Mi állítja meg a hajhullást?

Természetesen a padló, ahogy a pesti vicc is mondja. Kicsit komolyabban véve a dolgot, először azt vizsgáljuk meg, mi számít komoly hajhullásnak. Vagy egyáltalán: miért fontos a sűrű haj?

2009. február 25., 22:11

Antonio Banderasért több nő rajong, mint a néhai Kojakért. Ennek oka rém egyszerű: a sűrű és fényes haj felkelti bennünk a vonzódást, ugyanis ez az egészség jele. Pontosan ezért érinti olyan érzékenyen mindkét nemet. Bizonyos mértékű hajhullás minden egészséges ember esetében természetes, ugyanakkor időnként komoly kórképek kísérője, vagy figyelmeztető jele is lehet: ilyenek például a pajzsmirigybetegségek.

Mi nem számít normálisnak?

Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként.

Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben. Érdemes nem csak a hiúságunk, hanem az egészségünk miatt is orvoshoz fordulni.

A hajhullás lehet foltos és szétszórt, azaz diffúz. Mindkettő maradandó kopaszodáshoz vezet, ha a szőrtüszők és a bennük található hajszemölcs elpusztul. Ha azonban a hajszemölcs nem pusztul el, csupán a rajta elhelyezkedő matrixsejtek osztódása egy időre megszűnik, átmeneti, fokozott hajhullás és következményeként átmeneti kopaszság alakulhat ki. Az átmeneti hajhullás kezelésének célja a hajszálakat létrehozó matrixsejtek osztódásának serkentése, a keratinképzés és a hajas fejbőr anyagcseréjének fokozása.

A hajbetegsegek.hu szerint a hajhullás akkor tekinthető rendellenesnek, ha túlzott mértékű és hiányzik „a normál újrakinövés”. Az oldal szerint minden esetben be lehet avatkozni a folyamatba. „Egy megfelelő kezeléssel beavatkozunk olymódon, hogy stimuláljuk a szőrtüszőt, elősegítve ezzel a vérellátást” - írják.

Tényezők

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában.-mondta Balázs Csaba, endokrinológus.

A Hajbetegségek című szakoldal szerint kiváltó ok lehet szinte bármi, a hormonproblémáktól kezdve a hosszantartó lázon át a véralvadás gátló szerek szedéséig. Megemlítik még a fogyókúrás gyógyszereket, az egyoldalú táplálkozást, a rossz vérkeringést, az alacsony vérnyomást és a fogamzásgátlókat is. Állhat a háttérben vitaminhiány, de – túladagolás is. Levonhatjuk a következtetést: szervezetünk reagálhat úgy azt egyensúlyi állapot elvesztésére, hogy hullani kezd a hajunk. Még a stresszes emberek is gyorsabban kopaszodnak. De kihullhat a hajunk, ha lelkileg, vagy fizikailag nem tudjuk kipihenni magunkat. Sőt, még attól is, ha félünk a hajhullástól…

Mitől nő?

A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását.

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.

Ne adja fel!

Ha Ön kopaszodik, csináltasson új frizurát magának és próbáljon meg egészségesebben élni. (Persze, könnyű azt mondani!) A legegyszerűbb megoldás, ha mindenhol egyformára vágatja: vagyis nekimegy a nullásgéppel. Ha Ön öröklötten kopaszodik, akkor vagy sok pénzért hajat ültet be magának, mint Silvio Berlusconi, vagy kénytelen hozzászokni a gondolathoz: a hajhullást legbiztosabban csak a padló állítja meg.

09:00

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.