Lázár: Belátható időn belül nem fogunk olimpiát rendezni

Az egész ország kudarca az, hogy végül vissza kellett vonni a pályázatot – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten. Megpróbálta megindokolni, miért nem dönthet a nép, majd kijelentette, hogy szerinte belátható időn belül Magyarország nem fog olimpiát rendezni. Lesz viszont nemzeti konzultáció és erősebb határzár.

2017. február 23., 16:12

Szerző:

A miniszter kitért az olimpiai pályázatra is. Mint mondta, az olimpia megrendezésének legfőbb feltétele, hogy nemzeti egység legyen mögötte. Ez viszont elképzelhetetlen baloldali pártok nélkül. Korábban az MSZP politikusai még támogatták a pályázat beadását, de ez később megváltozott. Így ma nincsenek meg a feltételei, hogy Magyarország eséllyel indulhasson a 2024-es rendezésért. Úgy vélte, a kormány feletti vélelmezett győzelem fontosabb volt az ellenzéknek, mint az olimpia.

Mint mondta, a közgyűlésben történtek miatt állt el a kormány a rendezéstől, a népszavazással pedig szerinte az ország magát égetné, ezért nem kerül rá sor.

Ezért javasolta a kormány a pályázat visszavonását, ezzel az ügyet lezártnak tekinti, egyben felkérte Szabó Tünde sportért felelős államtitkárt, tájékoztasson arról, hogy az olimpiához kapcsolódó beruházások előkészítése milyen szakaszban van – mondta.

Lázár János jelezte, hogy Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője a pályázathoz kapcsolódó minden eddigi költség felhasználásáról be fog számolni.

Azt mondta: reálisan nem látja esélyét, hogy a közeljövőben Magyarország újabb olimpiára pályázzon.

Jön a második védelmi vonal

Megerősítik a határvédelmet, a kormány ezért jelentős összegeket biztosít arra, hogy egy második határvédelmi zárat húzzanak fel a déli határon – jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszer csütörtöki kormányzati sajtótájékoztatóján.

A szerb–magyar határszakasz műszaki határzára mögött egy második védelmi vonal kiépítéséről döntött a kormány, amihez 38 milliárd forint pluszforrást biztosít – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Lázár János ezt azzal indokolta, hogy 2017-ben jelentős számú illegális bevándorló érkezhet.

A tárcavezető közölte azt is, hogy több helyen felállítják azokat a pontokat, ahol a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal munkatársai átveszik a menedékkérelmeket. Első körben négyszáz fő befogadására alkalmas infrastruktúra létesül, s az országban lévő mintegy hatszáz, ma zárt vagy nyílt táborban lévő bevándorló is a határőrizeti pontra kerül vissza – fejtette ki.

Márciusban lesz a konzultáció

Márciusban kezdődik az a nemzeti konzultáció, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök jelentett be a kormány szerint Magyarország előtt álló öt veszélyforrásról.

Lázár János emlékeztetett, a kormány szerint az idén Magyarország előtt álló öt veszélyforrás a rezsicsökkentés brüsszeli betiltása, az illegális bevándorlás kérdése, az adópolitika uniós központosítása, a munkahelyvédelmi támogatások biztosítására vonatkozó jog elvesztése és a külföldi forrásból dolgozó szervezetek elszámoltathatósága.

Több fronton támad Brüsszel

Brüsszel támadás alá vonta, hogy Magyarországon hatósági árszabályozás van a rezsire – folytatta. Ha utóbbi nem így lenne, akkor ma 30-40 százalékkal drágábbak lennének itthon az árak. Az Európai Unió szerint viszont a cégeknek kellene ezt szabályozni, ami áremelkedéshez vezetne – tette egyértelművé.

Az Európai Bizottság ezért bíróság elé viszi a hatósági árszabályozás kérdését az energetika területén, a magyar álláspont szerint viszont az államnak, hatóságoknak kell dönteniük, az emberek szempontjainak mérlegelése alapján – egészítette ki.

