Miközben Magyarország milliós nagyságrendben vette a keleti vakcinákat, az EU függetlenedne a keleti gyógyszergyártóktól
Az EU szeretne kevésbé függeni a keleti autokrata rezsimektől gyógyszerellátás szempontjából.
Az Európai Unió szigoríthatja a gyógyszergyártókra vonatkozó szabályozást, a cél, hogy biztosítsák a tagállamok folyamatos ellátását, valamint hogy az EU csökkentse a gyógyszeripari függőségét Kínától és más autokrata berendezkedésű országoktól, írja a Reuters.
Az EU egészségügyi miniszterei jelenleg Szlovéniában tárgyalnak a gyógyszeripar-ellátás problémáiról, így például arról is, hogy hogyan lehet elkerülni a jövőbeli lehetséges lezárások és korlátozások miatti, a Kínából és Indiából érkező nélkülözhetetlen összetevők késését.
„A járvány megmutatta, hogy túlságosan függünk Kínától és más harmadik országoktól, már ami a gyógyszeripart illeti”
– nyilatkozta a sajtónak a megbeszélés előtt Jens Spahn német egészségügyi miniszter.
„Képzeljenek el egy olyan világot, ahol csak és kizárólag Kínában és Oroszországban fejlesztenének vakcinákat, és a nyugati demokráciák, valamint az Európai Unió ezektől az autokráciáktól függene, ha oltóanyagot akarna venni. Nem lenne egy jó világ”
– tette hozzá Spahn.
A lapnak név nélkül nyilatkozó uniós tisztségviselők elmondták, a tervekkel 2022 decemberére lesznek kész. Kérdés, hogy a szigorításra hogyan reagálna a magyar kormány, amely nemcsak vakcinákat vett milliós nagyságrendben Oroszországtól és Kínától, hanem jelenleg is a raktárban álló, kihasználatlan lélegeztetőgépeket és maszkokat is rendelt rendkívül nagy mennyiségben.
(Kiemelt kép: Egy ápolónő a kínai Sinopharm cég által kifejlesztett Covid-19 vakcina egy adagját tartja egy budapesti idősek klubjának oltóközpontjában a jelenleg is zajló Covid-19 koronavírus világjárvány közepette 2021. február 25-én. Fotó: Attila Kisbenedek / AFP)