Mégsem juttatták börtönbe a mókusok a kilakoltatott nagymamát

2018. november 20., 08:42

Szerző: Bíró Veronika

A Budapest Környéki Törvényszék ítéletet hirdetett annak az asszonynak az ügyében, akit preparált mókusok és egyéb kitömött, védett állatok miatt ítélt közérdekű munkára a Váci Járásbíróság. A nő az előírt 240 óra közérdekű munkából az ügyészi indítvány szerint csak 198 órát dolgozott le, a járásbíróság pedig kimondta, hogy ha azt önhibájából nem végzi el, a közérdekű munkát vagy annak hátralevő részét fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni. A törvényszék szeptember végi ítéletében elutasította ezt, és elrendelte a munkabüntetés folytatását. Ez azt jelenti, hogy az asszonynak nem kell börtönbe vonulnia.

Az eljárás 2013 elején kezdődött, a rendőrök házkutatásra vonultak ki a családja Pest megyei otthonába. A családfőt, az asszony volt férjét azzal gyanúsították, hogy ismeretlen társával együtt két szarvast engedély nélkül lelőtt. A szarvasok teteme nem került elő, viszont a rendőrök védett és fokozottan védett állatok preparált tetemeit találták a család otthonában. Az anya, K. Pálné a rendőröknek elmondta, hogy az elhullott állatok tetemeire ő bukkant, preparáltatta őket, egyikük sem élt már, amikor megtalálta őket.

Két héttel később újra házkutatást tartott házukban a rendőrség. Három mókus és egy macskabagoly kitömött tetemét foglalták le, ezek az állatok védett fajnak minősülnek. Emellett a fokozottan védettnek minősülő egy kitömött gyurgyalag és egy vidra preparált tetemét is lefoglalták.

Fotó: Budakeszi Vadaspark

A járásbíróságon természetkárosítás bűntette és más bűncselekmény miatt indult eljárás ellene, a bíróság 2015 novemberében hozott ítéletében megállapította, hogy K. Pálné természetkárosítást követett el a védett állatok hazavitelével, és 240 óra közérdekű munkára ítélte őt, pártfogói felügyelet mellett. 

Az ítélet alapján a munkát hetente legalább egy napon, a heti pihenőidejében vagy a szabadidejében díjazás nélkül kell elvégeznie. Amennyiben nem dolgozza le az előírt mennyiséget, a közérdekű munkát vagy annak hátralevő részét fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni.

A munka helyszíneként a Keresztény Fiatalok Társasága Egyesületet jelölték ki. K. Pálné megkezdte a munkát, de nem a teljes mennyiséget dolgozta le. Pártfogó felügyelője levélben felszólította, hogy pótolja az elmaradást, különben kezdeményezi a közérdekű munka szabadságvesztésre történő átváltoztatását.

A család ekkor már nagyon nehéz helyzetben volt. Az asszony volt férjével élt egy háztartásban egyik gyermekükkel. A férfi tartotta el a családot nyugdíjából. Évekkel korábban devizahitelük miatt adósságspirálba kerültek, tavaly ki is lakoltatták őket otthonukból, ez nagyon megviselte őket. Tartozásaik megmaradtak, albérletet kerestek. K. Pálné a költözést intézte, otthon, majd az albérletben pakolt a rendes munkája mellett. Elmondása szerint azért nem folytatta a közmunkát, mert a családjára nehezedő teher mellett fizikailag sem bírta ebben az időszakban. Próbált megegyezni az egyesület vezetőjével, hogy később bepótolja a kimaradt órákat, de nem tudtak megállapodni.

Jelezte problémáit a pártfogó felügyelőnek, de elmondása szerint nem kapott lehetőséget a büntetés félbeszakítására. Az ügyészi indoklás szerint utoljára 2018. február 10-én jelent meg a kijelölt munkahelyen.

K. Pálné a bírósági meghallgatáson elmondta, hogy a kilakoltatás, költözés mellett idén januárban munkahelyi balesete is volt, elesett, fejében vérrög keletkezett, emiatt két hónapig volt táppénzen. 

Kegyelmi kérvényt nyújtott be, de az igazságügyi miniszter elutasította, és nem terjesztette a köztársasági elnök elé.

A törvényszék álláspontja szerint az elítélt igyekezett eleget tenni kötelezettségeinek, büntetése nagy részét ledolgozta, és késznek mutatkozik a munkafolytatására. Ezért a bíróság az ügyészi indítványt elutasította, és felszólította a pártfogót az eljárás folytatására. Eszerint az asszonynak le kell dolgoznia a maradék 42 órát is, de nem kell fogházba vonulnia.