Brüsszel azt is el szeretné venni, hogy a magyar kormány mondja meg, mennyi legyen az adó. Ez a magyar gazdaság halála lenne, amit a kormányzat nem támogat – fűzte hozzá.

Beszélt a munkaadók nemzeti támogatásáról is, amelyet szintén vitat az Európai Unió. Ha ez nem lenne, akkor munkahelyek szűnhetnének meg – figyelmeztetett.

A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a gyógyszerészeket és a multinacionális cégeket érintő szabályozás ügyében várhatóan megegyezéssel zárulnak a kötelezettségszegési eljárások; további egyeztetések szükségesek a külföldiek földtulajdonszerzésének korlátozásáról és Paks ügyében is „eredménnyel kecsegtetnek” a tárgyalások.

Újabb vizsgálat jön az élelmiszereknél

Lázár János részletesen beszélt a múlt héten kirobbant élelmiszerbotrányról is. Bejelentette: a kormány újabb vizsgálatot rendelt el az importélelmiszerek minőségével kapcsolatban.

Lázár János több terméket, illetve márkát is említett, amelyek esetében a magyar ellenőrök azt tapasztalták, hogy az osztrák boltok polcain jobb a minőségük, mint a magyar üzletekben. Nevesítette a Coca-Colát, a Nesquiket, a Rio Marét, a Nutellát és a Knorrt. Jelezte, újabb vizsgálatok lesznek.

„Ilyen negatív diszkrimináció nem létezhet az Európai Unióban” – emelte ki a miniszter. Szerinte az EU azon az állásponton van, hogy „a szegényebb magyaroknak lehet ócskább dolgokat eladni”.

Európai számvevő lehet Pelczné

Lázár János közölte azt is, hogy Magyarország Pelczné Gáll Ildikó fideszes EP-képviselőt javasolja az Európai Bizottságnak az Európai Számvevőszék magyar delegáltjának.

„Minden feltételnek és követelménynek megfelel, jó esélye van arra, hogy rövid időn belül kinevezzék hat évre” – fogalmazott.

Jó úton Paks II.

A kancelláriaminiszter kitért a paksi bővítés ügyére is. Mint mondta, jól haladnak a tárgyalások Brüsszellel, amelyek eredménnyel kecsegtetnek. Azt azonban, hogy ez pontosan mit jelent, nem árulta el. „Rövid időn belül történni fog valami” – mondta sejtelmesen.

Meg kell védeni a földet

Lázár beszélt a termőföldekről is. Mint fogalmazott: Magyarország azért harcol Brüsszelben, hogy megvédhesse a magyar földet.

Épülhet az új Puskás

A kormányzat elfogadta a Dagály megépítéséről szóló beszámolót. E szerint az uszoda bruttó 48 milliárd forintba került, ami a tervezett költségeken belül van. További kiadások várhatók még a világbajnokság megrendezése kapcsán.

A kormány jóváhagyta, hogy megkezdődjön az új Puskás stadion megépítése. Mintegy bruttó 190 milliárd forint értékben valósulhat meg a projekt, és 2019-re készülhet el.

Újabb kártalanítás a madárinfluenza miatt

A kormányzat döntött arról is, hogy kártalanítja a madárinfluenza károsultjait. Eddig a termelők kára ötmilliárd forint, amelyből hárommilliárdot már kifizettek. További 2,7 milliárdról döntött a kormány, amelyből a vágóhidakat is kártalaníthatják – írja az MTI.

Csak jobb helyre költözhetnek a gyerekek

A fóti gyermekváros ügyében a kormány döntése arról szól, hogy az ott gondozott gyerekek jobb helyre kerüljenek, várhatóan családokhoz. 2018 és 2019 a megvalósulás időpontja.

Bejelentette: jövő héten egész napos kormányülést tartanak társadalompolitikai kérdésekről.