Kiosztja a magyar kormányt a nemzetközi sajtó

Becsapta a tulajdonos az újságírókat, írja a The New York Times cikke, hozzátéve, hogy miután a hatalom megzabolázta az állami médiát, most a jelek szerint egyre nagyobb befolyást gyakorol a magánsajtóra is.

2016. október 12., 09:02

A magyarok szerint a jobboldali-populista Orbán Viktor kormányának benne van a keze abban, hogy bezárt a Népszabadság – írja az amerikai lap. A cikkben megszólal Gergely Márton, az egyik főszerkesztő-helyettes, aki egészen biztos abban, hogy a szálakat Orbán mozgatja.


nepszabadsag


Tuzson Bence, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár azonban visszautasítja a vádat, ám nem úgy tűnik, hogy a lakosságot meggyőzi a hivatalos magyarázat – emeli ki a The New York Times.  A közösségi média tele van a Népszabadságot támogató megnyilatkozásokkal, szombaton tüntetés volt a Parlament előtt – emlékeztet a cikk.


Polyák Gábor a Mérték elemzőintézettől emlékeztet arra, hogy az utóbbi időben újfajta pozíciókat építenek ki a sajtóban a miniszterelnökhöz közeli oligarchák, lásd a TV2-t, ám a most elhallgattatott újság túlságosan is bejáratott márka volt ahhoz, hogy a kormány irányvonalára állítsák át.


Bodoky Tamás az Átlátszótól pedig arról beszélt, hogy egyre kevesebb a hely, ahol oknyomozó újságírók dolgozhatnak. Borókai Gábor, a Simicska-féle Heti Válasz főszerkesztője elmesélte, hogy a G nap után bevételeik 10-15 százalékát elvesztették. Mint mondta, ha a Népszabadság gazdái észszerűen jártak volna el, akkor az oldalszámot csökkentik. Ő úgy gondolja, hogy a lapot már eladták.



A Neue Zürcher Zeitung kommentárja  A kalapács és üllő között címmel azt írja, hogy az ügy mutatja, hogy a térségen belül mekkora nyomás alatt van a szabad sajtó, gazdasági és politikai értelemben egyaránt. A német lap kiemeli: megfigyelők elnémításként, puccsként, sőt mesterien megtervezett gyilkosságként értékelik a magyar lap sorsát. Az okokat illetően egyelőre sok minden nyitott, de kézenfekvő politikai motívumot feltételezni a rajtaütésszerű akció mögött: az újság ugyanis a leleplezésekkel magára vonta a kormány haragját. Ám mivel ez az első eset, hogy egy vezető sajtóorgánumot bezárnak az egyik uniós államban, sokkal többről van szó, mint Magyarországról és Orbán Viktorról.



A Handesblatt sajtószakértője Magyar médiatemető címmel arról ír, hogy a Népszabadságnál rövid úton lehúzták a rolót: így likvidálja Orbán Viktor a sajtószabadságot. A populista kormányfő nem felejt, és leginkább a Népszabadságnak tudja be a referendum során elszenvedett érzékeny vereséget, amely összetörte hazai tekintélyét. Ezért bennfentesek nem csodálkoznak azon, hogy a blamázs miatt az országot végképp a sajtó temetőjévé akarja változtatni.




(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)