politikai elemző írta Bokros Lajosról: „Komolyan gondolja valaki, hogy egy volt szocialista képviselő és emblematikus szocialista miniszter hiteles vezetője lehet egy konzervatív-liberális pártnak, és tényleg meg tud szólítani jobboldali szavazókat?”

– Idehaza zavarossá váltak a politikai fogalmak. Az államosítás, a központosítás például alapvetően baloldali megoldás. Ki cselekszik ennek megfelelően Magyarországon? Nem épp a Fidesz?

- Másik elnökségi tagjuk, a kilencvenes évek médiaháborújában szereplő Pálfy G. István nem komilfó a jobb-, de a baloldaliak szemében sem.

– Melyik jobb- és baloldalról beszél? Mindegyikünknek vannak régi történetei. De ha így nézzük, akkor a közéletben a legkevésbé komilfó Orbán Viktor, a maga liberális múltjával. Ám az ellenségkeresés hihetetlenül ártalmas. Úgy nem lehet sikerre vinni egy országot, hogy állandósul a belső háború. Mi azoknak az embereknek szeretnénk üzenni, akik egy racionális, ám alapvetően konzervatív értékeket őrző, nemzeti és európai párt gondolatai iránt érdeklődnek. Sokan vannak ilyenek, de nem találnak maguknak pártot.

- Erre már bejelentkeztek: Bajnai Gordon új alakulata – mások mellett – ráhajtott a liberális konzervatívokra is.

– Nem így látom. Az Együtt 2014-et ma inkább baloldalra pozicionálják az emberek. Persze ez is csak címkézésre jó. Az elemzők nem arról beszélnek, hogy mitől tekinthető valaki baloldalinak, konzervatívnak vagy liberálisnak, hanem azonnal rásütik a politikai bélyeget.

- A Bokros-párt mitől konzervatív?

– Majd kiderül, ha elolvassa a vasárnaptól nyilvános programunkat. Addig erről nem beszélhetek.

- A szervezet nevéről sem?

– Arról sem.

- Mégis, miben különbözik programjuk a többi pártétól?

– Új megközelítéseket fogunk bevinni a politikába. Például szeretnénk átlépni a mérhetetlenül ellenséges politikai viszonyokon is. Nem gondoljuk, hogy Magyarország egyik fele nemzetellenes volna.

- Azt mondják, kicsi, tisztakezű, hatékony államra van szükség, új politikai kultúrára, a jogállam visszaállítására. Ez mind szép, de az emberek ehelyett olyan üzenetekre vágynak, mint amilyen a fideszes rezsicsökkentés.

– Ez elsőre emberbarát megoldásnak tűnik. Mindannyian tudjuk, hogy az energiának ára van, és azt is, hogy Magyarország a házak állapota miatt túl sokat fogyaszt belőle. Aki egyszerre akar segíteni az országnak és az embereknek, inkább az energiatakarékosságot támogatja. Ma az kapja a legnagyobb támogatást, aki a legpazarlóbb lakásban él, uszodája van, padlófűtése, és alig jut azoknak a szerencsétlenek, akik már gázt sem használnak.

– Mégis hatásos a populista program, látszik ez a Fidesz emelkedő közvélemény-kutatási adatain.

– Könnyű annak, aki korlátlan propagandalehetőséggel bír, ám én nem adnám fel, hogy az összefüggéseket is megismertessük a szavazókkal. A kormányzati intézkedések más része meggyötri az embereket. Elég az egészségügyi dolgozók és a tanárok helyzetére gondolni. Sok olyan intézkedés történt, amely nemcsak megalázó széles rétegek számára, hanem még komoly problémákat is okoz. Ilyen például az oktatással kapcsolatos végiggondolatlan, egyeztetés nélküli intézkedések sora, ami már az elsősök beíratásánál is zűrzavart okozott. Nem szabad a túlhajszolt egészségügyi dolgozókat olyan helyzetbe hozni, hogy ne kapjanak nyugdíjat, ha elérik a korhatárt, és tovább dolgoznak. Sok helyen nem lenne szakrendelés, ha nem szolgálnának tovább a nyugdíjaskorúak.

- De mitől fognak az új pártra szavazni az emberek, amikor sokan inkább a zsebükre, az ígéretekre figyelnek?

– Azokat, akiket nem foglalkoztatnak társadalmi összefüggések, akiket csupán a sárga csekken megjelenő összeg érdekel, valószínűleg nem tudjuk megszólítani.

- Vagyis értelmiségi párt maradnak?

– A vállalkozók között is vannak olyanok, akik másként gondolkodnak, akiket érdekel, hogy tisztességessé váljon a belső piac, akik az átlátható kormányzásban hisznek.

- Magyarán: nincs néppárti ambíciójuk, inkább megmaradnak médiapártnak?

– Minden párt kicsi, amikor elkezdi. Nem gondoljuk, hogy egy év alatt országos párttá tudnánk válni.

- Valóban kevés az idő, sőt, sok pénz is kellene hozzá.

– Magánforrásokból indulunk, de reméljük, idővel a tisztességes piacgazdaságot akarók támogatni fognak minket.

- Bajnaiék és az MSZP mellett Fodor Gábor is pártot gründol, nemrég létrejött az LMP-ből kiválók szervezete, a Párbeszéd Magyarországért. Előbb-utóbb koncentrációra lesz szükség, túlságosan szétaprózódott az ellenzéki oldal. Önöknek is be kell tagozódniuk a majdani szövetségbe.

– Ez a „betagozódás” nem jó kifejezés. Sok múlik azon, hogy milyen lesz a választási rendszer, amely – mint látjuk – folyamatosan változik. Fontos, hogy egy majdani együttműködésben a mi véleményünk is megjelenhessen. A többit majd meglátjuk. Ami biztos: az elmúlt három évben eltávolodtunk régi, közös céljainktól. A rendszerváltozás után azt szerettük volna, hogy egy jól ellenőrzött, többpárti parlamentáris demokrácia alakuljon ki, minél szélesebb körben bevonjuk a döntésekbe a civil társadalmat. Azt akartuk, hogy helyben dőljenek el a kérdések, ne egy központban határozzanak arról, egy kórházban mikor kell kifesteni. Ilyen rendszerben már éltünk. 1990-ben azért akartunk változást, mert tudtuk, ez nem jó világ.

- Ezért tér vissza a politikába?

– Sokáig vívódtam. Orvos vagyok, coachként (vállalati és személyi edzőként) dolgozom. Ma már a világban sok helyen az emberek megbecsülésére építve akarnak sikeressé válni. Magyarország mostani vezetői az ellenkező irányba indultak el. Még azt a tudást sem használják, amivel rendelkezünk. Ma már tudjuk, hogy az ellenséges érzelmek megbetegítenek. Fel kell lépnünk az indulatok szítása, a szellemi környezetszennyezés ellen!

- Ez évszázadokon át nem sikerült. Nem naivitás ebben hinni?

– Ha meg sem próbáljuk, akkor biztosan nem fog sikerülni. Tudom, hogy másként is lehetne csinálni. Rendelkezem a változtatáshoz szükséges tudással, felelős vagyok azért, hogy azt az ország javára használjam is.