Már júniusban Budapestre költözhet a Vlagyimir Putyin rendszeréhez közeli orosz bank
Rohamtempóban zajlik az orosz Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) Magyarországra költözése. A Direkt36 cikke szerint már júniusban Budapestre költözhetnek.
A portál úgy tudja, már az is eldőlt, hogy a bank 30-40 fős stábbal dolgozik majd Budapesten, ami a banki szférában kicsinek számít. Már keresik a székhelyét, ezzel kapcsolatban felmerült a brit nagykövetség egykori épülete, illetve a Szabadság tér környéke is.
A bank vezetésében magyar részről szerepet vállal Boros Imre, az első Orbán-kormány egykori minisztere, aki a bank igazgatótanácsának tagja. Korábban vele kapcsolatban felmerült, hogy titkosszolgálati múlttal rendelkezik, de Boros tagadta, hogy ügynök lett volna.
A Direkt36 úgy tudja, hogy a bank március elején egy újabb magyarországi projekt finanszírozásáról is döntött, de azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan milyen beruházásról van szó. Az IIB annyit közölt a lappal, hogy eddig 96,5 millió eurót (30,8 milliárd) fektettek be Magyarországon, és további 100 millió értékű (32 milliárd forint) hitelkihelyezést fontolgatnak mezőgazdasági, energetikai, valamint kis- és középvállalkozásokkal összefüggő projektek területén.

A portál információi szerint a magyar kormány a szintén orosz irányítású Nemzetközi Gazdasági Együttműködési Bankkal (IBEC) is csatlakozási tárgyalásokat folytat. A tervek szerint az IBEC a jövőben egyesül az IIB-vel, a bank Budapestre költözését követően. Magyarország még nem tagja az 1963-ban alapított IBEC-nek, de a belépési folyamat már elindult.
Az orosz bank egyébként Budapesten hatalmas kedvezményeket és teljes mentességet kap a magyar hatóságok felügyelete alól, vezetői és vendégei pedig a diplomáciai mentesség szabályai szerint mozoghatnak Magyarországon, így az Európai Unióban is.
Az IIB tőkéje a bankpiacon kicsinek számít, az mindössze 1,3 milliárd eurós. A kémelhárítási szakemberek szerint erősíti annak a gyanúját, hogy a bank budapesti költözésében nem a névleges, hivatalos tevékenysége a döntő, hanem főként orosz hírszerzők és titkosszolgálati, pénzügyi műveletek fedésére használhatja majd Moszkva a bankot.