Kormányzati átverés: mégis megadóztatják az önkormányzatokat
Noha az oktatásért felelős államtitkár a polgármestereknek az ellenkezőjét állította, mégis kell az önkormányzatoknak hozzájárulást fizetniük az iskolák működtetéséhez a teljes államosítás után. Az állam nagyjából ötvenmilliárdot von el az önkormányzatoktól, ebből huszonegymilliárdot vár úgynevezett szolidaritási hozzájárulásként – írja a hvg.hu.
A szolidaritási hozzájárulást a tervek szerint az a település fizeti, ahol az adóerő-képesség – vagyis a helyi adóbevétel leosztva a lakosságszámmal – meghaladja a 32 ezer forintot. A hozzájárulás mértéke sávosan nő, a tehetősebb településektől tehát több pénzt szednek be szolidaritási hozzájárulás címén.
Több polgármester is azt mondta a
hvg.hu-nak, hogy bár a kormány nem egyeztetett velük, sejtették, hogy a végén ők fizetik a számlát. Schmidt Jenő, Tab fideszes polgármestere és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke egyenesen úgy fogalmazott: amikor hallották Palkovics Lászlót, az oktatásért felelős államtitkárt, megmosolyogták.A portál által megkérdezett polgármesterek közül többen is az alapos számításokat hiányolták, szerintük csak annyi pénzt szabadna elvonni az önkormányzatoktól, amennyit eddig fizettek, és ráadásul csak azoktól kellene, amelyeket a mostani államosítás érint.
Schmidt Jenő szerint más baj is van: miután a szolidaritási hozzájárulást már nem tudják semmilyen normatívából levonni, így az lényegében pluszbefizetésnek minősül a helyi társasági adóból, ami szerinte a kettős adóztatás tilalmába ütközhet.
Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke a szolidaritás ideológiáját tartja felemásnak, szerinte a gazdagabb települések eddig is segítették a körülöttük lévő szegényebbeket, például sport- vagy kulturális programok szervezésével – mondja. Szerinte amikor a sikeresebbektől elveszik a profitot, az szocializmus.