Kínos kérdéseket kapott Áder János a klímacsúcs után
A válaszokat nem ismerjük.
Jámbor András, a hatpárti ellenzék közös jelöltje Józsefvárosban és Ferencvárosban, a 6-os választókerületben tett fel kérdéseket a köztársasági elnöknek, aki azt mondta, hogy „őszinte számvetésre van szükség az egyes országok eredményeit illetően, és a PR-mutatványok helyett cselekvés kell.”
Jámbor szerint őszinte, hiszen ilyen nyílt kritikát a kormányt illetően Áder Jánostól még nem láttunk, bár jobb lett volna, ha konkrétabban kimondja, hogy a kamu kormányzati zöld konzultációk csak elfedik azt, hogy Magyarország folyamatosan vétózza az EU-s klímacélokat.
Az ellenzéki képviselő-jelölt szerint ki kell mondani nyíltan, a magyar "klímapolitika" lényege, hogy a német és más autógyárak lobbistái vagyunk Brüsszelben és 2018 óta folyamatosan megvétózunk, megakadályozunk vagy hátráltatunk minden klímacélt, amit az EU célul tűzne ki.
Emlékeztetett arra, hogy Szijjártó Péter 2018-ban, amikor az EU 2030-as klímacéljait vétózta, azt mondta: “Magyarország soha nem fog olyan javaslatokat támogatni Brüsszelben, amely rontaná a német, és ezen belül a bajor autóipar helyzetét”.
Ezek után tette fel kérdéseit Jámbor András:
Mikor fog fellépni a Fertő-tavat kivégző beruházás ellen?
Mit tesz, mit kellene tennie a kormánynak a Velencei-tó megvédéséért?
Hogyan kívánják megállítani a Balaton partjának egyre durvább felvásárlását?
Fogja-e támogatni végre az Orbán-kormány az európai karbon vámot?
A német nagytőke kiszolgálása helyett mikor lesznek prioritások a klímacélok?
Milyen intézkedéseket tesz a kormány a klímakatasztrófa közepén az átállásra? Támogatja-e ebben az önkormányzatokat, az állami cégeket?
Az ellenzéki jelölt szerint jó lenne, ha nagyívű beszédek helyett, végre a saját kormányán is számonkérné a klímacélokat már csak azért is, mert a klímaválság brutálisan fogja érinteni hazánkat is és köztársasági elnökként „nem a PR-os zöldrefestésben, hanem a valós cselekvésben van felelőssége” – tette hozzá.
(Kiemelt kép: Áder János köztársasági elnök az ENSZ 26. klímakonferenciáján (COP26) Glasgow-ban 2021. november 2-án. Fotó: Illyés Tibor / MTI)