Az ombudsman szerint nem éheztetik a menedékkérőket Röszkén, ráadásul a raktárban a polcok is tele voltak élelmiszerrel

2019. augusztus 9., 13:48

Szerző:

Székely László ombudsman járt a röszkei tranzitzónában 2018. november 6-án, de tapasztalata szerint ott nem éheztették a menekülteket. Az alapvető jogok biztosa Szél Bernadett független országgyűlési képviselő kérdésére azt válaszolta, hogy a raktárak polcai tele voltak tartós élelmiszerrel.

Szél Bernadett azt kérdezte az ombudsmantól, hogy tervezi-e, hogy vizsgálatot indít a menedékkérők éheztetése és a gyermekek fogva tartása miatt. Szél szerint 2018 augusztusa óta 14 esetben összesen 23 embernek nem adtak enni a magyar hatóságok a tranzitzónában. A politikus feljelentést is tett hivatali visszaélés, közfeladati helyzettel visszaélés, és testi sértés megalapozott gyanúja miatt.

Székely László válaszában azt írta, hogy látogatásakor 76 személy volt a tranzitzónában, megnézte a lakószobákat, a gyerekszobát, az orvosi rendelőt, a foglalkoztató helyiséget, a mosókonyhát, a szanitációs helyiséget, az étkezőt, a raktárakat és a nyitott családi tereket. Az ombudsman mindent rendben talált, a raktárban a polcok pedig tele voltak tartós élelmiszerrel.

„Az élelmiszer raktárban polcokon rendszerezve tárolták azokat a tartós élelmiszereket, például tej, gyümölcs, gyümölcslé, édességek, stb., melyeket a napi élelmiszeradagon túlmenően osztottak ki a külföldieknek. A napi élelmezés részét képező hidegcsomagot és meleg ételt a Szegedi Fegyház és Börtön konyhája készíti elő, és a büntetés-végrehajtási intézet naponta szállítja a tranzitzónába. Látogatásom idején is érkezett egy ilyen szállítmány, így magam is meggyőződhettem arról, hogy a büntetés-végrehajtási intézet konyhája ügyelt arra, hogy ne sértse meg a tranzitzónában elhelyezett emberek vallásának előírásait, illetve kulturális szokásait. Az élelem bőséges, sőt, adott esetben a civil körülmények között szokásos adagoknál is nagyobb mennyiségű volt.”

Fotó: Youtube

Székely hozzátette, hogy a közös konyhában hűtő és rezsó is a menedékkérők rendelkezésére állt, az élelem mennyiségére vagy minőségére pedig nem jeleztek panaszt se neki, se munkatársainak.

Közölte azt is, hogy kísérő nélküli kiskorú, kiutasított menedékkérő nem volt a zónában. Válaszát azzal zárta, hogy az ombudsman által kezdeményezett intézkedések, illetve javaslatai nem kötelező érvényűek, így a kormány menekültügyi, illetve idegenrendészeti politikájának alakításába nincs lehetősége beavatkozni.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága már több alkalommal sürgősségi rendeletben szólította fel a magyar hatóságokat, hogy adjanak enni a tranzitzónában tartott foglyoknak. Márciusban például egy terhes afgán nő férje, májusban pedig egy idősödő cukorbeteg házaspár nem kapott enni.

(A hvg.hu nyomán.)

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.