Lejárt a határidő: a fővárosnak döntenie kell az atlétikai vb vétójáról

A főváros jelenleg ellenőrzi, megjött-e az idei 10 milliárd forint az Egészséges Budapest Programban foglaltakhoz.

2021. november 2., 18:11

Szerző:

„A kerületeknek október 31-ig kellett volna megkapniuk a pénzt a kormánytól a budapesti szakrendelők felújítására. A főváros most leellenőrzi, megtörtént-e a folyósítás, és a válasz függvényében viszik az ügyet tovább” – válaszolta a főpolgármesteri hivatal a Telex megkeresésére, amelyben aziránt érdeklődtek, a határidő leteltével meghozzák-e a döntést az atlétikai világbajnokság vétójáról.

Mint ismeretes, a főváros szeptemberben arról határozott, megvétózza az atlétikai vb-t, ha a kormány végigviszi a Fudan-törvényt vagy ha nem tartják magukat az Egészséges Budapest Programban foglaltakhoz – utóbbiról a 2019-es önkormányzati választások után állapodott meg a főváros és a kormányzat. Eszerint évi 10 milliárd forintnak kellene érkezni a fővárosi kerületekhez, hogy abból felújítsák a rossz állapotú szakrendelőket. A Fudan-törvényt azóta már átvitte a kormány.

Azonban mint kiderült, a fővárosnak valószínűleg nincsen tényleges vétójoga, de politikai mozgásterük igen. Karpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes szerint ugyanis a Nemzetközi Atlétikai Szövetség többször is kifejezte, nem akarnak olyan városban versenyt rendezni, ahol politikai konfliktust okoz a rendezés, vagy a városvezetők nem állnak ki teljesen az esemény mellett. Tüttő Kata hétfőn úgy nyilatkozott az ügyről az ATV-ben, hogy amennyiben teljesíti a kormány az ígéretét, és nem jön a pénz a budapesti szakrendelők felújítására, akkor a közgyűlés döntése szerint a novemberi ülésen tárgyalnak arról, mi legyen a projekttel.

(Kiemelt kép: Karácsony Gergely beszél az Egységben a szabad Magyarországért! címmel tartott közös ellenzéki megemlékezésre, az Andrássy út–Dózsa György út sarkán. Budapest, 2021. október 23. Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.