Kormányzati nyugdíj- és adótervek
A kormány tervei szerint már július 1-től beépülne a 13. havi nyugdíj összege a nyugellátásokba, az ekkortól nyugdíjba vonulók pedig már nem kapnák ezt a járandóságot - tudta meg az MTI kormányzati forrásokból hétfőn
Az új nyugdíjszámítási rendszer 2010-től indulna. Erről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti beszédében azt mondta: kormány javasolja azt is, hogy a nyugdíjszámítást - a svájci indexálás megtartása mellett - kössék össze a gazdasági növekedéssel.
Gyurcsány Ferenc hétfőn arról is beszélt, hogy adóalapot növelő, de nem adózó jövedelem lesz a családi pótlék. Az MTI úgy tudja, hogy egy kétkeresős családban mindkét jövedelemmel rendelkező felnőtt adóalapjában szerepelne a családi pótlék, de csak az összeg felével. Az új szabályok már idén szeptember 1-jétől hatályosak lennének.
Az MTI információi szerint szigorodna a rendszer: a családi pótlékot a gyermek 14-18 éves kora között csak akkor folyósítanák, ha a gyermek iskolába jár.
Megmarad a gáz-, és távhőtámogatás rendszere, de a kormány azt tervezi, hogy jobban érvényesíti a rászorultsági elvet.
A távirati iroda úgy tudja, hogy szigorodnának a szocpol igénybevételének feltételei, akár úgy, hogy bevezetnék a kötelező önrészt.
Bár a miniszterelnök a személyi jövedelemadó rendszer változása hatályba lépésének időpontjáról nem beszélt, az MTI úgy értesült, hogy július 1-jétől az szja 18 százalékos kulcsa 19 százalékra nő, ekkortól a sávhatár viszont 1,7 millió forintról 2,2 millió forintra emelkedik. Szintén július 1-jétől lenne a magasabb adókulcs 36 helyett 38 százalék.
A 19 százalékos kulcs sávhatára 2010-től emelkedne 3 millió forintra a kormány tervei szerint.
A kormány azt is javasolja, hogy 5 százalékponttal, 32 százalékról 27 százalékra csökkenjen a munkáltatói tb-járulék. Az MTI úgy tudja, július 1-től ez csak a minimálbér kétszereséig jár, de 2010-től már a teljes bérre.
2010-től szűnnének meg a különadók, és ekkortól emelkedne 19 százalékra a társasági adó.
A távirati iroda értesülései szerint a kormány fokozatosan, de leghamarabb 2011-től kívánja bevezetni az értékalapú ingatlanadót, ennek koncepciójáról társadalmi vitát kezdeményez.
Ahogy arról korábban Gyenesei István, önkormányzati miniszter nyilatkozott az MTI-nek, a kormány több mint 80 helyhatósági kötelező feladatot csoportosítana át, vagy szüntetne meg. Azt is tervezik, hogy az 1.500 főnél kisebb létszámú településeken körjegyzőség működne, az 500 fő alatti falvakban pedig a polgármester társadalmi megbízatásban látná el feladatát - értesült az MTI.