Operatív törzs: Az esetleges második hullám bekövetkezte előtt tájékozódni kell a lakosság védettségéről, ezért Magyarországon is készülnek ennek mérésére
Az Operatív Törzs szokásos napi tájékoztatóját az ITM parlamenti államtitkára indította. Schanda Tamás a munkahelyteremtési támogatások elindulásáról beszélt.
A bértámogatási program elindításáról szólva elmondta, a szakmai szervezetekkel való kapcsolattartás folyamatos. Ennek keretében a munkáltató vállalja, hogy nem szünteti meg a munkavállaló munkaviszonyát. A munkavállaló cserébe azt, hogy rendelkezésre áll.

Cserébe az állam a bér 70%-os bérkiegészítést ad, ami a rövidített program idejére jár, maximum három hónapig.
Ez akár több százezer munkahelymegtartásban jelenthet segítséget és cégek tömegeineksegíthet a túlélésben. Ismét egyértelművé tette, nem nyúlnak a segélyezési rendszerhez. Ha valaki a munkáját elveszítette, az álláskeresési járadék lejárta után állást fog kapni.
Ha szükséges, akkor az állam fog munkát ajánlani - fogalmazott az államtitkár
Az országos tisztifőorvos arról beszélt, 276-an vannak kórházi kezelés alatt, közölük 49-en súlyos állapotban van. 67 ezer felett jár már az elvégzett tesztek száma. A járványgörbe egyenletes, bízik benne, hogy eljön egy egyensúlyi helyzetet, ahol nem ugrik meg a fertőzöttek száma.

Müller Cecília jelezte, a fővárosban és Pest megyében a legnagyobb a megbetegedések aránya.

Jelezte,
zárt közösségekben a legnagyobb esélye a fertőzésnek.
A tesztekről szólva a WHO újabb ajánlását ismertette.
Ennek rételmében az akut digasznosztizálás szempontjából a legmegfelelőbb a laboratóriumi vizsgálat, de ez is csak a vizsgálat időpontjában. A gyorstesztek a szervezetben az antianyagot mutatják ki.
Ezért a WHO új gyorsteszten dolgozik, amely már nem ezt az antianyagot mutatja ki.
Ez csak egy átfertőződöttségi vizsgálatra alkalmasak. Az esetleges második hullám bekövetkezte előtt szükséges tájékozódni, milyen a lakosság védettsége. Emiatt Magyarországon is készülnek ennek mérésére. Mivel bizonytalan az ellenállóság mértéke, ezért is fontos tudni, hányan estek át a fertőzésen.

Amennyiben lesz védőoltás, akkor könnyebb a helyzet, mivel kialakul a nyájimmunitás
- mondta Müller Cecília.
Ha egy kismama arra gyanakodik, hogy elkapta a koronavírust, akkor a háziorvost kell elsődlegesen értesíteni. A mai tudásunk szerint rendkívül ritka, hogy egy pozitív kismama átadja a fertőzést a magzatnak - mondta az országos tisztifőorvos. Szoptatást pozitivitás esetén is ajánlott.
Lakatos Tibor, az Operatív Törzs vezetője arról számolt be,
a rendőrség már három esetében javasolt vádemelést rémhírterjesztés miatt.