Magyarország: Gulyás-szigetcsoport
A lengyel média folyamatosan foglalkozik az Orbán Viktor vezette Magyarország helyzetével, a Juncker által adott nyaklevessel és diktátori köszöntéssel, s Andrzej Duda jobboldali nacionalista jelölt államfővé választása óta azzal is, mennyire fog hasonlítani országuk a mienkhez, amennyiben az őszi parlamenti választásokon a Jarosław Kaczyński vezette Jog és Igazságosság pártja fog nyerni. A Newsweek Polska egyenesen a szolzsenyicini mű alapján írt címet: Magyarország: Gulyás-szigetcsoport.
„Természetesen Magyarország nem Észak-Korea, ha már, akkor egy Gulyás-szigetcsoport, ahogy azt 2012-ben a Spiegel írta.” Budapestet akartok Varsóban? Akkor először nézzük meg, hogy is néz ki Magyarország Orbán Viktor ötéves kormányzása után – írja Jacek Pawlicki, a Newsweek Polska újságírója, aki Magyarországra jött ezt személyesen megtapasztalni.
Arról, amit látott, ezt írja: „Öt év alatt sok mindent lehet tenni: néhányszor meg lehet változtatni az alkotmányt, függővé tenni magadtól az egész társadalmat, meggazdagodni a közbeszerzéseken, fellobbantani a nemzeti hisztériát, Európa-ellenes hangulatra játszani. Ez nem nehéz, mert a magyarok mindenki áldozatának érzik magukat: a nyugati nagyhatalmak, Hitler, a szovjetek, mostanság pedig az Európai Unióénak” – mondta, és hangsúlyozta, hogy éppen Orbán Viktor politikája miatt fiatal magyarok tömegei hagyták el az országot. Végül felteszi a kérdést: hogyan nézne ki egy hasonló politika Lengyelországban?
A lap főszerkesztője, a sztárújságíró Tomasz Lis már azt vizionálja, hogy az őszi parlamenti választások után – ha a most megválasztott elnök pártja győz, és Jarosław Kaczyński miniszterelnök lesz – Lengyelország olyan autokratikus-teokratikus lesz, mint Magyarország és Törökország kereszteződése.
Az Onet.pl azonnal beszámolt arról, hogy az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker a magyarokat az EU-ból való kidobással fenyegette, ha Budapest bevezeti a halálbüntetést. A német lapnak adott interjút idézi a lengyel honlap, amely szerint ez válóok. Juncker hozzátette, hogy a halálbüntetés ellenzése az ő politikai meggyőződése. Orbán szerint a vita erről a kérdésről a gondolatok és nézetek szabadságának kérdése, s bár minden változtatásnak meg kell felelnie az európai és a magyar előírásoknak, ezek nem kőbe vésettek, csak emberi döntések, amelyeket meg lehet változtatni, mert ez a demokrácia.