Magyar határrevízióról cikkeznek Amerikában

Amikor Orbánék állampolgárságot és szavazati jogot adtak a határon túli magyaroknak, sokan féltek attól, hogy ez túlságosan fel fogja erősíteni a nacionalizmust és a szeparatista kezdeményezéseket. Ráadásul Orbán nem győzte hangsúlyozni, hogy a magyar nemzet határai nem a jelenlegi országhatároknál húzódnak, hanem leginkább a trianoni határoknál. Putyint követve ez ügyben is léphet?

2015. február 10., 11:18

A Foreign Affairs nevű lap esetleges magyar határrevíziós álmokat is belengető cikkét ismerteti az

Index. Az amerikai szerző mellett a Political Capital elemzői segítségével írt cikk A magyar Putyin címmel jelent meg. A szerzők felteszik a kérdést, hogy a Putyin kottájából játszó Orbán Viktor fejében felvetődhet-e a határrevízió.

A cikk emlékeztet: Oroszország is állampolgárságot ajánlott az ukránoknak és az abházoknak az orosz invázió előtt. A szerzők ugyanakkor hozzáteszik, hogy Orbán Viktor célja a nacionalista nosztalgiával a határok megváltoztatása helyett inkább a szavazatszerzés.


A lap idézi Orbánnak a francia szatirikus lap, a Charlie Hebdo elleni terrortámadás után tett kijelentését: „Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani.” A cikk szerint ez arra utalhat, hogy Orbán megoldást lát Magyarország demográfiai problémáira a határon túl élő magyarokban. A külpolitikai lap cikke emlékeztet: az orosz elnök is szívesen beszél arról, hogy szívesen látják Oroszországban a határon túl élő oroszokat.

A szerzők kijelentik: Orbánnak ugyan nem szándéka igazi balhét csinálni, de gyakran használ erősen nacionalista üzeneteket, bátorítja az autonómiatörekvéseket. A szerzők szerint lehet, hogy Orbán abban bízik, hogy, miként Hitler 1938-ban, most majd Putyin fogja visszaadni Magyarországnak a trianoni békeszerződés következtében elveszített területek egy részét.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.