Megadóztatja a kormány a napelemeket
Erős ellentmondás érzékelhető a Fidesz azon állítása, miszerint elősegíti a zöld technológiák elterjedését, és a napelemeket megadóztató „környezetvédelmi termékdíj” bevezetése között. A döntés teljesen abszurd: a napelemek teljesen újrahasznosíthatóak és környezetkímélőek.
2015 januárjától sújtják környezetvédelmi termékdíjjal a napelemeket – a kormány ezzel a lépéssel a jelentős szennyezést okozó termékek közé sorolta a teljesen újrahasznosítható anyagokból készült napelemeket.
„Kilogrammonként 114 forintba kerül a napelemes termékdíj. Ez elég jelentősen, akár 25-50 százalékkal megnövelheti a kivitelezés költségét” –
mondta az RTL KlubnakKiss Ernő, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnöke. Hozzátette, egy átlagos család ház esetén a termékdíj miatt akár 100 ezer forinttal nőhet a napelemes rendszer telepítése. Azt is elmondta, már így is Magyarországon a leghosszabb a napelemek megtérülési ideje a környező országokhoz képest. Az EU-ban pedig nálunk a legalacsonyabb a napenergiával termelt áram aránya.Az MSZP szerint a kormány célja a termékdíjjal a puszta pénzbehajtás volt. Burány Sándor szocialista képviselő szerint az útdíj kiterjesztése mellett ez volt a kormány egyik legsötétebb adóötlete.
A Földművelésügyi Minisztérium elismerte, nem azért kell termékdíjat fizetni a napelemek után, mert környezetszennyezőek, hanem azért, mert újra kell őket hasznosítani.
Az Orbán-kormány hozzáállásáról a megújuló energiákhoz sokat elmondanak L. Simon László szavai, aki e témáról szólva tavaly egy parlamenti vitában kijelentette: „Áramra éjszaka is szükség van, illetve akkor is szükség van, amikor nem fúj a szél, nem süt a nap.”