Lehetetlen küldetés?

Az LMP hétvégi kongresszusa döntött: a párt nem csatlakozik az Együtt 2014-hez, de tárgyalnak az együttműködés más formáiról. Róna Péter szerint az LMP méltánytalan és értelmetlen nyomás alá került. A zöldpárti alapítvány, az Ökopolisz társelnöke szerint Bajnaiék diktatórikusan léptek fel, egyedüli céljuk a párt bedarálása. Szavaira Szigetvári Viktor, a Haza és Haladás Egyesület alelnöke reagált, akit KRUG EMÍLIA arról is kérdezett: mi lesz az Együtt 2014-gyel?

2012. november 23., 11:11

RÓNA PÉTER:
CSATLAKOZZUNK ÉS KUSS?

– Nyáron azt jósolta nekem egy LMP-s vezető, hogy ha Bajnai színre lép, szakad az LMP. Bejött.

– Ezt még korai kimondani, de tény, hogy megjelenése komoly válságba sodorta a pártot. Bajnaiék az egyedüli alternatíva dilemmája elé állították az LMP-t: vagy csatlakozol, vagy mész a süllyesztőbe. Nem az történt, hogy Bajnai ellátogatott a párthoz azzal: összefogást kellene kialakítani, ti hogyan látjátok, milyen paraméterek lennének nektek fontosak? Ilyesmiről szó sem volt. Aki a másik együttműködését kéri, legyen tisztában azzal, ami a másiknak fontos.

– Letettek az asztalra egy elvi alapvetést, amellyel mindenki egyet tud érteni, ezt kellett volna programmá cizellálni.
– Azért tud mindenki egyetérteni vele, mert a dokumentumnak – amelyet egyébként a kongresszus előtt három nappal küldtek át – kevés a megfogható tartalma. De azért kell csatlakozni, hogy elkezdhessük a cizellálást? Ez teljesen szükségtelen ahhoz, hogy az együttműködés paramétereit és tartalmát megbeszélhessük. Az LMP számára a biológiai sokféleség éppúgy a természet életének alapfeltétele, mint a társadalmi sokféleség. Irtózunk a kirekesztő, diktatórikus fellépéstől.

– Bajnaiék diktatórikusak voltak?

– Fellépésük inkább hasonlított az Orbán-féle „egy a zászló” kultúrájához, mint egy zöldpárt alapértékéhez, amely a sokféleséget ünnepli.

– Nem önszántukból választották ezt a stratégiát, hanem mert ilyenek a verseny Fidesz diktálta játékszabályai.

– Most a közös nevezőt érdemes keresni. Azt, hogy milyen választási stratégia a legalkalmasabb ennek a programnak a végrehajtására, nem kell még eldönteni, főleg nem egy olyan kormánnyal szemben, amely hetente módosítgatja a választási szabályokat. Ha most mindenki beáll Bajnai mögé, és Orbánnak a következő másfél évben sikerül őt kilőnie, akkor egyszersmind megsemmisítette az egész ellenzéket. Jobb négy vagy több céltábla, ami Orbán Viktort arra kényszeríti, hogy összevissza lövöldözzön. Amikor aztán látjuk, hogy ki és mi a golyóálló, eldönthetjük, milyen legyen a választási felállás.

– De az LMP kizárta azt a lehetőséget, hogy beszáll az Együtt 2014-be.

– Nem. Az LMP annyit mondott, hogy a csatlakozásról most nem kíván tárgyalni. Minden másról viszont igen. Nem igaz, hogy elzárkóztunk az együttműködéstől.

– Puszta retorika az együttműködés, ha nem jelent végül választási együttműködést is, márpedig most ennek szellemében döntöttek.

– Nem. Azt mondtuk, jelenleg nem ez a kérdés, hanem az, hogy mihez is csatlakozzunk. Ha egy olyan terv kidolgozásához, amely a kormány leváltásához vezet, akkor ebben az LMP partner. Ha viszont olyan mozgalomba kell beszállnunk, amely majd párttá alakul egy olyan programmal, amiről vajmi keveset tudunk, akkor nemet kell mondani.

