Meglepő fordulat: Sólyom megvédi az Alkotmányt

"Nehéz öt évet tudhatok magam mögött, "ellenszélben" tevékenykedtem. Sokszor kellett összeszorított fogakkal tűrni" - mondta Sólyom László a Győri Nemzeti Színházban tartott könyvbemutatóján.

2010. november 7., 13:58

Az Egy elnökség lenyomata című műről, s magáról az elnökség idejéről elsőként Horkay Hörcher Ferenc, a PPKE BTK Esztétikai Tanszék vezetője, eszmetörténész, politikai filozófus beszélt saját szempontjai szerint.

Horkay Hörcher Ferenc elmondta: ˝Sólyom László elnöki periódusának egyik legfontosabb kérdése, - és tanulsága is egyben - hogy mennyit tehet egy politikus a demokrácia értékrendszerének megőrzéséért, fenntartásáért. Sólyom László bátran, nem protokoll feladatként kezelte ezt a problémát. A politika egy olyan érték, melyet attól függetlenül őrizni kell, hogy melyik párt van hatalmon˝ - hangsúlyozta az eszmetörténész, majd így folytatta: "Az elmúlt 20 évben egyetlen politikushoz, Antall Józsefhez tudnám hasonlítani Sólyom Lászlót. Ők ketten a politikai közösség egészének értékrendjét képviselték" - mondta.


A politikai filozófus hangsúlyozta továbbá Sólyom László nyilatkozatát, miszerint az Alkotmányt nem szabad kitenni a mindennapi politika játszmáinak. "Ne alkotmányozzon ma senki praktikus politikai céllal."

A könyvről másodikként Lányi András, az ELTE BTK és TTK oktatója, szakirányvezetője, író, filozófus, filmrendező beszélt: "Az olvasmány meglepetést okozott számomra. A válogatott beszédekből és interjúkból egy teljes politikai hitvallás rajzolódik ki. A köztársasági elnök a nemzet egységét fejezi ki. Nagyon nehéz azonban egy olyan egységet képviselni, ami nincs" - írta a

kisafold.hu.

A két beszéd után maga a szerző, Sólyom László következett. "Kiszabadultam az elnöki kötöttségek közül, így magyarázom most egy kicsit a bizonyítványt" - kezdte Sólyom László. "Nehéz öt évet tudhatok magam mögött, gyakran "ellenszélben" tevékenykedtem. Sokszor kellett összeszorított fogakkal tűrni. Ebben a médiának is szerepe volt: vagy nagyon támogattak, vagy "agyonhallgattak" - így fontosnak éreztem, hogy magam szedjem össze azt, amit kiemelkedőnek tartottam az elmúlt időszakban."

Sólyom elmondta továbbá, hogy szerinte napjainkban meglehetősen aláásták az Alkotmány szerepét és sok mindenért hibáztatják, pedig tartalmilag a "hazai szabadság" szempontjából újabbat alkotni, mint az 1989-es, aligha lehet.
Lehet új alkotmányt létrehozni - a mostani újrakezdés filozófiájába ez beleillik -, tartalmilag azonban a jelenleginél európaibbat, a hazai szabadság fokának megfelelőbbet nem lehet alkotni.