Kövér: Előfordulhat, hogy új műsorhoz új férfi kell
Egy miniszter mandátumát számos okból rövidítheti meg a miniszterelnök, és nem csak azért, mert nem volt sikeres. Előfordulhat, hogy "új műsorhoz új férfi kell" - mondta egy interjúban Kövér László. A parlamentben többször is lemondásra szólították fel Matolcsy Györgyöt, Gyurcsány Ferenc szerint ha nincs kormányátalakítás, Orbán bukni fog.
Hétfőn a parlamentben többször is lemondásra szólították fel Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, aki válaszában a szocialista kormányokat tette felelőssé a rossz gazdasági mutatókért. Az MSZP-s Tóbiás József úgy fogalmazott: bóvli helyzetbe sodródik a magyar gazdaság, és a bóvli jelző a kabinetre is érvényes. Lemondásra szólította fel Matolcsy Györgyöt, mint ahogy párttársa, Burány Sándor is, aki a gyenge forintárfolyamot és az üzemanyagár növekedését tette szóvá. A miniszter erre reagálva újra a korábbi kormányok gazdaságpolitikai ballépéseit okolta.
A Klubrádióban Józsa István az MSZP országgyűlési képviselője azt mondta: egyre rosszabbak az ország gazdasági kilátásai, ebben a zsákutcás gazdaságpolitikán túlmenően szerepet játszik a költségvetés tarthatatlansága. A kormányváltáskor 260 forint volt a forint árfolyama, 18 ezer milliárd volt a nettó államadósság, most ez a szám 21 ezer milliárd úgy, hogy 1500 milliárdot leírtak. Józsa István közölte, itt az ideje leváltani Matolcsy Györgyöt és rögtön erősödne a forint.
Gyurcsány: Ha nincs kormányátalakítás, Orbán bukni fog
A következő hónapokban komoly bajba kerülhet Magyarország, Orbán vagy ragaszkodik eddigi fantazmagóriáihoz és akkor bukni fog, vagy új gazdaságpolitikát vezet be -
írtaGyurcsány Ferenc volt kormányfő Facebook-oldalán. A volt kormányfő nem gondolja, hogy miként Olaszországban vagy Görögországban, nálunk is pártok széles körének támogatását élvező szakértői kormány kezébe kellene átadni a kormányzás lehetőségét. Magyarországon van egy nagy parlamenti többséggel rendelkező kormány, amely ha akarna, tudna cselekedni. Nálunk nem a kormány parlamenti erejének hiánya, hanem gazdaságpolitikájának tragikus iránya okozza a bajt. "Bár sokan szeretnék ezt a kormányt elzavarni (én ezt megértem), a válságkezeléshez elsősorban nem erősebb kormányra, hanem ésszerű, felelős gazdaságpolitikára lenne szükség. Ha úgy tetszik, Magyarországon nem hatalmi/politikai, hanem szakmai/politikai fordulatra, teljes gazdaságpolitikai irányváltásra van szükség" – írja.Hozzáteszi: az persze igaz, hogy jelentős politikai arcvesztés nélkül Orbán kormánya ilyen fordulatra aligha lehet képes. Vagy ragaszkodik a miniszterelnök eddigi fantazmagóriáihoz és akkor bukni fog ő is, meg az ország is, vagy megteremti a gazdaságpolitikai fordulat politikai feltételeit majd új gazdaságpolitikát vezet be. Ennek feltétele a kormány teljes átalakítása. "Ha ma lép, akkor ő még megmenekülhet. Ha sokáig vár, akkor a végén neki is mennie kell. És jöhet majd egy új kormány, persze gyaníthatóan a mai kormánypártok támogatásával, amely kormánynak már csak egyetlen dolga lesz: levezényelni a következő választásokig tartó átmenetet, és rendbe tenni mindazt, amit az elmúlt másfél évben elrontottak" – írja Gyurcsány Ferenc.
Kövér: Előfordulhat, hogy új műsorhoz új férfi kell
A Magyar Hírlapnak adott interjúban arra a kérdésre, hogy a Fidesz választmányi elnökeként továbbra is töretlen-e a bizalma Matolcsy György gazdasági miniszterben, Kövér azt válaszolta: "Kizárólag a miniszterelnök felelőssége, hogy kikkel hajtja végre a kormányprogramot, a magyar rendszerben mi, képviselők csak a miniszterelnökről döntünk." Arra a kérdésre, hogy kötne-e nagyobb összegű fogadást, hogy Matolcsyt 2014 elején is nemzetgazdasági miniszternek fogják szólítani, azt mondta: "Egy miniszter mandátumát ezer és egy okból rövidítheti meg a miniszterelnök, és nem feltétlenül azért, mert az adott tárcavezető nem volt sikeres. Előfordulhat, hogy „új műsorhoz új férfi kell”. Ám jelenleg semmi előjelét nem látom a személyi változtatásnak."
"Nem árultunk zsákbamacskát, nem ígértünk gyors javulást az emberek életszínvonalában" – mondta el. Nem cáfolta ugyanakkor, hogy csalódott, amiért a nemzetközi válság keresztülhúzta a számításaikat. A törvényalkotásról megjegyezte, nem igaz, hogy Orbán Viktor a gázpedált, míg ő a féket nyomja. „Az igaz, hogy kértem a dömpingszerű törvénygyártás mellőzését, ám a fölvetésem a higgadtabb üzemmódra nem talált meghallgatásra a kormánynál” – mondta.