Magyarországon ma nincs sugárvédelem – szétverték

A közigazgatási reform friss gyümölcseként újabb mélypontra jutott a környezetbiztonság: az átalakítás során a kormány elfeledkezett a sugárvédelemről, így a hatósági ellenőrzési és engedélyezési rendszer megbénult – közölte lapunkkal az LMP.

2013. január 11., 16:05

Az LMP szerint a XXI. században, Európában megengedhetetlen, hogy egy állam ilyen mértékben semmibe vegye az élet-, vagyon- és környezeti biztonságot. A párt az eset haladéktalan kivizsgálását és a képtelen helyzet mielőbbi megoldását sürgeti.

A fogászati röntgentől kezdve az atomreaktorig semmilyen sugárzó berendezés, létesítmény jogszerű engedélyeztetését nem lehet jelenleg elvégezni Magyarországon, mivel nincs olyan állami hatóság, amely fel lenne hatalmazva ezen teendők ellátására. A vonatkozó kormányrendelet a területileg illetékes Kormányhivatal Népegészségügyi Szakmai Szervezete keretében működő regionális Sugáregészségügyi Decentrumok (SD-k) feladatává tette az engedélyezést és ellenőrzést, ám az említett jogszabályt felülíró, január 1-jén hatályba lépett kormányrendelet kifelejtette az SD-k illetékességi köréből a sugárvédelmi engedélyezéseket, sőt magukról a SD-kről is elfelejtkezett. A kormányzati jogszabálygyár becsődölt: a sugárvédelmi és engedélyezési rendszer lebénult, ami európai viszonylatban példa nélkül álló közigazgatási botrány.

A probléma nem elméleti jellegű. Az LMP-hez az ország több pontjáról eljutott információk szerint az év első hetében nem csak az új engedélyek kiadása állt le, hanem a lejáró dokumentumok megújítása is, ráadásként lehetetlenné vált a rendelethez kapcsolódó sugáregészségügyi jogszabályok teljesítése is. A szakhatóságok az elmúlt napokban teljesen megalapozott engedélykérelmeket voltak kénytelenek elutasítani „illetékesség hiányában”, és gyakorlatilag szüneteltetik a tevékenységüket, ide értve a biztonsági ellenőrzéseket, méréseket is. Emiatt az országban több sugárterápiás, sugáregészségügyi, nukleáris kutatási és egyéb intézmény felfüggeszti működését, vagy hatósági engedély és felügyelet nélkül dolgozhat.

A sugárvédelmi és nukleáris hatósági rendszer szétverése, amit az Országos Atomenergia Hivatal átszervezésének ötlete is bizonyít, a paksi blokkok üzemidő-hosszabbításának engedélyezése, és az új blokkok építésének előkészületei közben zajlik. A tavalyi csillebérci üzemzavar alatt megtapasztalt hatósági káoszt bűn lenne fokozni a környezetbiztonságot garantáló sugárvédelem területén – közölte az LMP.

Szükség van a közigazgatás átszervezésének revíziójára, hiszen nem tudható, hogy milyen egyéb szakterületek estek esetleg áldozatul a kormány reformdühének és kodifikációs trehányságának – sürgette a kérdés megoldását Jávor Benedek, a Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke.