Matolcsy György bemutatta a hitelmoratórium árnyoldalát

A jegybank elnöke mindenkit a kilépésre ösztönöz. 

2021. június 21., 13:39

Szerző:

Hétfőn jelent meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleménye, amelyben a hitelmoratórium hátulütőire hívják fel a figyelmet, derül ki a Népszava cikkéből.

Még tavaly márciusban vezette be az Orbán-kormány a hitelmoratóriumot, amelynek célja a koronavírus-járvány miatt nehéz anyagi helyzetbe került emberek megsegítése azzal, hogy egy megadott határidőig nem kell fizetniük a hiteleik törlesztését. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke már korábban is bírálta a moratórium meghosszabbítását, most a jegybank közleményben hívta fel a figyelmet annak negatív következményeire.

Az MNB szerint csábító lehet, hogy a törlesztőrészletek továbbra is ugyanakkorák maradnak, mint a fizetési stop elrendelésekor, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a vissza nem fizetett tőkerészre folyamatosan rakódik a kamat. Igaz, később nem válik kamatos kamattá, azaz nem az eredetileg felvett tőkéhez számolják, hanem a futamidő után havi egyenlő részletekben lehet törleszteni.

Ez elsőre jól hangzik, azonban a jelenség valójában azt vonja maga után, hogy az ügyfelek a tervezettnél tovább használják a bank pénzét, így végeredményben több pénzt is fizetnek vissza. A megnőtt teher főleg azokat érinti, akikre a moratórium felvételekor is még években mérhető törlesztési idő várt, magas kamattal.

Azoknál a hiteleknél, amelyeknél nincsen érvényes futamidő, jellemzően a hitelkártyáknál, a fizetési stop végével a teljes tartozást törleszteni kell. Az MNB közleménye ezért hangsúlyozza, hogy az ilyen hitelekkel rendelkezők még inkább a mielőbbi kifizetéssel járnának jól.

(Kiemelt kép: MTI | Szigetváry Zsolt)