Megint kormányközeli cégek járhatnak jól

A szocialisták attól tartanak, hogy az iskolai étkezők államosításával a jövőben a „Simicska Zrt.-k és a Nyerges Kft.-k” által feltálalt menü kerül a menzákra. Az LMP pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a belügyminiszter építésügyi javaslatainak elfogadásával a kormánynak lehetősége nyílna arra, hogy a „Közgép-társaságok, oligarchák számára” testre szabja a beruházásokat.

2012. július 7., 13:40

Az MSZP szerint a Fidesz-kormány „újabb gaztettet” hajtana végre az iskolai étkezők és a gyermekétkeztetés egy részének államosításával, abból ugyanis a szocialisták szerint a kormánypárthoz közeli vállalkozások húznának hasznot.

Török Zsolt a szocialisták szóvivője szombaton az MTI-nek azt mondta, az eddigi sajtóhírekből kiindulva arra számítanak, hogy a kabinet az államosítás után magánkézbe adja a menzák üzemeltetését, vagyis – mint fogalmazott – a kormány eddigi közbeszerzési gyakorlatát ismerve a jövőben a „Simicska Zrt.-k és a Nyerges Kft.-k” által feltálalt menü kerül az iskolai étkezőkbe.

Megjegyezte, ezen annak tudatában sem csodálkoznának, hogy a Közgép Zrt. eddig alapvetően építési feladatokat látott el, mivel azt látják, a Fidesz minden közbeszerzést úgy intéz, hogy formailag törvényesek, mégis a kormánypárthoz közel álló cégek kerülnek ki győztesként.

Az ellenzéki politikus a sajtóértesülésként nyilvánosságra került kormányzati tervek hatását érzékeltetve elmondta, lehet, hogy most csak egy kis adag hús jut a gyerekeknek az iskolákban, az államosítás után azonban várhatóan ennyi sem marad, a „nagy szelet rántott hús pedig a Fidesz Zrt. hatalmas tányérjába kerül”.

Az MSZP szóvivője emellett arra is emlékeztetett, hogy a kormány a közelmúltban úgy szigorította a gyermekétkeztetés szabályait, hogy azáltal harmincezer gyermek került ki a rendszerből. Török Zsolt hangsúlyozta, a kabinet ezen lépése is az alacsonyabb jövedelmű családokat sújtja, ahogy a kormány egész családtámogatási rendszere, amely csak a társadalom legjobb módban élő 10-15 százalékának kedvez.

„Közgép-társaságok, oligarchák számára” testre szabni a beruházásokat

Az LMP szerint nem a helyi közösségeknek, valamint a kis- és középvállalkozóknak, hanem a kormánynak, a hozzá közeli cégeknek, illetve a multinacionális vállalatoknak kedvez a belügyminiszter településfejlesztéssel, településrendezéssel és építésüggyel összefüggő, az Országgyűlés előtt álló törvénymódosító javaslata.

Schiffer András, a párt országgyűlési képviselője az MTI-nek szombaton elmondta: Pintér Sándor látszólag ártalmatlan változtatásai felülírnák a közérdeket azzal, hogy csökkentenék az állampolgárok beleszólási jogát az őket érintő településfejlesztési, építési kérdésekbe, emellett korlátoznák a szakhatóságok ellenőrzési lehetőségeit, továbbá növelnék a korrupciós nyomást, és tovább gyengítenék a kiszámíthatóságot.

A politikus példaként említette, hogy az előterjesztés alapján a kiemelt beruházásoknál csak akkor lehetne jogorvoslattal élni, ha az ügyfél már az építési engedély kiadása előtt bekapcsolódik az eljárásba. Ez azonban teljesen abszurd elképzelés, hiszen a lakosság általában csak ezután értesül az őt zavaró beruházásokról, például egy új szemétégető megépítéséről – fogalmazott.

A kormány emellett azt is el szeretné érni, hogy a szakhatóságok „minél kevesebbet okvetetlenkedjenek” – hangsúlyozta Schiffer András, hozzátéve, ezt úgy kívánják elérni, hogy például a népegészségügyi és a környezetvédelmi hatóságoknak a jövőben tartaniuk kellene magukat elsőként megfogalmazott véleményükhöz.

Az LMP elfogadhatatlannak tartja azt az elképzelést is, hogy a jövőben csak a műemlékekhez kellene bontási engedélyt kiadni, Schiffer András szerint ugyanis így mindenféle közösségi kontroll nélkül tűnhetnek el a városképet jelentősen meghatározó épületek.

Az ellenzéki képviselő szerint a kormánynak a fentiek mellett arra is lehetősége nyílna, hogy a „Közgép-társaságok, oligarchák számára” testre szabja a beruházásokat. Schiffer András újabb irracionális lehetőségként hozta fel, hogy a környezetvédelmi engedélyeztetés közelmúltban történt, parlament általi lerövidítése után a kabinet most tovább gyorsíthatja ezt a folyamatot, így akár az is elképzelhető, hogy egy vörösiszap-tározó hamarabb kap építési engedélyt, mint egy hétvégi nyaraló.

Az LMP-s politikus az ellen is szót emelt, hogy a kormány elvenné az önkormányzatok autonómiáját a különböző területrendezési kérdésekben, amivel elveszne az állampolgárok beleszólási joga környezetük kialakításába.

Schiffer András összegzésként azt mondta: a kormány téved, ha azt hiszi, ehhez hasonló lépésekkel fel tudja pörgetni a gazdaságot, ahhoz ugyanis inkább a helyi gazdaságot és az ott dolgozó kis- és középvállalkozásokat kellene előnybe hoznia.

A településfejlesztéssel, a településrendezéssel és az építésüggyel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló javaslatot június 15-én nyújtotta be Pintér Sándor belügyminiszter. Az Országgyűlés honlapján olvasható információk szerint az indítvány részletes vitára bocsátásra vár, ahhoz augusztus 24-ig lehet módosító előterjesztéseket tenni.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.