Lapajánló – Elég!
– hirdeti e heti címlapunk, mint ahogy hirdették az elmúlt hetek meg-megújuló tömegtüntetéseinek résztvevői is, akik megelégelték a kormányzati korrupció mérhetetlen elburjánzását. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
A lapban több cikk is foglalkozik ezzel a témával. Interjút közlünk Ligeti Miklóssal, a Transparency International Magyarország jogi igazgatójával, aki úgy véli, az unió nagy befizető tagállamai – így Németország – tisztában vannak az adófizetők pénzét elszívó magyar korrupcióval. Berkó Pál írása a mai hatalmasok úrhatnámságát leplezi le. „Már nem is a szavakra figyelünk – írja egy helyütt –, hanem arra, melyik milliós arany Rolex-modell csillog a kormányzati főmajom csuklóján, és a pár perccel korábbi hírekben mekkora lakásról, telekről, szántóról, szőlőről, erdőről, bankszámláról esett szó vele kapcsolatban.” Az urizálás és vidéke Koltai Tamás publicisztikájának is a témája. A szerző úgy véli, az uralkodó elit tagjai „gátlás nélkül fölözik le politikai pozíciójukból az anyagi hasznot”. És ezzel a témával foglalkoznak ezen a héten fórumozóink is, akik Pokorni Zoltán elhíresült intését kommentálják.
Interjút közlünk Horn Gáborral, az SZDSZ egykori kampányfőnökével, aki a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányban is államtitkári posztot töltött be. Az egykori politikus a baloldalról szólva azt mondja, újra kell gombolni a kabátot, oda kell menni a választóhoz, beszélni vele, bocsánatot kérni az elmúlt nyolc évért.
Ezen a héten a magyar gazdagodás huszonöt évét állítjuk fókuszba, áttekintve az elmúlt negyedszázad legjellegzetesebb meggazdagodási lehetőségeit, s bemutatva korszakunk legismertebb magyar milliárdosait.
Sanyi és Aranka didereg – ezt a címet adtuk a Lukáts Andorral készített interjúnak. A Kossuth-díjas művész hat éve nyitotta meg saját színházát, ahol tág teret adott az alternatív, kísérletező törekvéseknek, s bár szép szakmai sikereket ért el, anyagi nehézségek miatt a nyáron kénytelen volt bezárni a teátrumot. Nemrégiben azonban újra nekiveselkedett. A nehézségekről és a lehetőségekről meg a politikai környezetről beszélgettünk vele.
Semmilyen szándékkal nem lehet Radnóti Miklós életművét és felesége emlékét politikai vagy médiakampány témájává tenni – mondja lapunknak Ferencz Győző irodalomtörténész, Radnóti irodalmi hagyatékának kezelője Gyarmati Fanni naplójának megjelenése okán.
Kilencvenéves korában elhunyt Hárs István, a Rádió hajdani legendás elnöke. Lapunkban Bolgár György búcsúzik tőle.
Aczél Endre ezen a héten a Déli Áramlat történetének dicstelen végét rajzolja fel. Írásának címe: Putyin drámai húzása.