Jövőre már nem lehet a szúnyogok ellen légi irtást végezni, de a biológiai irtás hazánkban gyerekcipőben jár
Az Európai Unió területén 2020-tól megszűnik a kifejlett szúnyogok ellen alkalmazható készítmények légi kijuttatási lehetősége – írja a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása alapján a 24.hu.
A környezetvédelmi szempontok mellett a légi irtás ellen szól, hogy csak a már kikelt repülő szúnyogokat pusztítja el, a vízben élő lárvákra semmilyen hatással sincs, így akár néhány nap leforgása alatt ugyanannyi vérszívó keserítheti az emberek és állatok mindennapjait.
A légi irtással a légkörbe juttatott idegméreg lényegében minden, a szúnyogokhoz hasonló méretű rovart elpusztít, ezért a méhészeket is szokás értesíteni az irtások helyéről. Nyugat-Európa legtöbb országában a kémiai irtást csak járványveszély esetén lehet alkalmazni, egyébként tiltott.
A megoldás az úgynevezett biológiai irtás: a vízbe olyan baktériumokat juttatnak, amelyek spórái mérgezőek a szúnyogok lárváira – és csak azokra –, így kikelés előtt jelentősen gyéríthető az állomány.
Erős a gyanú azonban, hogy a rendszer nincs felkészülve a biológiai irtásra. 2013 óta az országos szúnyogirtást a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság végzi a települések helyett. Évente változó, de nagyjából 750-820 ezer hektáron végzik az irtást a szakemberek, de a 2014 és 2015-ös adatok szerint
pusztán az összterület 2-3 százalékán zajlik biológiai irtás.
Márpedig ebben óriási fejlődést kell elérni ebben annak érdekében, hogy érdemben és sok helyen gyéríteni lehessen a szúnyogokat.
Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának szúnyogokra szakosodott munkatársa azt nyilatkozta a 24-nek, hogy noha a szaktudása megvan az irtást végző cégeknek, azonban mégis a kémiai gyérítést részesítették előnyben, amiben a vegyipar lobbitevékenységét is felfedezni véli.