– Vagyis van olyan forgatókönyv, hogy jövőre, ha elfogadható a közös program, akkor csatlakoznak?

– Nincs. Bajnaiék módszere elfogadhatatlan, és ezt a kérdést egyébként sem tudjuk megválaszolni addig, amíg nem tudjuk, mi mellett állnak tartalmilag. A zöldmozgalmaknak – így nekünk is – alaptételük az energiapolitika, a mezőgazdaság és a környezetvédelem háromszöge, az összefüggés gondos kimunkálása. Ám elvi pontjaikból mindez feltűnően hiányzik. Nem ismerjük a véleményüket: Paks II. igen vagy nem? Gyurcsány igen vagy nem? Ángyán vagy Gőgös? Nekünk az Új Magyarország Fejlesztési Terv nem jó, a banki magatartáskódex elfogadhatatlan. Nem tudjuk, ma bármiben másképp döntenének-e. Együttműködés akkor jön létre, ha a leendő partnerek mindegyike leül egy kerekasztalhoz, és elmondja, mi neki a fontos, és nem akkor, ha megpróbálják szalámitaktikával leszeletelni a libasorba állított, külön-külön meghívott szereplőket.

– Nem túl elegáns utalás. De valamiért sem Jávor, sem Karácsony nem így látta, s lemondásukkor azt is elmondták: az LMP a saját sírját ássa.

– Az Együtt 2014 belehajszolta az LMP-t egy dilemmába, és a liberális körök segítségével egyeseket megfélemlített azzal, hogy ha nem csatlakozik, akkor a pártnak vége. Az LMP nem az együttműködésre, de még Bajnaira sem mondott nemet, egyszerűen nem fogadott el egy rossz ajánlatot. Ezzel ásná a saját sírját? Vagy inkább az új közép megalkotói azok, akik valójában a sírba kívánják az LMP-t?

– A párt is megosztott, hét szavazaton múlt a döntés.

– A párt méltánytalan és értelmetlen nyomás alá került. Abban mindenki egyetért, hogy Orbánt le kell váltani. De ehhez nem szükséges, hogy az LMP feladja a függetlenségét. Ahogy a fővárosi baloldali elit annak idején kikészítette Tölgyessyt, most az LMP csípi a szemüket. Sajnálom, mert egy normális országban a szellemi elit büszke lehetne arra az odaadásra, tehetségre és szorgalomra, amivel ezek a fiúk és lányok gürcöltek a Fidesszel szemben. Ha van valami, amit senki nem vehet el ettől a párttól, az a becsülete.

– Csak azzal nem fog kormányt váltani.

– Lehet. És lehet, hogy a társadalom fejlettségi szintje messze elmarad attól, ami egy zöldpárt hatalomra jutásához szükséges. Az ilyen pártok Európa-szerte a nagyon fejlett országokban jelentenek komoly politikai erőt.

– És ha választóik nagyobb része úgy értelmezi, hogy különállásukkal hatalmon tartják Orbánt?

– Ez a fővárosi ballib hazugsága, maga az orbánizmus. Meg kell tanulni egymás létét tiszteletben tartani, a másikkal együttműködni anélkül, hogy annak feltétele lenne az identitás feladása.

– Ki kérte az LMP-t az identitása feladására? Épp az imént mondta, hogy még program sincs – akkor mihez képest lehetne feladni az elveiket?

– Hát ez az: csatlakozzunk, és kuss?! Mert a programot majd Bajnai Gordon, Oszkó Péter, Felcsuti Péter, Balázs Péter és Szigetvári Viktor fogja megalkotni. Az elmúlt években több tucat cikket írtam a gazdaság gondjairól. Én vagyok az Ökopolisz társelnöke, amely az LMP kutatóintézete, mi készítjük a párt politikájának alapját adó kutatásokat. Gondolja, hogy Bajnai vagy Oszkó felvette velem a kapcsolatot? Dehogy. Egyelőre csak a kegyetlen nyomást látjuk, ami alá a párt került. Ne mondja nekem senki, hogy ez nem volt szándékos Bajnaiék részéről. A kongresszus utáni nyilatkozatokból is kicseng, hogy úgy látják: aki nincs velük, az ellenük van.

