Már az állatkísérleti fázisban tart a magyar koronavírus elleni gyógyszer fejlesztése
2023 elejére lehet biztonságos magyar gyógyszer, azoknak, akiknek a védőoltás nem segít.
Az állatkísérletek és a toxikológiai vizsgálatok után 2023 elején kezdődhetnek el a magyar koronavírus elleni gyógyszer klinikai tesztjei – mondta az InfoRádiónak az ELTE Természettudományi Karának dékánja, Kacskovics Imre immunológus.
„Sikerült olyan molekulákat azonosítanunk, amelyek újak, olyan értelemben, hogy szerintünk szabadalmaztathatóak, és ezekről a molekulákról, hatóanyagokról sikerült nyáron kimutatnunk, hogy megakadályozza a vírust abban, hogy megfertőzze a sejteket”
– közölte Kacskovics. Azt is elárulta, hogy mindezt Jakab Ferenc virológus mutatta ki Pécsen. Most az állatkísérletek zajlanak, a toxikológiai vizsgálatra egy évet szánnak.
A gyógyszerről az immunológus azt mondta, hogy egy antitesthez hasonlít, megelőzésre is alkalmazható. Utóbbi azért fontos, mert akinél a védőoltás nem hatásos, azokat is meg lehet védeni a szerrel. A védelem nagyon hamar kialakul, 6-10 óra után, és 3-4 hónapig is kitarthat – mondta. Kacskovics szerint a gyógyszerük kiegészítő védekezési forma lehet a már létező védőoltások mellett a gyengébb immunrendszerűek számára.
(Kiemelt kép: Kacskovics Imre immunológus forrás: ELTE)