Lázár csak 2018-ig tervez, szerinte inkább Soros szervezetei működnek maffiaszerűen

A Miniszterelnökség vezetője visszautasította az amerikai magyar üzletember csütörtöki kijelentését a kormányinfó 90. sajtótájékoztatón. Szerinte igazságtalanok Magyarországgal szemben, és súlyosan elferdítik a valóságot.

2017. június 1., 15:22

Soros György nem kevesebbet mondott, mint hogy Magyarországon maffiaállam működik – fejtette ki budapesti sajtótájékoztatóján a miniszter, aki ezt minden magyar nevében visszautasította. Nem a magyar állam, hanem „a Soros György által pénzelt szervezetek” voltak azok, amelyek az elmúlt években nem tartották be Magyarországon a törvényeket, nem vállalták az átláthatóságot, a nyilvánosságot – fogalmazott Lázár János, aki szerint nem a magyar állam, hanem ezek a szervezetek működtek maffiaszerűen. A politikus megerősítette, hogy a kormány elküldte válaszát az Európai Bizottság CEU-val kapcsolatos kérdéseire. Szerinte azonban a brüsszeli testület kérdéssora inkább volt politikai, mint jogi természetű. A CEU-val kapcsolatos fejleményekről a kormány jövő héten tárgyal.

Fotó: MTI / Kovács Tamás

Ne kérdezzék, miért fontosabb egy spekuláns véleménye, mint 1,7 millió magyar állampolgáré – utalt később egy kérdésre adott válaszban a nemzeti konzultációs kérdőívet visszaküldők számára, egy másikra pedig azt, hogy nem ülne le Sorossal kávézni. „Soros azt mondta, hogy Magyarország maffiaállam, Magyarország pedig az én hazám” – indokolta. Nagy sértésnek tartja, hogy Soros maffiaállamot emlegetett, de – fűzte hozzá – ha őt bíznák meg a CEU sorsáról szóló tárgyalások vezetésével, vállalná a feladatot.

Lesz egy német–francia-összefogás, hogy az EU több hatáskört vonjon el a tagországoktól. Erre kell készülni, és ha megkérdezzük az emberek, azt mondják, hogy az adópolitikáról Budapest és ne Brüsszel döntsön, a kormánynak ezt kell képviselnie – mondta a nemzeti konzultációról.

Lázár maga hozta szóba az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentését, amely szerint EU-s szinten nagyjából 630 millió euró visszafizettetésére tett javaslatot a szervezet. Magyarországon tizenhárom ügyben vizsgálták a nemzeti vagy regionális szinten kezelt uniós források felhasználását. Magyarországról 2016-ban huszonkét bejelentés érkezett feltételezett csalásokról, ezek közül húsz a magánszektorból, kettő pedig a közszférából. Ezzel kapcsolatban Lázár megjegyezte: „a nyilas és kommunista házmesterek szelleme” kísért még ebben az országban.

A sajtótájékoztatón Lázár beszélt arról is, hogy a parlament pár napon belül elfogadja a 2018-as költségvetést. Az első negyedévben 4 százalék volt a gazdasági növekedés, amire utoljára 2014 utolsó negyedévében volt példa – dobott be egy kedvező adatot. Közlése szerint 2018-as „a munkából élők” költségvetése lesz, a cél pedig a teljes foglalkoztatottság. A másik cél a családok támogatása, lehetővé tenni, hogy aki gyereket szeretne vállalni, kettőt vállaljon. Családtámogatásra, gyermekvállalásra 98 milliárd forintot, a paksi bővítéshez kapcsolódó közinfrastruktúra-fejlesztésre – például a kalocsai Duna-híd előkészítésére, lakás- és útépítésre – húszmilliárdot, turisztikai célokra pedig 16,4 milliárd forintot csoportosítanak át.

Ami a családtámogatást illeti, kérdésre elmondta, hogy


  • hárommilliárdot szánnak a családok évére,

  • tízmilliárdot azoknak a családoknak a támogatására, akik jelzáloghitel 3+ nyertek,

  • diákhitel kiváltására egymilliárd,

  • 600 millió a külföldi állampolgárok babakötvényeire,

  • három és fél milliárd pedig bölcsődékre jut.


Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kormány támogatja a 3-as metró felújítását. A főváros 137,5 milliárdot kért, ennél – százszázalékos támogatásnál – a kormány nem vállalhat többet.

A kormány nézne ki a legjobban a Várban


Az elképzelésekkel ellentétben 2018-ban a kormány még nem költözik a Várba. Nem dől össze a világ, ha csak 2019-ben teszi ezt – bólintott rá a Lázár egy újságírói felvetésre. Ami a Vár átépítését illeti, szerinte már nem az a kérdés, hogy kell-e újjáépítés, hanem a mikéntjéről alakult ki vita. A karmelita kolostor az ország legfontosabb építkezése lesz. Szerinte a legjobb megoldás, hogy a kormány a Várba költözik. A hetvenes években történt felújításoknak lejárt az életciklusuk.

A központi közigazgatásban nem lesz béremelés. Minisztériumban nincs sztrájk, nincs munkabeszüntetés – szögezte le az erről felröppenő hírekre.

A kormány politikusokból áll, nem kufárok gyülekezete, nem foglalkozik az emberek meggazdagodásával – rázta le a kormányközeli oligarchiával kapcsolatban feltett kérdést.

Magyarországon nyolcszázezer panellakás van, a kormány pedig támogatást ad a kiköltözésre az elavult szerkezetekből. A hőség már elviselhetetlen, a lakók életminőségét javítani kell. Ha visszabontanak épületeket, teljes újjáépítést hajtanak végre. Hódmezővásárhelyen – amelynek tíz éven át polgármestere volt – lehet a teszt egy hatvanlakásos panelban, egyelőre nincs szó országos programról. Szeretné, ha lenne.

Megérte támogatni a Bogányi-zongorát


A Miniszterelnökséget vezető miniszter elfogadhatónak tartja Németh Szilárd érveit amellett, hogy a magánalapítványa építhet kétmilliárd forintból multifunkciós sportcsarnokot Csepelen. Szeretné, ha az önkormányzatokat és sportszervezeteket bevonnák az építkezésbe. Némethtől kérdezzék, miért jobb a szövetség helyett a magányalapítványára bízni ezt – tette hozzá.

Kapott egy kérdést a diszlexiás és diszkalkuliás gyerekek tanulmányi könnyítéseit eltörlő Taigetosz-törvényről is, amelyre úgy felelt, ez egy oktatásszakmai kérdés, csodálkozik, hogy  jogszabály foglalkozik az üggyel. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától az ügyben azt a tájékoztatást kapta, hogy motiválni akarják a gyerekeket. „Kizárt, hogy a gyerekek buktatása lenne cél” – vélte.

Megérte – mondta Lázár a totális bukást jelentő Bogányi-zongora 217 milliós állami támogatásáról. Brutális versenytársakkal kell megvívni – emlékeztetett. Kovács Zoltán kormányszóvivő ehhez a maga részéről annyit tett hozzá, tíz évbe került a zongora kifejlesztése. „Adjunk neki még ennyit.”

El fog készülni a gyaloghíd


Szép jövővel kecsegtet az együttműködés a kisebbségi szervezetekkel – válaszolta a Fidesz és Farkas Flórián fémjelezte Lungo Drom megállapodásáról szóló kérdésre. Farkasnak felelősséget kell vállalnia, a vizsgálatok még folyamatban vannak. Az ő bizalma töretlen.

Miniszterként ő 2018-ig tervez, Orbán Viktor felkérése is a parlamenti választásokig szól. Mint hódmezővásárhelyi képviselőjelölt szeretné megméretni magát – fogalmazott a személyes ambícióiról szóló kérdésre. Van elképzelése a jövőről, de még nincs értelme beszélni erről, amíg újraképviselőnek nem választják.

Cáfolta azt a sajtóértesülést, amely szerint a Rákos-patak budapesti vizes-világbajnokságra felépítendő gyalog- és biciklishídja csak a megméretés után, októberre készül el és a tervezett 424 milliónál többe fog kerülni.