Meglepő fordulat: eltörölhetik az óraátállítást
A politikus még októberben nyújtotta be indítványát az óraátállítás megszüntetéséről, ez mostanra került a bizottság elé – írja a Magyar Nemzet. Kepli felvetésében megfogalmazta, leginkább a mezőgazdaságot segítené, ha az ország egész évben a nyári időszámításban maradna, de fontosak a tervezett intézkedés élettani hatásai is.
Fotó: MTI/Ujvári Sándor
A tegnapi ülés után a lapnak nyilatkozó képviselő maga is meglepődött az egyhangú bizottsági döntésen, ami arra utal, hogy a Fidesz is kész beállni az ügy mögé. – Elfogadtam Kepli Lajos érvelését, egyetértek a javaslattal, és képviselőtársaimat is arra fogom biztatni, hogy szavazzák meg a javaslatot, ha a parlament elé kerül – erősítette meg Bencsik János, a Fidesz országgyűlési képviselője, a gazdasági bizottsági tagja.
A Szállás.hu felmérése szerint a magyarok 80 százaléka eltörölné el az óraátállítást, az ellenzők kétharmada inkább a fix nyári időszámítás híve. A gyakorlatban az átállás azt jelentené, hogy télen is hosszabbak maradnának a nappalok, igaz, reggelente tovább tartana a sötétség.
Ha tényleg a nyári időszámítást fixálná a parlament, az okozhat némi zavart. Ez ugyanis azt jelentené, hogy jelenlegi UTC+1-ből UTC+2-be lépnénk át, azaz a koordinált világidőhöz (UTC) képest nem egy, hanem két óra lenne az eltérés nálunk. Egyszerűen ez azt jelenti, hogy közép-európai idő helyett Magyarország a kelet-európaira térne át, azaz nem Ausztriával, Olaszországgal, Németországgal vagy éppen Horvátországgal lennénk egy időzónában, hanem Romániával, Görögországgal vagy a balti államokkal. Ez mondjuk nem lenne példa nélküli lépés, mert Spanyolország vagy Franciaország éppen hasonló megfontolásokból, azaz a hosszabb esti világosság miatt választotta a földrajzilag számukra releváns UTC helyett az UTC+1-et.
A téli-nyári időszámítás eltörléséből azonban származhat kavarodás, mert Európában Oroszország kivételével mindenhol alkalmazzák. Ha ezt nálunk eltörölnék, az időeltolódás a többi európai országhoz képest évente kétszer megváltozna. Igaz, ez sem feltétlenül okozna jelentős gondot, hiszen a több időzónában fekvő USA-ban vagy Ausztráliában van arra példa, hogy az országon belül egyes államok nem alkalmazzák az egyébként általános óraállítást.