Megint a magyarok járnak pórul, de a kormány nem foglalkozik velük
Miközben a világsajtó az uniós főtárgyaló brit bankokat és azok munkavállalóit érintő kijelentésével volt elfoglalva, sokak figyelmét elkerülhette, hogy Michel Barnier a korábbiaknál szigorúbb kijelentést tett, hiszen bárminemű megállapodás függvényeként szabta, hogy London a kilépést követően továbbra is alkalmazza az uniós egészségügyi, környezetvédelmi, munkajogi és más normákat.
„A kilépési egyezmény ratifikációja ezen is múlhat az Európai Parlamentben, illetve a tagállamokban.”
Az Európai Unió kész a legambiciózusabb szabadkereskedelmi egyezményt kínálni az Egyesült Királyságnak, ehhez azonban előbb meg kell állapodni a szigetországgal a rendezett kiválás feltételeiről – mondta az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója, ám Barnier azt is hozzátette: ez az egyezmény kizárólag akkor jöhet létre, ha a brit kormány rendezi a kilépés főbb kérdéseit.
Valójában tehát a tárgyalások a kilépési feltételekről alig haladnak, lényegi ügyekben nem közelednek az álláspontok, számos kérdést pedig még meg sem nyitottak a felek. Csakhogy – mint ismert – a brit kormány törvényt hozatna a parlamenttel a kilépés dátumáról, ami egyúttal azt is jelentené, hogy ha 2019 március végéig nincs alku a feltételekről, a britek akkor is kilépnek.
Egy ilyen kilépés következményei márpedig beláthatatlanok lennének – Magyarország és az angliai magyarok szempontjából is. Valamennyi gazdasági elemző veszteséggel számol, ám az Oxford Economics nevű kutatóintézet legutóbbi elemzésében – amelyet a 444 szúrt ki – már kifejezetten arra figyelmeztetett, hogy ha nincs alku a Brexitről, akkor 2020-ra a brit GDP két százalékkal esik vissza. Sőt több EU-s tagállam gazdasága is megsínylené a helyzetet: leginkább Írország, aminek egy százalékot esne a GDP-je. Rögtön utána Magyarország és Csehország járna a legrosszabbul, fél-fél százalékos eséssel. Németország és Franciaország viszont megúszná 0,2 százalékkal.
Ráadásul az is komoly veszély maradt, hogy ha nem sikerül megállapodni, akkor az EU-s országok és Nagy-Britannia kereskedelmében megjelennek a vámok, és akár az is előfordulhat, hogy a kint dolgozó magyaroknak el kell hagyniuk az országot. Ez a magyar gazdaságot is hátrányosan érintené.
A Nagy-Britanniában dolgozó magyarok évente legalább ötvenmilliárd forintot utalnak haza, jellemzően itthon maradt rokonaiknak.
Az ma már a legelvakultabb populisták számára sem igazán kérdés, hogy a Brexittel mindkét fél, az Egyesült Királyság és az európai közösség, ezen belül Magyarország is csak veszíteni fog.
A mostani folyamatok egyik legfontosabb célkitűzése a veszteségek minimalizálása kell hogy legyen – közölte a 168 Órával a múlt héten alapított, Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő által gründolt Radikális Európai Demokraták (RED). A mozgalom aggályait fejezte ki annak a több százezer magyarnak a státusa és sorsa miatt, akik az elmúlt években brit földön kerestek és találtak boldogulást.
Emlékeztettek: a brit kormány egyelőre változó tartalmú és hitelességű ígéreteket tett a tárgyalások előkészítése során, legutóbbi, gálánsnak tűnő javaslatuk szerint a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgároknak bőségesen lesz idejük a Brexit után arra, hogy az állandó lakhatási engedélyt nyújtó letelepedett státusért folyamodjanak. A RED arra figyelmeztetett azonban, hogy a Brexit-párti konzervatívok kampánya épp az „EU-migránsok” ellen uszított, nemrég pedig a brit kormány képviselői azt mondták: csak akkor őrizhetik meg szerzett jogaikat az EU-állampolgárok, ha a britek is megtarthatják uniós kedvezményeiket.
„A válóper még csak most kezdődik, a vagyonmegosztás pedig fájdalmas folyamat lesz.”
A RED kiemelten fontosnak érzi, hogy a tárgyaló felek minél közvetlenebb információkkal bírjanak az érintettek helyzetéről és elvárásairól, ezért online konzultációt indítottak a Nagy-Britanniában élő magyarok körében. A mozgalom honlapján és e-mail-címén keresztül várják minden érintett magyar állampolgár kérését, javaslatát, elvárását a Brexit-tárgyalásokkal kapcsolatban, amelyeket összesítve eljuttatnak és tárgyalási segédletnek ajánlanak az Európai Parlament Brexit-ügyi főtárgyalójának, a liberális frakcióvezető Guy Verhofstadtnak.
„Sajnálatos, hogy a jelenlegi magyar kormány minimális figyelmet sem fordít a kivándorolt magyar állampolgárok érdekképviseletére és jogaik megfelelő garantálására. Ehelyett inkább az európai közösség ellen vív agyament háborút, ezzel is gyengítve tárgyalási pozícióinkat. Mi a magyar emberek érdekeit tartjuk elsődlegesnek, és ennek eredményes képviseletét várjuk el a Brexit-tárgyalásokon minket képviselőktől is” – közölte a RED, amely tehát közvetlenül az uniós tárgyalóbizottságokban lép fel a magyar munkavállalói érdekekben.