– A nyomás a stratégia mellett tapasztalatokon is alapult. Az MDF is úgy aposztrofálta magát 2010-ben, mint az egyetlen hiteles ellenzéki erő, és egyedül vágott neki a csatának. Nem vitte sokra. Ettől félti az LMP-t a Karácsony-szárny.

– A csata nem most, hanem jövő ősszel kezdődik. Az akkori körülményeknek megfelelően kell kialakítani a felállást.

– Sokan váltig az egyedüli indulást forszírozzák. És ha négy parlamenten kívüli év megöli a pártot?

– Értékeinek oktalan, elvtelen és indokolatlan feladása nem vezetne a párt halálához? A cél sohasem szentesíti az eszközt. Az eszköz feddhetetlensége olyan alapérték, amiről nem lehet lemondani. Az, hogy az Orbán-kormányt el kell távolítani, égetően fontos, de nem fog sikerülni, ha az eszköz rossz.

– Az LMP meg tisztaságát megőrizve fog zöldpolitizálni belvárosi szalonokban havonta egyszer.

– Az LMP nem jár belvárosi szalonokba. Mennyivel jobb, ha bekerülnek a parlamentbe, és kénytelenek ugyanazt mondani, mint Bajnai, vagy veszekedni vele?

– Olyan választás nincs, hogy bekerülnek, akár kormányra is jutnak, és kialkudják azt, amit meg akarnak valósítani?

– Ez délibáb. Ha tudunk alkudozni, akkor miért nem alkudozunk most? Keresztre akarnak feszíteni: csatlakozol, vagy te vagy a bomlasztó. Miért előfeltétele az alkudozásnak az, hogy belépjünk? Erre nincs válaszuk.

SZIGETVÁRI VIKTOR:
SENKI SEM TUD MEGINGATNI MINKET

– Diktatórikus, kriptofasiszta, orbáni – szép jelzőket kapott Bajnai és az egyesületük Róna Pétertől, utalva arra, mekkora nyomás alá helyezték az LMP-t a csatlakozás kapcsán.

– A jelzők nem fontosak. Tisztességes ajánlatot tettünk, nem kényszerkoalícióról, szalámitaktikáról volt szó. Aki elolvassa a dokumentumot, amelyet az LMP-nek küldtünk, talál benne olyan részeket, amelyek megfelelően rendezik az Orbán-kormány utáni helyreállítás kérdéseit és az LMP számára fontos ökopolitikai, energetikai, aktanyilvánosságról szóló témákat. Ebben semmi diktátum nincs.

– Róna nehezményezte: miért kell az előtt csatlakozniuk, hogy pontosan tudnák, mire is mondanak igent? Az elvi alapvetés szép, de üres szöveg, bárki rábólintana. Miközben a vitás kérdésekre nem válaszol.

– Mi azt mondtuk, kezdjük meg a csatlakozási tárgyalást, nem pedig azt, hogy holnap csatlakozzanak. Beszéljük meg az elveinket, a stratégiánkat. Aztán, ha akarnak, beszállnak, ha nem, nem.

– Ők ezt „csatlakozzunk, és kuss?!”-ként értelmezték.

– Olvassa el a szöveget! A csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló levelet kaptak, mellékelve az alapelveket.

– Szándékosan értették félre?

– Nem minősíteném, ezt meghagyom az újságíróknak. Nincs okom rossz szándékot feltételezni. Aki úgy interpretálja levelünket, hogy mi átküldtünk egy végleges csatlakozás utáni szerződéstervezetet, s az LMP-nek csak az volt a lehetősége, hogy elutasítsa vagy elfogadja, nem a valós helyzetet elemzi.

– A kongresszus utáni közleményben erősen fogalmaznak: az Együtt 2014 szerint az LMP az Orbán-rezsim túléléséhez asszisztál, nem képesek háttérbe szorítani az egyéni, szervezeti részérdekeiket.

