Lesz-e közös országa az ellenzéknek? Ma megmutatják, mit tudnak

Különcök és különcebbek jellemzik a baloldalt, pedig a magukat demokratikusnak tartó pártok együttműködése legalább minimálisan jó fényt vetne az ellenzékre. Ma mindenesetre valamit bejelent a Közös Ország Mozgalom, Gyurcsány Ferencnek viszont drukkolni kell, hogy odaérjen.

2017. november 18., 10:02

Szerző:

Gyurcsány Ferenc és pártja, a Demokratikus Koalíció ma délelőtt Salgótarjánban mutatja be választási programját. Azaz annak vélhetően sokadik verzióját, hiszen

2016 februárjában már hatalmas kongresszusi felhajtás közepette ismertették a Sokak Magyarországa című, szintén választási programként meghirdetett, s vitára is bocsátott anyagot, amelyre azóta is rendszeresen és büszkén a programjukként hivatkoznak a DK politikusai.

Mindenesetre ma délelőtt 11 órakor szakpolitikai előadásokkal – Molnár Csaba, Niedermüller Péter, Gy. Németh Erzsébet, László Imre beszédeivel – kezdődik a rendezvény, majd Gyurcsány Ferenc elnök áll színpadra Salgótarjánban – áll a meghívóban, amely szerint „a DK a pártok közül elsőként vállalkozott arra, hogy nem a fővárosba, hanem az ország egyik nehezebb sorsú régiójába viszi el a kormányváltás esélyét. Ezzel az reprezentatív kiállítású országos nagyrendezvénnyel a Demokratikus Koalíció kampánya új szakaszba lép."

Aligha nyújt kezet az MSZP-nek ma Gyurcsány Ferenc

Az már biztos, gondolhatjuk, hiszen a DK elnöke volt az, aki eredetileg teljes összefogást, sőt választási pártot javasolt a demokratikus ellenzéki oldal számára, ám az idők során elképzeléseit a közös lista-közös jelöltek vízión át, a csupán koordinációra vonatkozó együttműködésig finomította, s máig – saját bevallása szerint is – ő az, aki nem hajlandó megkötni a megállapodást. Senkivel, de főként az MSZP-vel. Nem tudni, ennek valójában mi az oka, ahogyan annak is vitatható az indítéka, hogy a DK miért éppen ma, s miért éppen Salgótarjánban mutatja be – ismét – a programját.

Hiszen Salgótarján egy igazi szocialista fellegvár, ahol a legnehezebb időkben is nyerni tudott az MSZP. Az a párt, amelyet épp a belőle kivált DK-nak sikerült az elmúlt évben erodálnia, s amely nagy tehetséggel magát, és saját miniszterelnök-jelöltjét, Botka Lászlót is sikeresen tönkre tette, feláldozta a Gyurcsánnyal való, remélt kiegyezés oltárán. Kérdés, számíthatunk-e ma bárminemű bejelentésre a várva várt megállapodásról, vagy sem.

Mindezek után erős üzenetnek tekinthető, hogy a DK épp az által megszerezni akart, nyerhetőnek tartott egyéni választókerület központjában, Salgótarjánban hirdet programot, miközben a baloldali ellenzéki pártok mindegyike részvételt ígért a Közös Ország Mozgalom (KOM) október 23-ról elhalasztott, a közös választási törvény kudarca után bárminemű előremozdulást ígérő rendezvényére. Gyurcsány persze részt vesz majd a nagygyűlésen, Salgótarjánból száguld haza, hogy a Gödör Klub színpadára léphessen.

Arra a színpadra, amelyen az eredetileg összellenzékinek remélt erődemonstráció helyett az MSZP, a DK, az Együtt-Párbeszéd szövetség és a Liberálisok vesznek csak részt. Eközben például a Momentum Mozgalom jó érzékkel és időzítéssel „Választást nyerni populisták ellen – A holland modell" címmel rendez nemzetközi konferenciát a holland kormánypárttal összefogva, Bokros Lajos, a Modern Magyarország elnöke is kimenőt kért, ahogyan az LMP is bejelentette: távol maradnak ettől a Közös Országtól is.

A Közös Ország Mozgalom egyszer már egy asztalhoz ültette a pártokat

Ennek ellenére a KOM lelkesedése nem lankad, a mai rendezvény 14 órakor kezdődik Budija Szilvia, Közös Ország Mozgalom szóvivőjének köszöntőjével. Őt követve mutatkozik be az úgynevezett „Civil platform", amelyen Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke beszél majd a jogállamiság helyzetéről, Vágó Gábor volt LMP-s képviselő, aktivista az antikorrupciós küzdelmekről, Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke a magyar médiahelyzetről. Őket követve szót kap Ács Sándorné, a kishantosi biogazdaság képviseletében a földpolitikáról értekezve, beszél majd Beőthy-Fehér Szabolcs a munkavállalás magyarországi körülményeiről, Törley Katalin az oktatási helyzetről, Varga Andrea és Kincses Gyula pedig az egészségügy állapotáról. Végül A Város Mindenkié Csoport aktivistái kapnak szót, hogy a lakhatás problémáira felhívják a figyelmet.

A KOM nagygyűlésének második, politikai blokkjában először bemutatkoznak a független jelöltek: Kész Zoltán és Mellár Tamás, majd felszólalnak az ellenzéki pártvezetők. A tervek szerint tehát Gyurcsány Ferenc is a DK nevében, Molnár Gyula, az MSZP, Karácsony Gergely, az Együtt-Párbeszéd, valamint Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt képviseletében. 

Csak mindezek után indítja el rejtélyes, új kampányát a KOM, melynek alapítója, Gulyás Márton zárja majd a rendezvényt, amelynek meghívójában nem polgári engedetlenség meghirdetését vetítik előre, de hogy valamilyen bejelentés készül, az egyértelmű.

Kérdés, bárminemű, a civilek által kezdeményezett kampány közelebb vihet-e – mint a KOM meghívójában áll – a jelenlegi igazságtalan rendszer leváltásához, a civilek követeléseinek teljesítéséhez. Tehát lehet-e a mai nap „a közös országhoz vezető út első lépése", amint azt ígérik.

 

Van miért tartaniuk a Jobbiktól

A demokratikus ellenzéknek mindenesetre van oka az – akár közös – gondolkodásra, hiszen a Závecz Research friss adatai szerint a Fidesz továbbra is toronymagasan vezet, a második legerősebb politikai erő pedig már a szélsőjobboldali Jobbik lett. A közvélemény-kutatásból kiderült: a választókorú népesség körében 31 százalékon áll a Fidesz, második a Jobbik. Az MSZP gyengült, a Demokratikus Koalíció viszont valamit emelkedett. 

A biztos pártválasztók körében a Fidesz 49 százalékot ért el a Jobbiknak 18 százaléka van, az MSZP 12 százalékos. Az elkötelezett és aktív szavazóknak 10 százaléka támogatja a DK-t, 6 százaléka az LMP-t. A Momentum a biztos pártválasztók 2 százalékára számíthat, az Együtt–Párbeszéd, a Kétfarkú Kutya Párt és a Liberálisok 1-1 százalékosak.