Lázár nyugtat: Tucatnyi fideszes fog fizetni a különadó miatt
A Fidesz frakcióvezetője azzal nyugtatta az alkotmányügyi bizottságban az ellenzéki képviselőket, hogy több frakciótársa mellett ő maga is különadót fog fizetni, mivel 2006-ban és 2010-ben is vett fel szabadságmegváltást. A bizottság végül Lázár János mindkét módosító javaslatát elfogadta.
Október 16-án, kedden lehet a zárószavazása a Lázár János által benyújtott törvényjavaslatoknak, amelyek a 98 százalékos különadóval, valamint az Alkotmánybíróság hatáskörével kapcsolatosak – erről maga a fideszes frakcióvezető számolt be újságíróknak.
Lázárnak jelenleg három olyan javaslata van a Ház előtt, amelyet azután nyújtott be, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló jogszabályt. A kormánypárti politikus az alkotmány, az Alkotmánybíróságról szóló és egyes gazdasági, illetve pénzügyi tárgyú törvények módosítását kezdeményezte.
A javaslatok tárgyalása szerepelt az Országgyűlés hétfői programjában is, de a számvevőszéki és költségvetési, illetve az alkotmányügyi bizottság által benyújtott módosító indítványok miatt az előterjesztő azt kérte, vegyék le őket a napirendről.
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfőn koradélután nyújtotta be módosító indítványát a 98 százalékos különadóhoz. A javaslatok értelmében a jogszabály rendelkezéseit időben visszafelé kitolják, azaz már 2005. január 1. napját követően megszerzett jövedelmekre is alkalmazni kell.
A bizottsági módosító indítvány kezdeményezte a 98 százalékos különadó összeghatárának 3,5 millió forintra emelését, amelybe a szabadságmegváltás nem tartozna bele. A különadóról szóló szabályok nem vonatkoznának a nyugdíjba vonulókra. Ezek a módosítások összhangban állnak azzal, amit Lázár János az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács hétfői ülésén mondott.
Az állami és önkormányzati vezetők, valamint a köztulajdonban álló cégek vezetői és felügyelőbizottságának tagjai esetében megmarad a különadó 2 millió forintos összeghatára a szabadságmegváltással együtt.
MSZP: a Fidesz a magánnyugdíjpénztári befizetésekre feni a fogát
Szükséges, de nem elégséges, ha nyomásnak engedve a Fidesz engedményt tesz, meghátrál a pedagógusok, orvosok, kistisztviselők végkielégítésének elkobzása ügyében és valamivel kevésbé csinál bohócot az Alkotmánybíróságból – közölte Lendvai Ildikó szocialista országgyűlési képviselő. A politikus szerint a lényeg a kormánypárt számára mindig is a hárommillió magánnnyugdíjpénztári tag pénzének megszerzése volt.
„Ez a vágyott zsákmány, ez a hús, a többi csak a szósz. A Fidesz a húst akarja, a 2800 milliárd forintot. Bármi másról beszél, ezt takargatja. Bármilyen egyéb engedményre kényszerül, ehhez még ragaszkodik” – írja közleményében Lendvai és hozzáteszi, az MSZP ebben a jogfosztásban akarja megakadályozni a Fideszt.
Az MSZP-s Lamperth Mónika úgy fogalmazott, a módosítással sem sikerült szalonképessé tenni az alkotmány és az Ab-törvény módosítását. Frakciótársa, Bárándy Gergely közölte, a módosítási indítvány nem jelent előrelépést a korábbiakhoz képest.
LMP: csak a különadók elfelejtése lenne megnyugtató
Az LMP számára az lenne jogállami megoldás, ha az Alkotmánybíróság két héttel korábbi döntése nyomán „a különadórendszert, mint olyat elfelejtenék” – reagált Lázár János indítványaira a párt frakcióvezetője. Schiffer András megoldási javaslatként említette, hogy tisztességtelenül kifizetett jövedelmeket a hároméves munkajogi elévülési időn belül bírói úton lehetne visszaszedni. Az LMP számára teljesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Fidesz „továbbra sem szakított azzal a megoldással”, hogy azok, akik a törvény ígéretében bízva vettek fel jövedelmet, „legyen az egy miniszter vagy éppen egy mentőtiszt”, adott esetben kötelesek legyenek visszafizetni azt.
Jobbik: elszámoltatási programunk újabb eleme valósul meg
A Fidesz a Jobbik egyik indítványát használja fel, amely a jó erkölcsbe ütköző végkielégítések különadójának elévülési időre történő, visszamenőleges hatályú bevezetését szorgalmazta – közölte Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese.
A Jobbik elszámoltatási programjának újabb eleme valósul meg, a párt szakértői által kidolgozott módszer a Fidesz szerint is igazságos és kivitelezhető – emelte ki Volner. A politikus közleményében hangsúlyozta: a Jobbik javaslatának hatására olyan kifizetések is a különadó hatálya alá kerülnek, mint például a volt BKV-s Szalainé Szilágyi Eleonóra csaknem 100 millió forintos végkielégítése, mely a Fidesz eredeti indítványa szerint nem esett volna a különadó hatálya alá.
A Jobbik öt év helyett az elmúlt húsz évet vizsgálná meg és kérné számon, ezt azonban a jelenlegi jogszabályi környezet és a már leselejtezett bizonylatok hiánya lehetetlenné teszi.