– Miért, ön hogyan értelmezi a döntést?

– Le akarják váltani a kormányt, csak a mozgalmat nem tartják a legjobb módszernek erre.

– Nem akarunk nyomást gyakorolni. Az tény, hogy az LMP-nek vannak olyan választói, akik ebben a kérdésben másképp gondolkodnak. Nem akarjuk szétrobbantani a pártot, maga az LMP vált megosztottá ebben a kérdésben. A döntés az LMP sorsáról és nem az Együtt 2014-ről, az összefogásról szólt. Ők másik stratégiát követnek, nem dolgom minősíteni ezt az elképzelést. De minden érdemi tárgyalásra nyitottak vagyunk.

– Például választ adnak az LMP kongresszusa által feltett kérdésekre államadósságtól bankrendszeren át birtok- és energiapolitikáig?

– Válaszolni fogunk, nincs titkolnivalónk. De ha annyira egyértelmű lenne, hogy az LMP most az együttműködés mellett döntött, amiképp ezt mondják, akkor nyilván nem történt volna meg az a sajnálatos eset, hogy néhány tiszteletre méltó politikusuk lemond.

– Jól jött volna az Együtt 2014-nek az LMP. Most olyanok állnak csak sorba – Gyurcsány, Kuncze –, akik nem hoznak sem jelentős, sem új szavazói bázist.

– Az LMP-ben világos döntés született, amit elfogadtunk. Szerintünk ebben a választási rendszerben csak együttműködéssel lehet győzni, s e hitünkben senki nem tud megingatni minket. Bárhová megyünk az országban, azt látjuk, hogy igény van arra az összefogásra, amelyet hirdetünk.

– Hol vannak a jobbról jövő szavazók? Azt hallani, összejöveteleik bázisa a szocialista tábor.

– Ezek téves állítások. Bajnai Gordon sokféle körbe ellátogat: Győrben, Szekszárdon vállalkozók közé megy, a Bibó Kollégiumban tart előadást. Ezek nem MSZP-s rendezvények. Nem akarjuk a szocialista pártot kannibalizálni. Minden megbízható kutatás azt mondja, hogy körülbelül ugyanannyi szavazó támogatja az összefogást az MSZP-től, mint amennyien a bizonytalanok közül. Utóbbiak persze nem járnak fórumokra.

– Afelől nincs kétség, hogy a választók nyitottak az ellenzéki összefogásra. Ám az LMP, a 4K! nemet mondott, a hírek szerint LMP-s vezetők az MSZP-től folyvást kapták az SMS-eket, hogy tartsanak ki, ne szálljanak be, vagyis a szocialisták sem rajonganak a mozgalomért. Nincs merre bővíteni a politikai szervezetek listáját.

– Csak azt tudom kommentálni, amit Mesterházy Attila és Botka László nyilvánosan mondanak, az pedig arról szól, hogy szerintük is programalapú együttműködés kell, a személyi kérdésekről pedig jövő év közepén kell dönteni. Ma nincs egyetlen olyan politikai erő, amely a jelenlegi szabályok között kormányzóképes többséget tud teremteni, még akkor sem, ha az MSZP-nek tiszteletre méltóan nőtt a támogatottsága.

– Könnyen lufi lehet az Együtt 2014 mozgalomból.

– Nem gondolom. Tudtuk, hogy nehéz lesz. Lassan bejegyeznek minket, elkezdjük a taggyűjtő kampányt, a társadalmi hálózatépítést. Nem versengő pártot szeretnénk, hanem olyan mozgalmat, amely szövetségben áll más erőkkel, őket nem akarja kiszorítani, s azt a politikát képviseli, amely szerint felül kell vizsgálni jó pár dolgot, ami 2010 előtt történt. Ám nem szabad „egyik kutya, másik eb”-összemosással élni. Nincs okunk felülvizsgálni ezt a stratégiát. 2013 nyarán eldől, igazunk volt-e.