Már tavaly feljelentették az RTL-t a kormányból a tulajdonosainál
Már tavaly felnyomták kormányzati körökből az RTL-t a tévétársaság tulajdonosainál. A kormány 2012 óta figyelte a tévé híradóit, mert úgy látta, „elfogult”, „ellenséges” vele szemben az adó. Az RTL Klub a kritikák nyomán tavaly átvilágította a hírműsorait, és arra jutott, hogy a Fidesz és a kabinet elvárásainak képtelenség megfelelni.
„Az RTL többet foglalkozott a rezsicsökkentéssel, mint a TV2.” „A nyilatkozó politikusok gyakran nem elég felkészítettek, a sajtóban kerengő nyilvánvaló kérdésekre sincsen előre válaszuk. 2013. február 15-én Hoffmann Rózsa államtitkár vállalta, de a sajtóosztály mégsem engedte a nyilatkozatot.” „A kormányszóvivő (...) többször nem volt hajlandó nyilatkozni és elérhetetlen volt a riporterek számára” – ezek az észrevételek a kormányzati kommunikációról nem most, hanem az RTL-kormány konfliktus kirobbanása előtt születtek 2013-ban a tévénél.
Az RTL ugyanis a kormány panaszai nyomán megvizsgálta saját hírműsorait, hogy valóban „elfogultak-e” a kabinettel szemben, majd arra jutott, a panaszok nagy része alaptalan. Mint azt a hvg.hu egy hete megírta, a kormány és a Fidesz kampánystábja már tavaly elégedetlen volt az RTL-lel. Ezért egy éven keresztül figyeltette, vizsgálta a kormány a tévé hírműsorait, majd arra jutott, hogy szemben a TV2-vel, túl sok „negatív” hírt közölnek. A hvg.hu birtokába került vizsgálat információink szerint szerepet játszott abban, hogy a Fidesz viszonya megromlott az tévétársasággal, mely végül a reklámadó fő célpontja lett.
Az RTL tulajdonosainál is bepanaszolták több csatornán keresztül tavaly a magyarországi tévétársaságot a kormány számára készült vizsgálati anyag alapján – értesült a hvg.hu. A nemzetközi médiabirodalom döntéshozatali mechanizmusát ismerő, névtelenséget kérő forrás szerint több mint egy évvel ezelőtt a magyar kormánytól olyan jelzések érkeztek a külföldi tulajdonosokhoz, hogy elégedetlenek a magyar RTL hírműsoraival, szerkesztési elveivel, a tévé, illetve a budapesti menedzsment „ellenséges” velük. Úgy tudjuk, a tulajdonosoknak üzengetés azt a célt szolgálta, hogy gyakoroljanak nyomást a magyar tévétársaság menedzsmentjére.
Ezzel párhuzamosan informális úton eljutott az RTL Klubhoz a 2012. szeptember és a 2013. május közötti időszakban készített vizsgálat anyaga. Mint írtuk, az elemzés fő kifogása az volt, hogy az RTL „rosszul” kezeli a 2012 végén bejelentett rezsicsökkentést. Sőt arra jutottak, hogy „az RTL-csoport a közműszolgáltatókat védi a rezsicsökkentéssel szemben”, ugyanis az elemzés szerint nem szólaltattak meg senkit a kabinetből vagy a Fideszből.
„Bár első perctől komolytalannak éreztük a kifogásokat, fontosnak tartottuk megnézni, hogy a tanulmányban megfogalmazott észrevételeknek van-e bármilyen alapjuk” – mondta a hvg.hu-nak Kotroczó Róbert, aki most elismerte, hogy ők is ismerték a kormányzati elemzést. (Kolosi Péter programigazgató egy hete nem akart nyilatkozni az ügyben – a szerk.) Az RTL Klub hírigazgatója szerint külsős szakértők elemzését is bekérték, hogy kivizsgálják, milyen módszer, számítások révén jöttek ki a kormányzati arányok a politikailag pozitív vagy negatív hírekről. Így megnézték a kormányzati megrendelésre készült tanulmány állításait, az archívumból újranézték az adott időszakból kifogásolt műsorokat is. Az összegzést egy erre felállt csapat írta meg házon belül.
A hvg.hu-nak elküldött négyoldalas, pontokba szedett RTL-es elemzés szerint értelmetlen egyoldalúsággal vagy elfogultsággal vádolni a tévét, ha egyszer a kormánypolitikusokat képtelenség elérni, nem nyilatkoznak, a kormányszóvivői iroda, a minisztériumok nem szolgáltatnak adatokat. A tévé szerint ők nem tehetnek arról, hogy nagyon sokszor képtelenek bemutatni a kormányzati álláspontot.
A kormányzat számára készült 21 oldalas elemzésben megnézték, hogy a TV2-vel összevetve mekkora volt a kormányra nézve pozitív, a negatív és a semleges hírek aránya. Megvizsgálták, hogy mennyi megszólalási lehetőséget kaptak az ellenzékiek és mennyit a kormánypártiak, kinek az álláspontját tüntették fel nagyobb gyakorisággal. Majd kielemezték, hogy az RTL hogyan kezelte a rezsicsökkentést, milyen címet adtak a híreknek, hogyan mutatták be a Fidesz fő kampányelemének a várható hatásait. Minden alkalommal arra jutott az elemzés, hogy az RTL műsoraiban „elfogult”, álláspontja „szakmailag nem volt helytálló”, a tévé „befolyásolási technikákat alkalmazott”.