Matolcsy a kormány és a jegybank „szövetségéről” beszélt
Két írásában is Magyarországgal foglalkozik a Wall Street Journal. A tekintélyes gazdasági napilap idézi az Európia Bizottság elnökét, aki szerint az unió „nem pécézte ki Magyarországot”. Emellett nyilatkozott a WSJ-nek Matolcsy György, aki egyebek mellett arról beszélt, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése és az Orbán-kormány között „szövetségre” van szükség.
Barroso tagadta, hogy az unió kipécézte Magyarországot. Orbán Viktorral közösen tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján úgy érzékeltette a helyzetet, hogy a Bizottság nem részrehajló – éppen olyan, mint a futballban a bíró –
írja a Wall Street Journal.A testület már többször is közbeavatkozott a magyar kormány lépései láttán, pl. a bírák korai nyugdíjazása, vagy az adatjogi biztos függetlensége ügyében. Mindezek hatására a miniszterelnök teljes súlyával belevetette magát abba a vitába, amely megkérdőjelezte az EB elfogulatlanságát. Barroso viszont most azt mondta, hogy szó sincs semmiféle keménységről a magyarokkal szemben, a Bizottság csupán gondoskodik arról, hogy betartsák a közösségi szabályokat. Hangsúlyozta azt is, hogy egyetlen kötelezettszegési eljárás sem jelent politikai akciót bármely kormány vagy állam ellen. A Bizottságnak joga és kötelezettsége ellenőrizni, hogy minden intézmény és kormány eleget tesz-e az általa vállalt szerződéses kötelezettségeknek.
Matolcsy: Stratégiai szövetségre van szükség a kormány és az új MNB-vezetés között
Matolcsy György szerint a jegybank alkalmazhat az eddiginél kreatívabb monetáris intézkedéseket a növekedés elősegítésére, de úgy, hogy közben nem veszélyezteti a pénzügyi stabilitást, illetve nem gerjeszti az inflációt. Mint mondta, ezen a területen az MNB-nek van még mozgástere, ám közben rendkívül óvatosnak kell lennie, figyelembe véve az ország külső eladósodottságának mértékét, illetve az ingatag piaci hangulatot. Elemzők úgy látják: a forint árfolyameséséhez hozzájárult a befektetők félelme, hogy ti. a bank új elnöke túlságosan agresszív mennyiségi könnyítéshez folyamodik majd a gazdaság bővülésének beindítására.
Matolcsy a Wall Street Journalnak adott
interjúbanigyekszik ezeket az aggályokat eloszlatni, mondván hogy nem szabad sokkterápiát alkalmazni, meglepetést okozni. Hozzátette, hogy a központi bank nem finanszírozhatja bankópréssel az államháztartás hiányát és nagyon pontosan be kell lőnie, mennyi pénzt ad a kereskedelmi bankoknak, a többi közt a KKV-k és az exportra termelő vállalatok meghitelezésére. De ezzel együtt stratégiai szövetséget tart szükségesnek a hatalom és a jegybank új vezetése között, mert most már mindenképpen fordulatot kell elérni a növekedés érdekében.Hangoztatta, hogy a Nemzeti Bank megőrzi függetlenségét és ezután is az áremelkedés elleni küzdelem lesz a fő célja, ám együtt kell működnie a kabinettel, ha az ország ki akarja húzni magát a recesszióból. Úgy fogalmazott, hogy konzervatív bankot szeretne, amely azonban alkalmazza azokat az eszközöket, amelyeket az EKB és a FED is bevet. Szerinte a forint stabilitása fontosabb bármiféle árfolyamcélnál, de ehhez a mostaninál jobb üzleti hangulat szükséges. Utóbbit pedig bizalomépítő lépésekkel lehet elérni. Ugyanakkor elutasította azokat a bírálatokat, miszerint Magyarország egyszeri intézkedésekkel nyomta le a deficitet. Azt állította, hogy a siker mögött hosszú távú szerkezeti reformok állnak. Szerinte a gazdaság a jó úton halad, de mindenképpen át kell váltani a növekedésre.