Kiverte a biztosítékot Orbán terve
Gyors beavatkozást sürgetnek Brüsszeltől a nagy európai biztosítótársaságok a magyar kormánynak a magánnyugdíjpénztárakat szerintük fenyegető új terve miatt.
Fenyegetve érezvén a közel hárommillió magyar magánpénztári tag 2700 milliárd forintos nyugdíj-megtakarítását, a tizenkét legnagyobb európai biztosítótársaság levélben fordult az Európai Bizottság elnökéhez és a témában felelős összes biztoshoz, valamint Herman Van Rompuyhoz, az Európai Tanács állandó elnökéhez, hogy mihamarabb térítsék jobb belátásra a magyar kormányt. Az ugyanis felfüggeszteni szándékozik az átutalásokat a magán-nyugdíjpénztári tagok számláira, évi 420 milliárd forinttal, azaz 1,4 milliárd euróval növelve a költségvetés bevételeit. Ezentúl a társaságok sérelmezik: a kormány a magánpénztári tagokat arra ösztönzi, hogy térjenek vissza az állami felosztó-kirovó rendszerbe. A biztosítók szerint ezzel felülírja a korábbi reformintézkedéseket. A társaságok jelzik: maguk is készek tárgyalni a kormánnyal a kölcsönösen elfogadható megoldásról, „amely tiszteletben tartja az uniós alapelveket is” – írja a
Népszabadság.A lap értesülései szerint a választ Olli Rehn pénzügyi biztos munkatársai fogalmazzák, Brüsszelben aggódnak a magán-nyugdíjpénztári fejlemények miatt, ám a nyugdíjrendszer kialakítása nemzeti hatáskörbe tartozik. Ráadásul az utóbbi időben a bizottság erőteljesen sürgette a kormányokat, hogy minél hamarabb csökkentsék a hiányt a GDP három százaléka alá, vagyis nem lesz könnyű a magyar erőfeszítésbe ténylegesen belekötni. Nem mellékes azonban, hogy mi történik a tagok pénzével, a magántársaságokkal kötött szerződésekkel.
A Népszabadság brüsszeli forrásai feltételezik, a magyar kormány nem véletlenül hagyta homályban, mikor, milyen módon fizeti vissza a járulékot a magánnyugdíjrendszerbe: ha ugyanis törvényben rögzítenék azt, akkor a pénz visszatartása nem lenne elfogadható deficitcsökkentésként. Így viszont csupán a pénztártagok kezdeményezhetnek pereket.