Így változik meg az érettségi vizsgakövetelmény

Megújulnak az érettségi vizsgakövetelmények 2023-tól.

2021. december 28., 09:42

Szerző:

Megújulnak az érettségi vizsgakövetelmények 2023-tól. A közoktatás megújításának eredményeként a 2023/24-es tanévtől változnak az érettségi vizsgakövetelmények – derül ki a Magyar Nemzet kedden megjelent cikkéből.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta: az új követelményrendszer korszerű értékelési módszerek beépítésével széles teret ad a tanulók önálló problémamegoldásának és kreativitásának.

„A 2023/24-es tanévtől életbe lépő módosítás a megújult Nemzeti alaptantervhez és a kerettantervekhez igazítja az érettségi követelményrendszert, csökkenti az elvárt ismereteket, valamint még jobban előtérbe helyezi az egyéni kreativitást és az aktív problémamegoldást”

– fejtette ki Kásler.

Ebből kifolyólag több tantárgy esetében új értékelési formákat vezetnek be. A természettudományos tantárgyak (földrajz, kémia, biológia, fizika) esetében – mint írja a lap – projektmunka is készíthető középszinten:

„ennek során az eddig megszokott gyakorlati vizsgafeladatok helyett saját kutatás alapján, tanév közben összeállított projektmunka készül, amit az érettségi vizsgán kell megvédeni. Projektmunkát kell bemutatni továbbá az állampolgári, gazdasági, közigazgatási ismeretek és a mozgóképkultúra vizsgán is.”

Az informatika vizsgatárgyat a digitális kultúra váltja majd fel, amiben már nagyobb hangsúlyt fektetnek az internetes etikettre és az online zaklatásra, adatvédelemre. Ezen felül pedig új vizsgakövetelmények is lesznek a vizuális kultúra névre hallgató tárgy esetében is – digitális eszközhasználat, technikai kép, videó –, a középszintű vizsgán pedig írásbeli helyett portfóliót kell összeállítani a vizsgázóknak.

„Változik a magyar nyelv és irodalom vizsga felépítése is annak érdekében, hogy az értékelés formája jobban illeszkedjen a középiskolai tanulmányokhoz. Magyarból újdonság, hogy a szövegértési feladatsorban nyelvtani ismeretek is helyet kapnak. A történelem esetében a tantervhez igazodva megnövekszik a magyar történelem aránya – írja a lap Kásler Miklós tájékoztatását.

A megújult érettségi követelményrendszerhez mintafeladatsorok készültek, amik az Oktatási Hivatal honlapján érhetők el.

(Kiemelt kép: Debrecen, 2020. május 5. Diákok a matematika írásbeli érettségi vizsgán a debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban 2020. május 5-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)