Komoly siker: hazánk a negyedik legszegényebb az EU-ban
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) legfrissebb adatai szerint az észak-magyarországi régióban egy főnek átlagosan csak 6200 eurónak megfelelő összeg volt az éves jövedelme 2020-ban.
A relatív szegénység szempontjából Magyarország sokat lépett előre annak eredményként, hogy egyre többen tudtak munkába állni a 2012 és 2020 közötti gazdasági növekedés miatt. Ez viszont nem jelenti azt, hogy jól élnénk – írja az adatokat elemző Qubit.hu.
A legjobb helyzetben lévő nyugat-dunántúli régiónkban csak az emberek 8,7 százaléka szegény a materiális szegénység definíciója szerint, de a legrosszabb helyzetű észak-magyarországi régióban csaknem 30 százalékuk szegénynek számít.
Összességében Bulgária, Románia és Görögország után Magyarország az EU negyedik legszegényebb országa, annak ellenére, hogy 2017-től 2022-ig 25,6 százalékról 16,5 százalékra csökkent az országos szegénységi arány.
Emellett – annak ellenére, hogy az elmúlt 10-12 évben mérhető felzárkózás ment végbe GDP-ben az EU átlagához – még mindig nagyon alacsony a munkavállalók által hazavitt jövedelem.
A legrosszabb helyzetű magyar régióban, az észak-magyarországiban például egy főnek átlagosan csak 6200 eurónak megfelelő összeg volt az éves jövedelme 2020-ban. Ennél kevesebből csak néhány görög és bolgár régióban kellett megélnie az embereknek. Ugyanebben az évben egyébként Budapesten 12 700 euró volt egy fő átlagos éves jövedelme, ami nagyjából a portugál országos átlagnak felel meg.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)