Lesújtanak az MTA-ra, az Orbán-kormány megvárta az EP-választást, nemsokára benyújtja az intézményt feldaraboló törvényt

2019. május 28., 08:22

Szerző:

Már  elkészült a Magyar Tudományos Akadémiát és annak kutatóhálózatait szétválasztó kétharmados törvény tervezete, de az Orbán-kormány kivárt annak benyújtásával, amíg lezajlik az európai parlamenti választás – írja az Index a birtokába került tervezet alapján.

Már  augusztusban életbe lépne a törvény.

A tervezet szerint a kutatóhálózat működését és finanszírozását egy tanács határozná meg, amelybe hat főt delegál a kormány, hatot az MTA. A tanács elnökének a személyére közösen kellene javaslatot tenniük, végül pedig

Orbán Viktort döntene a kinevezésről,

tehát a kormány érdemi befolyást szerezne az eddig független kutatóintézetek felett.

Már a fentebbi módosítás is súlyosan korlátozná az MTA kutatóhálózatának korábbi működését, de Palkovics László innovációs és technológiai miniszter javaslata szerint felállítanának egy Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsot is. Annak maga a miniszter lenne az elnöke, valamint

az összes tagra is ő tesz javaslatot, az MTA-nak pedig csak egy képviselője lenne.

A tanács tenne javaslatot a támogatandó kutatási főirányokra, azaz a legtöbb támogatást arra adná a kormány, amit ő jobbnak lát, mint a tudósok, kutatók.

Szintén fontos,hogy bár a kutatóintézetek tulajdonjoga az MTA-nál maradna, a törvénnyel köteleznék őket, hogy azt ingyen bocsássák a kormányzati irányítás alá vont új intézet, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat rendelkezésére.

Az MTA szombaton jelezte, aggódik, mert még mindig nem kapott hivatalos tájékoztatást az átalakításáról. 

Megtörni látszik a kutasok ellenállása? Hétfő kora délutáni hatállyal a Mol az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát, vagyis – nagykereskedelmi árváltozás híján – az árrését. 

A Szabad Európa kiperelte az autópálya-koncessziós szerződés mellékleteit, és kiderült, hogy 15-17 ezer milliárd forintba kerülhet az adófizetőknek az, hogy a kormány kiszervezte a hazai gyorsforgalmiút-hálózat nagy részét. Az üzletet elnyerő hét magántőkealapról kiderült, hogy négy Szíjj László, három pedig Mészáros Lőrinc kormányközeli üzletember százszázalékos tulajdonában van – írja a lap.

Kedden túlnyomóan derült, száraz időre van kilátás. Európa időjárását egy kiterjedt anticiklon befolyásolja. Napközben többfelé megélénkül, kedden a Dél-Dunántúlon időnként meg is erősödik a délkeleti, keleti szél.

Olyan szabályokat akartak bevezetni a koreaiak által vezetett iváncsai akkumulátorgyárban, ami kiverte a biztosítékot a magyar munkavállalóknál. Nem mondják meg, mi az oka, ha rosszul lesznek a dolgozók a munkahelyükön, a szigorú biztonsági előírásokra viszont nagyon odafigyelnek, a telefonok kamerája le van takarva, amit a biztonsági szolgálat ellenőriz is. A Házon kívülnek az iváncsai akkumulátorgyár két dolgozója mesélt arról arc és név nélkül.