Laboratóriumi szakorvos: Akadozik a fertőzöttek lejelentésére szolgáló weboldal
Bezzegh Attila szerint több tesztet is lehetne végezni, ha nem lenne ekkora a várakozás közbeni megfertőződés veszélye.
A tesztet végző laboratóriumoknak jelenteniük kell minden elvégzett teszt eredményét, akár pozitív, akár negatív. Ebben megfigyelhetőek fennakadások, a lejelentésre szolgáló weboldal tegnap estétől kezdve karbantartás alatt van, így egyes esetekben ezzel magyarázható a hullámzó új esetszám mértéke – mondta Bezzegh Attila orvos, szakértő a Keljfeljancsiban.
A laboratóriumi szakorvos szerint napi akár 20-25 ezer vizsgálatot is meg tudnának csinálni a nagy laborok, emellett még a megyei kórházak kapacitása is igénybe vehető, ennek jelenleg 50-60 százalékát veszik igénybe. Bezzegh kijelentette: amennyiben nincs lehetőség arra, hogy a fertőzés átadásának veszélye nélkül, nagy tömegek kialakulásának nem kitéve vehessenek le mintát, sokkal több vizsgálatot is lehetne végezni, azonban ez most nem kivitelezhető.
Megjegyezte: általában tíz százalék körüli a pozitivitási arány azoknak a laboroknak az esetében, amire rálát a szakorvos. Kiemelte: ez a szám azért ilyen magas, mert ezeket a laborokat általában nem a gyanútlan populáció veszi igénybe. A szakorvos szerint a tünetmentes populációról nem nagyon van adatuk, az utazás miatt tesztet készítők körében 1-1,5 százalék között van a találati arány.
Bezzegh Attila elmondta: lehetne tömeges tesztelés, de jelenleg nagy mennyiségű tünetmentes pozitív beteget találnánk, akik nem szorulnak azonnali kezelésre. Lehetne őket elkülöníteni, de most az a fontos, hogy mindenki csökkentse a kontaktusokat, viselkedjen mindenki úgy, mintha karanténban lenne – mondta.
A szakorvos szerint a teszteket több célból lehet most végezni. Fontos, hogy kimutassák a vírus hordozóinak esetében a fertőzést, ahogyan az is, hogy a vakcinázás előtt is megbizonyosodjanak a negativitásukról. Amennyiben valaki megkapta a vakcinát, bizonyos vakcinák esetében célszerű elvégezni a tesztet, hogy tényleg kialakult-e a védettség – mondta.
Sokan dolgoznak azon is, hogy olyan tesztek legyenek a jövőben a háztartásokban, mint a lázmérők. Kínában, Koreában és Ausztráliában is dolgoznak ezek előállításán, azonban félő, hogy ezek a tesztek nem fognak biztos választ adni, leginkább csak tájékoztató jellegűek lesznek. Ezeket a reptereken állíthatják majd először szolgálatba.
Bezzegh Attila elmondta, a laborvizsgálatot kétféleképpen fedezi a társadalombiztosítás: ha valaki bent fekszik a kórházban, diagnózishoz kötötten a kórház kap egy összeget, amelynek bizonyos mértéket (1-3 százalékát) laborvizsgálatokra költi. A másik finanszírozás szerint pontérték alapján történik a vizsgálatok kifizetése. Kiemelte: vannak olyan laborok, amik a 2019-es költésük tízszeresét is elköltik – ők külön támogatásban részesülnek, de ez egy olyan globális kérdés, ami még rendezésre vár.
(Kiemelt kép: 168.hu | Dimény András)