Kínos magyarázkodás Orbán „nácizó” kiszólása után
Heves reakciókhoz vezetett Németországban a magyar miniszterelnök nácihasonlata. A Külügyminisztérium próbálja menteni a helyzetet, mondván: Orbán nem Angela Merkel, hanem szociáldemokrata párti kihívója, Peer Steinbrück szavait kommentálta.
Angela Merkel egy televíziós vitában arról beszélt, hogy nem érdemes Magyarországot európai uniós tagságának elvesztésével fenyegetni, vagyis „nem kell rögtön a lovasságot küldeni”. Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy „a németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be”. Válaszul Guido Westerwelle német külügyminiszter azt mondta: „Ez sajnálatos kisiklás, amelyet mi egyértelműen visszautasítunk.”
Kire gondolt Orbán?
A magyar diplomácia kármentésbe kezdett: Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára vasárnap az MTI-nek nyilatkozott. Felidézte, hogy Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück szociáldemokrata kancellárjelölt televíziós vitájában Steinbrück felvetette Magyarország esetleges kizárásának a lehetőségét az Európai Unióból. Merkel, idézve Steinbrück Svájccal kapcsolatban elmondott szavait, azt mondta: „Nem kell rögtön a lovasságot küldeni.” Prőhle szerint Orbán Viktor „a riporter kérdésére tehát egyáltalán nem Merkel, hanem Steinbrück hasonlatát kommentálta”, amikor arról beszélt, hogy nem volt jó ötlet, amikor a németek tankokat küldtek Magyarországra – mondta.
A miniszterelnök rádiós nyilatkozatával német lapok is foglalkoztak. A Spiegel Online Orbán náci módszerekkel vádolja Merkelt címmel közölt beszámolót. A Focus Online a Nem éppen diplomatikus kormányfő – Orbán náci módszereket feltételez Merkelről címet adta beszámolójának. Prőhle Gergely ezzel kapcsolatban azt mondta: szó sincs arról, hogy bárki reális lehetőségként értelmezné, hogy a németek tankokat küldenek Magyarországra.
Német reakciók: „Nem akarjuk, hogy bármi közünk legyen ilyen emberekhez”
Német lapok rámutattak: különösen furcsa a magyar reakció, hiszen Angela Merkel éppen amellett érvelt, hogy mérsékelten kell viszonyulni a magyarországi „demokratikus és jogállami deficitekhez”, és ellenezte Magyarország esetleges kizárását az Európai Unióból.
Martin Schulz, az EP elnöke szerint Orbán Viktor megértette, hogy a kancellár kijelentése „ironikus” hangvételű figyelmeztetés volt, de „populista hajlamai” miatt nem tudta megtartóztatni magát attól, hogy európai néppártbeli „párttársára, Merkelre támadjon”. Az EP német szociáldemokrata elnöke a Spiegel Online német hírportálnak nyilatkozva hozzátette: a miniszterelnöki reakció Orbán „sérülékenységét mutatja”.
Ruprecht Polenz, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselője, a külügyi bizottság elnöke úgy vélekedett: Orbán Viktor nyilatkozata arról tanúskodik, hogy egyre inkább elveszíti valóságérzékét. A Die Welt című lap online kiadásában megjelent beszámoló szerint Polenz hozzátette: a magyar miniszterelnök mindinkább az elszigeteltség felé vezeti Magyarországot.
Axel Schäfer, az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt (SPD) parlamenti frakciójának helyettes vezetője szerint a Fideszt ki kellene zárni az Európai Néppártból. A CDU-nak és bajor testvérpártjának, a CSU-nak ezzel a lépéssel ki kell nyilvánítaniuk, hogy „nem akarjuk, hogy bármi közünk legyen ilyen emberekhez” – mondta.
Jürgen Trittin, az ellenzéki Zöldek parlamenti frakcióvezetője szerint Angela Merkelnek fel kell ismernie, hogy „kudarcot vallott a csendes diplomácia politikája az önkényuralom felé masírozó orbáni politikával szemben”.