Kik tépkednek országszerte?
Kevés bevándorlásról szóló kormányplakát maradt épen, országszerte sokat lefestettek, letéptek vagy kidekoráltak. És nemcsak az eltávolításukra buzdító Együtt aktivistáinak jóvoltából. A fővárosban több fiatalt előállítottak plakátrongálásért. Kik ők, akik magukat viccesen „zuglói plakátterroristáknak” nevezik? Mit gondolnak az orbáni rendszerről?
Fülest kaptam, plakáttépőkre várok az utcán. Este nyolc, még mindig nagy a meleg.
Alig lézeng valaki a budapesti Szépművészeti Múzeum mögött. Fehér autóban két férfi ül, vajon rendőrök? Legutóbb is figyelték a kormány nemzeti konzultációs plakátját. A Gundelnél térdnadrágos, trikós férfi telefonál már vagy negyedórája.
Bár Pintér Sándor belügyér szerint emberei nem vadásztak a plakáttépőkre, a későbbi jegyzőkönyvben maguk a rendőrök – Cserjés 23 és 24 egység emberei – ismerték el, hogy de igen, nagyon is.
Civilnek álcázva könnyű volt elkapni a szabálysértőket. Igaz, ők nem is akartak elmenekülni, mert politikai véleménynek tartják, polgári engedetlenségnek szánták az akciót.
Bevarrták őket, ez fontos volt valakiknek. Az egyik „plakátőrző” rendőr a HVG.hu-nak névtelenül úgy nyilatkozott: a szakma legaljának tartja, amit velük, a kisrendőrökkel csináltatnak.
De a parancs, az parancs. A rendőrségen megmotozták és a maximum időt kihasználva nyolc órán át bent tartották a fiatalokat, csak utána vették fel a jegyzőkönyvet. Talán, hogy „érezzék a törődést”.
Szabadcsapatok alakultak
Közben a plakátragasztók a régi poszter romjaira enyveztek egy újabbat, ugyanazzal a felirattal: Ha Magyarországra jössz, nem veheted el a magyarok munkáját!
A „megfigyelők” lassan kiszállnak a fehér kocsiból. Kiderül, nem rendőrök, egy tévéstáb. Úgy látszik, más is kapott fülest. A térdnadrágos abbahagyja a mobilozást és lelép. Ő sem rendőr.
Nevetgélő fiatalok érkeznek, lányok, fiúk, huszonévesek. Ők az Együtt tizenhárom hónapja bejegyzésre váró Y-GEN ifjúsági szervezetének aktivistái. (Az elnevezés az Y-generáció rövidítése. Ők azok, akik 1990 előtt óvodások voltak, vagy még később születtek.)
Egy kisgyerekével sétáló férfi halad el a plakát mellett, menet közben letép belőle egy kis darabot. Valaki a szemünk előtt viszi el a show-t!
Nem csoda, hiszen országszerte kis szabadcsapatok alakultak: van, aki letépte, más átfestette a konzultációs plakátokat. Valaki meg csak leragasztott pár szót, hogy új értelmet nyerjen a szöveg: „Ha Magyarországra jössz, tiszteletben kell tartanod a kultúránkat!” mondatból így lett „Magyarországra kell a kultúra”. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Vastagbőr blog gyűjtést rendezett, hogy ellenplakátokkal vágjon vissza, de a menekültek világnapjára az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is előrukkol falragaszokkal, amelyeken az ország fejlődéséhez hozzájáruló migránsokat mutatnak be.
És nemcsak az Együtt fiataljai és vezetőjük, Szigetvári Viktor üzent hadat a nemzeti konzultációs hirdetéseknek, nemcsak a szombathelyi szocik válaszoltak ellenplakátokkal a kormány idegenellenes szövegeire – „Ha Magyarországra jössz, nem tudnál hozni egy épeszű miniszterelnököt?” –, hanem a civilek is. Százszámra születtek a netes népművészet mémjei: „Ha Angliába jössz, nem veheted el a magyarok munkáját”, „Ha Magyarországra jössz, Isten hozott”, „Ha Magyarországra jössz, ne felejts el bevásárolni szombaton!”
Gyors eligazítás, és két fiatal nekilát a munkának a kamera- és vakutűzben. A fiú spaklival nyúl az összeillesztések alá, a lány körömmel tépi a papírt. Kényszeredetten nevet, nem megy. Aztán a fiú nyakába veszi a lányt, úgy dolgoznak.
– Az állványt ne bántsátok, az már bűncselekmény lenne – kiáltja az egyik aktivista.
Végül műanyag zacskóba csomagolják a papírfecniket, mosolyognak a kamerába, és mindenki hazamegy. Rendőr sehol.
Visszarendelték volna a megfigyelőket?
A hangos kisebbség
S hogy kik a plakáttépők?
Németh Szilárd azt mondja, balos agresszorok, Orbán Viktor szerint rendkívül kicsi, de hangos kisebbség.
A valóság az, hogy főként egyetemisták vagy már dolgozó, fiatal értelmiségiek, akiknek elegük van az orbáni rendszerből. Szegeden például Szalai Balázs, az Átlátszó újságírója barátjával festette le a plakátokat. Ők egyetlen párthoz, szervezethez sem tartoznak. Az Indexnek azt mondták, undorítónak tartják a kampányt. Szalai januárban társaival kijárt a határra, teát, élelmet vittek a menekülteknek.
Kalocsai Kinga publikál a Kettős Mérce oldalán, társa, Szeles András a Milla elnökségi tagja volt. Ők a budapesti Ferdinánd hídnál szakítottak le kormányplakátot. A Kettős Mércének azt nyilatkozták, a kampány gyűlöletkeltő, ezért léptek.
Másokkal néhány nap múlva egy Dob utcai kocsmában találkozunk. A Facebookon így hirdették meg az estet: „A zuglói plakátterroristák börtönélmény-beszámolója és y-genes sörözés :-).”
(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)