Lapajánló – A német csoda

A 168 Óra eheti címlapján a német labdarúgó-válogatott tagjai láthatóak, amint önfeledten ünneplik világbajnoki győzelmüket. A vb-ről szóló összefoglaló írásunk persze nemcsak arra keresi a választ, mitől jobbak a németek ma mindenkinél, hanem arra is, hogyan lett vége a brazil korszaknak, mekkora a véletlen szerepe a játékban, és kik voltak a világbajnokság hősei. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2014. július 16., 12:30

A baloldal jövőjéről szóló sorozatunkat ezen a héten Kincses Gyula írásával folytatjuk. Az ismert orvos, aki korábban az Egészségügyi Minisztérium államtitkára is volt, mostanában pedig blogíróként szerzett nevet magának, először azt vizsgálja meg, mitől olyan sikeres ma az Orbán-rendszer, s aztán azt, mit vehet át és mit nem a jövendő baloldala e rendszer eszköztárából.

Áder János államfő aláírta a Paks II. hitelmegállapodásról szóló törvényt, ám erről az eseményről a Magyar Távirati Iroda meg sem emlékezett. Ennyire nem volna fontos? Pedig ez a beruházás hétezer milliárd forint kiadást jelenthet az országnak, azaz minden magyar állampolgár hétszázezer forintot fizet érte. Lapunk megkérdezte Petschnig Mária Zita közgazdászt, mi lesz a valóságos ára Paks II-nek. Petschnig azt mondja, lehet, hogy az EU-ból való kilépés.

Július 4-én a parlament kormánypárti többsége megszavazta a felsőoktatási törvény módosítását. Ezentúl doktori végzettség nélkül is lehet valaki egyetemi professzor, sőt rektor is. A művészeti felsőoktatásban „doktorival egyenlő” lett a Kossuth-díj, illetve a „kormányrendelet vagy miniszteri rendelet alapján adományozott díj”. Szintén doktorit érhet az olimpiákon elért dobogós helyezés. Megkérdeztük a hazai szellemi élet kiválóságait, hogyan vélekednek erről a törvényről. Még jobboldali tudósok is úgy vélik, mindez durva beavatkozás a tudományos életbe.

Kolláth György, az ismert alkotmányjogász a minap bejelentette, felhagy az ügyvédi praxissal. Arra kértük, írja meg lapunknak, miért döntött így. Megtette. Dolgozatának sokat sejtető címe: Bakancslista.

Az elmúlt hetekben többször foglalkoztunk a magyar kormány és a Norvég Alapok között egyre feszültebbé váló viszonnyal. Megszólaltattuk az ügyben illetékes államtitkárt, valamint a civil alapokat kezelő, sokat támadott Ökotárs Alapítvány vezetőjét. Ezen a héten azt a jelenséget járjuk körül oknyomozó írásunkban, amely az egész konfliktust kirobbantotta. Kérdésünk az, kinek és miért volt fontos az NFÜ megszűntetése.