Közadatok nyomában

Érdekli, hogy településének önkormányzata mennyi közpénzt költ kutyapiszoktalanításra, útfelújításra, bizottságosdi pogácsára? Megkérdezné Orbán Viktortól, hogy mennyiért futnak tévében, rádióban a nemzeti konzultáció hirdetései? A KiMitTud portál segítségével egyetlen regisztráció, pár kattintás, és máris közérdekűadat-igénylő válhat bárkiből.

2012. június 16., 17:45

Az Átlátszó.hu nevű oldalon május vége óta futó szolgáltatás lényege, hogy az érdeklődők egy helyről indíthatják adatigényléseiket a közfeladatot ellátó intézményekhez, és böngészhetik mások kutakodásait is. Lapzártánkkor az oldal ötven adatigénylésnél és több mint négyezer-kétszáz adatgazdánál járt – utóbbiak között lassan minden közpénzből gazdálkodó intézmény, önkormányzat, kórház, iskola szerepel majd, tematikus és ábécé szerinti bontásban, elérhetőséggel együtt. Ám a címzéssel nem nekünk kell bajlódnunk.

A regisztráció után a dolgunk mindössze annyi, hogy kiválasztjuk az intézményt, amelynél érdeklődünk, s aztán összeütjük a kérdést. Ez sablonlevélbe kerül, amely minden – a sikeres igényléshez – szükséges törvényi hivatkozást tartalmaz.

– A rendszer nem újságíróknak, hanem átlagembereknek szól – mondja az Átlátszó.hu munkatársa, Mong Attila. – Ezért igyekszünk minél hamarabb valamennyi önkormányzatot felvenni a listába, hogy mindenki érdeklődhessen a saját környezetét érintő kérdésekben. Egyelőre teszteljük a működést, s ha orvosoltuk a gyerekbetegségeket, kampányt indítunk, hogy a portál beépüljön a köztudatba. Mert a lényeg az, hogy a kultúránk része legyen az átláthatóság, a közpénz feletti kontroll.

Az oldalt pár fős stáb gondozza, informatikus, újságíró és jogászcsapat – hiszen a sikertelen adatigénylések esetén önkéntesek vállalják a jogorvoslatban való segédkezést.

Egyelőre a legtöbb kérdés a „válaszra vár” státusban dekkol. Még megteheti, hiszen az adatgazdának a törvény szerint tizenöt napja van a válaszadásra, s egyszer kérhet hosszabbítást. Így június huszadikáig várnunk kell, hogy megismerjük az iPadre „optimalizált” alaptörvény vállalkozási és felhasználási szerződését. Nemsokára kiderülhet, milyen megállapodásokat és milyen ellenszolgáltatással kötött a Fővárosi Önkormányzat a Die Hard 5 című film forgatásával összefüggésben, 2002 és 2012 között mely üzletemberek vettek részt kormányzati delegációkban, és mennyi pénzünkbe került Pesty Lászlónak A cigány–magyar együttélés című dokumentumfilmje.

Bár néhány igénylés már sikerrel, vagyis információval zárult, az oldal készítőihez visszajutott, hogy egyik-másik minisztérium stratégiát eszelt ki a kíváncsiskodók lerázására.

– Néhol központi eligazítást tartottak. Jogi eszközökkel könnyen lehet kifárasztásra játszani, mondván: nem megfelelően feltett a kérdés – jegyzi meg Mong Attila. – De valójában egyetlen hatóság sem ellenérdekelt. Mindenkinek jó, ha transzparens a működése.

Ez persze attól is függ, ki mit tud.