Lapajánló – Bazári átvágás
Az ukrán–orosz konfliktus változatlanul nagyon foglalkoztatja a hazai közvéleményt. Az erről szóló vezércikkben Mészáros Tamás arról ír: ha Orbán folytatja az úgynevezett keleti nyitást, akkor a fejlett világ kitaszítottja lesz. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Botka László Szegeden győzelemre készül. A budapesti vitákról azt mondja: nem az MSZP szorgalmazta a koordinált indulást, és mélyen igazságtalannak érzi, ha a történteket kizárólag a szocialista párt hibájául róná fel bárki. Az MSZP választmányi elnöke egyébként úgy gondolja: „Az a politika sikeres, amely az emberek gondjairól beszél és nem saját magáról.”
A baloldal válsághelyzetéről szóló sorozatunkban most Földes György fejti ki véleményét. Szerinte a társadalmi igazságosság döntő a baloldaliság szempontjából, de arra figyelmeztet: a biztonság utáni vágy elnyomhatja az igazságosság iránti igényt.
Brutális összeggel, kétszázmilliárd forinttal támogatja Matolcsy György, a Nemzeti Bank elnöke a hazai közgazdászképzés megújítását. Neves szakértők reagálnak a hírre. Felcsuti Péter például azt mondja: közpénzből ehhez nincs joga. Várhegyi Éva is azt hangsúlyozza, erre nincs felhatalmazása. Chikán Attila úgy látja: nem világos, mit akarnak tenni. Mészáros Tamás, a Corvinus volt rektora nem reagál a budapesti univerzitás létrehozásának terveire. Békesi László viszont minden kertelés nélkül kijelenti: a Matolcsy-modell alkalmi katyvasz. A matolcsyánus iskolákról és a Corvinus készülő feldarabolásáról szóló írásból megtudhatják, hogy miképp festene a Matolcsy által megalkotott közgazdasági kultúra.
Klik-elnök nélkül kezdődött az új tanév, de nem a Klik „fejetlensége” okozza a legtöbb problémát az iskolákban. Erről cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői.
Az utána következő cikk a kötelezően választható tankönyvekről, az új agymosásról szól, és arról, hogy bizonyos tankönyvek tartalma egyszerűen minősíthetetlen.
Magyarország évek óta az Európai Unió legkorruptabb országai közé tartozik. A hazai szaklapokban mégsem jelenhetett meg egy olyan kutatás, amely a hazai korrupcióról készült. A tanulmány egyik szerzőjével, Jávor Istvánnal arról beszélgettünk: hogyan hat a korrupció egy szervezet belső struktúrájára. Egy érdekes mondat a válaszból: „Bár egy intézmény első számú emberét fizetik le, a törvénytelenséget a főnök mindig az alkalmazottakkal hajtatja végre.”
L. Simon László szerint a Hír TV ne viselkedjen úgy, mint a baloldali sajtó. L. Simon és a Hír TV konfliktusából Lakner Zoltán arra következtet: ez is egyik jele az Orbán–Simicska-küzdelemnek.
Egy bazári átvágás a témája Buják Attila írásának. Címlapunkon az látható, amint kormánypárti reprezentánsok átvágják a nemzeti színű szalagot, a cikkünk melletti fotó viszont azt bizonyítja: másféle átvágás történt a Várkert Bazárnál.
Lapunk különkiadással készült a Pozsonyi Piknikre, most megjelent számunkban a különkiadásban megjelent cikkekből szemlézünk.
Születésnapja alkalmából a 168 Óra köszönti a Rádió egykori elnökét, a kilencvenéves Hárs Istvánt. Az Elnökről és koráról ír Farkas Zoltán, most a HVG munkatársa, egykor pedig a Magyar Rádióé, akinek tökéletesen igaza van abban, amikor azt írja: „Hárs István életműve az idő múlásával egyre tisztesebb és értékesebb.”
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldali szövegeket és a tényeket, Jolsvai András újabb abszurd történettel szórakoztatja önöket, Szénási Sándor a félelemről írt tárcát, mert elgondolkodtatta, hogy az ápolónő az RTL Híradóban csak úgy mert beszélni az egészségüggyel kapcsolatos kormányzati hazugságokról, hogy fejére kapucnit húzott, háttal állt a kamerának, és kérte, hogy a hangját is torzítsák el.
Nyilván hamarosan lecseng majd a nagy versmegosztási láz a Facebookon, a láncok majd megszakadnak, de bizonyára lesznek sokan, akikkel a vers, a poétikus gondolat együtt marad. Erről szól Dragomán György írása és Facebookra föltett fotója, amelyet az írással együtt a 168 Óra is közöl.
Visszatérve e lapajánló első témájára: már tudjuk, hogy forma szerint tűzszünet, majd fegyverszünet van Ukrajnában. Aczél Endre árnyalt képet ad a helyzetről, és lényegében arra figyelmeztet, ez csak egy törékeny tűzszünet.