„Milyen alapon beszél?” – elkezdték fenyegetni a mentősöket, akik tüntetni akarnak a megélhetésükért

Mentősberkekben egyre nagyobb a zúgolódás az OMSZ vezetője és az egészségügyi kormányzat nyilatkozatai, illetve lépései miatt. Folyik a médiának panaszkodó dolgozók elszámoltatása, miközben a bérezésükkel kapcsolatban olyan számokról beszélnek, ami az érintettek szerint köszönő viszonyban sincs a valósággal. Az államtitkár pedig egyenesen bizarrnak titulálta a szerdára meghirdetett demonstrációt.

2017. május 30., 14:19

Szerző:

Egzisztenciális fenyegetésekbe és hazugságvádba torkolló botránnyá kezd fajulni helyzet a Magyarországi Mentődolgozók Szakszervezete által május 31-re meghirdetett figyelemfelhívó demonstráció körül. Amióta május közepén bejelentést tettek az akcióról,  azokat a munkatársakat, akik a médiának nyilatkoztak vagy Facebook-posztokban adtak hangot az elégedetlenségüknek, azonnal elszámoltatta a vezetés, Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár pedig egyenesen bizarrnak nevezte a megmozdulást, vagyis hogy a mentősök azért vonulnak utcára, mert sokan kénytelenek második, sőt harmadik állást is vállalni, hogy meg tudjanak élni. Megítélése szerint a tüntetés okafogyott, mert a kormány több lépcsőben emeli a bérüket.

Balog Zoltán humánminiszter sajtótájékoztatója a mentők napja alkalmából rendezett eseményen a fővárosi KIOSK étteremben 2017. május 10-én. Mögötte Győrfi Pál, a mentőszolgálat kommunikációs vezetője, Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója és Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár
Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd

Eközben Csató Gábor főigazgató az érintettek számára meghökkentő számokról nyilatkozik. Az OMSZ főigazgatója minap a Magyar Időknek adott interjújában ugyanis tételesen cáfolta az MOMSZ elnökének, Kusper Zsoltnak az állításait. Mint mondta, a mentőápolók nettó átlagfizetése 2017 áprilisában több mint 196 000 forint volt, de a gépkocsivezetőké is meghaladta a 171 000 forintot, szemben a szakszervezeti vezető által említett nettó 90–110 000 forinttal.

Csató szerint nem igaz az sem, hogy a mentőtisztek és a mentésirányítók nettó 130–150 000 forint között visznek haza. Az előbbiek nettó átlagfizetése ugyanis majdnem 238 500 forint, az utóbbiaké pedig 237 000 forint. Az orvosoknak pedig valamivel több mint 432 000 forint landol a számlájukon havonta. „Az Országos Mentőszolgálatnál dolgozók nettóban átlagosan 203 586 forintot kerestek a múlt hónapban, ami majdnem 9 százalékkal haladja meg a nemzetgazdasági átlagot. A mentőtisztek, mentőápolók, mentésirányítók és az orvosok keresete lényegesen e fölött van, egyedül a sofőröknél van még elmaradás, az ő fizetésük csaknem 10 százalékkal kevesebb, mint a nemzetgazdasági átlag” – mondta a lapnak Csató. (Mint ismert, Balog Zoltán humánminiszter a mentőknek az egészségügyben zajló ütemezett béremelésen túl „csak” egy januári további 10 százalékot ígért, miközben az érintettek ennél lényegesen magasabb emelésről tudtak: munkaruhát és még idén hatvanszázalékos béremelést vártak.)

De a főigazgató-interjú nemhogy csillapította volna az indulatokat, inkább olaj volt a tűzre. A közösségi oldalakon egyre többen zúgolódnak, vannak, akik a bérelszámolásukat posztolják válaszul a vezetőik kijelentéseire. „Mivel személyesen is érintett vagyok a béremelésről szóló disputában, leírom az igazat.

Mentő-gépkocsivezetők, mentőápolók, irodai dolgozók, műszaki alkalmazottak mind-mind a garantált bérminimumot kapják. Ez 161 000 forint. Erre jön a 24 000 forint pótlék. Ez 185 000 forint. Ennek a nettója 139 000 forint. Munkaruha, cafetéria, életpályamodell nincs. Aki 67 százalékos béremelésről, 240 000 forintos fizetésről beszél, az hazudik.

139 000 forint nettó, cafetéria, munkaruha nélkül” – cáfolja Csató állításait az egyikük, akinek a sorait a kollégái saját bérpapírjaik csatolásával támasztották alá.

Már azok, akik merték, többeket ugyanis retorzió ért nemcsak nyilatkozataik, hanem a Facebook-bejegyzéseik miatt is. A lapunknak nyilatkozó mentőápoló, aki az akciót meghirdető szervezet regionális vezetője is, szinte azonnal megkapta az OMSZ kérdéssorát arról, milyen alapon beszélt a munkáját érintő nehézségeiről. Akad mentős, akivel szemben eljárás is indult, mert a közösségi oldalára bemásolt egy, a gépjárműbeszerzés aktuális helyzetéről szóló, a vezetői bejelentésekre enyhén szólva rácáfoló beszélgetést.

Az  ügy pikantériája egyébként, hogy miközben Csató azt állítja, hogy ő egy hajóban evezik az érdekvédőkkel, kiáll a dolgozóiért és még a demonstráción is jelen lesz, valójában nyíltan meghazudtolja a munkatársait. A megmozdulást szervezőkkel már a főigazgató is leült a tárgyalóasztalhoz, megállapodás azonban nem született, és mivel a bér vonatkozásában a felek álláspontja jelentősen eltér, továbbra is követelik a mentődolgozó anyagi megbecsülésének méltó elismerését, azaz az ígért mentőápolói 100–120 000 forint és a mentőtiszti 170–220 000 forint emelés 60 százalékát. Eddig csaknem hatszáz dolgozó jelezte, biztosan ott lesz holnap 14 órakor a Markó utcában, négy szakszervezet pedig támogatja a megmozdulást.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.