Kiderült, mit akar Gyurcsány
Immáron nyílt politikai háborúhoz vezetett Gyurcsány Ferenc és az MSZP viszonya. Gyurcsány szerint most már tényleg rendszerváltásra van szükség az MSZP-ben; az MTI által megkérdezett politológusok is alátámasztották: a volt miniszterelnök a Szocialista Párton belül szeretne vezető pozícióba kerülni. Ha nem sikerül, a baloldalon nagy esélye van egy pártszakadásnak.
– Új pártot akarok az MSZP-ből, egy középre nyitott, balközép demokrata pártot, olyat, amelyik politikai otthona lehet sok, az 1989-es alapokon álló embernek, olyat, amelybe konzervatívok és szabadelvűek is beleférnek – magyarázta Gyurcsány Ferenc az ,
ATV Egyenes beszéd című műsorában. Csakhogy a volt pártelnök-miniszterelnök szerint sokan az MSZP vezetéséből, azt mondják, hogy mindaz, amit a liberális közgazdász, Bauer Tamás vagy a kicsit konzervatív közíró, Debreczeni József képvisel, az nem kell az MSZP-be. Szóval Gyurcsány szerint az az elvi kérdés, hogy egy hagyományosabb, régi vágású párt lesz a szocialistáké, vagy nyitott és demokratikus.Gyurcsány szerint mindenestre most már tényleg rendszerváltásra van szükség az MSZP-ben, ugyanis a párt az utóbbi 20 évben felélte stratégiai tartalékait, többek között azért, mert mindig talált a vezetőség indokot a változás elodázására. (Ami a párt-rendszerváltást illeti, szervezeti, morális és kulturális váltás kell – erről szól egyébként Gyurcsány szerint az általa kezdeményezett népszavazás is.) És a volt pártelnök-miniszterelnök szerint most is halogatna a vezérkar, arra hivatkozva, hogy épp nem alkalmas az idő az átalakulásra. Hát mikor jó az idő, ha nem az ellenzéki lét első felében, érvelt Gyurcsány az Egyenes beszédben. Ráadásul azt számon kérni rajta, hogy miért most akarja megújítani a pártot, hozott példát Gyurcsány, olyan, mint egy orvost felelősségre vonni, hogy miért jár továbbképzésre, amikor az lenne a dolga, hogy műtse a betegeket.
"Hozzá kell nyúlni a párthoz"
Mert amikor egy párt kormányoz, akkor nem bolygatja a pártviszonyokat, nehogy veszélyeztesse a többségét, magyarázta Gyurcsány az ATV-ben. Ám amikor egy párt ellenzékben van, akkor le kell vonni a tanulságokat és hozzá kell nyúlni a párthoz. De ez a volt pártelnök-miniszterelnök szerint nem köti le az MSZP teljes energiáját, mivel nem egy „együgyű” párt, amikor kormányon volt, akkor is vagy száz ügyet vitt egyszerre. Magyarán miközben a szocialisták megújítják magukat, jut idejük arra is, hogy többek között a rendvédelmi dolgozók, a szakszervezetek, a devizahitelesek bajaival foglalkozzanak. Ezt bizonyítja, hogy az MSZP az utóbbi időben simán összegyűjtött 300-400 ezer aláírást arra a kérdőívre, amelyen a választók az orbáni politika legfontosabb téziseit utasíthatták el. És ezt bizonyítja, ahogy az MSZP a parlamentben alternatív javaslatokat vezet elő – persze a volt miniszterelnök pártelnök szerint ezt lehetne szellemesebben csinálni.
Mindenesetre abban Gyurcsány egyetért Mesterházy Attila elnökkel, hogy impozáns teljesítmény az miszerint a szocialisták a jóslatokkal ellentétben nem csuklottak össze, és megőrizték egymillió szavazójukat is, miközben a Fidesz híveinek százezreit vesztette el. Csakhogy, figyelmeztetett Gyurcsány, az elpártolók nem jöttek az MSZP-hez, azaz muszáj megérteni, hogy a szocialista párt vonzóképessége most nem túl erős. Ám ha jól alakul át, akkor vonzóvá válhat az MSZP. Például a szocialistákat erkölcstelen pártnak látja a választók egy része, miközben a vezetők és a tagság többsége tisztességes – romlott almák azért valószínűleg vannak a kosárban, figyelmeztetett Gyurcsány. Szerinte ebben a helyzetben az a helyes, ha az MSZP olyan lépéseket tesz, amiből a nép megérti, hogy a szocialisták Magyarország legtisztességesebb pártjává kívánnak válni. A romlott almákat Gyurcsány szerint „a bölcsek, az etikusok, az idősek” egy olyan tanácsa szűrné ki, amelynek tagjait már nem a politikai ambíció mozgatja.
Demokrata Párt: február óta működik
„Február elején volt az első alakulóülés, amikor tizenkét alapító taggal létrehoztuk a Demokrata Pártot. Mind XVII. kerületi lakosok, nem szocialista párttagok, független emberek vagyunk. Valódi érdeklődésünk azért van, ezek nem függetlenek a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformtól” - ezt Takács István nyilatkozta a
Népszabadságnak.Takács hivatalosan az elnöke annak a pártnak, amelyet a sajtó – a Magyar Nemzet írása nyomán – Gyurcsány Ferenc új pártjaként emleget. A jobboldali napilap közölte a szervezet azon határozatát, amely többek között arról szól: a Demokrata Párt kész átadni a nevét és egyesülni az MSZP-vel, miután az átment a megfelelő megújuláson. De szerepel a dokumentumban az is, hogy amennyiben az MSZP kongresszusa „nem határoz a Demokrata Párttá alakulásáról és ennek eredményeképpen az MSZP néhány korábbi tagjából másik társadalmi szervezet jön létre”, akkor a párt „egyesül ezzel a társadalmi szervezettel”.
Takács István a Népszabadság kérdésére elmondta: a Demokrata Párt célja, hogy összefogja azokat a helyi, politizálni vágyó lakosokat, akik az MSZP keretein belül nem találtak megfelelő fórumot. „Ezeknek az embereknek elege volt az egymásra mutogatásból, vitából, arctalanságból. Ehhez próbáltunk szervezeti keretet formálni. Tekintettel arra, hogy pártról van szó, akár országos léptékű szervezet is lehet. Jelenleg tizenkét alapító tag van, és ameddig a bíróság hivatalosan nem jegyzi be a szervezetet, addig nem kezdődhet meg a tagtoborzás” - nyilatkozta lapunknak Takács István, hozzátéve: eddig két alkalommal is visszadobta a bíróság a bejegyzési kérelmüket, az alapszabály kapcsán hiánypótlást kérve.
A Demokrata Párt elnöke a Gyurcsány Ferenccel való kapcsolatáról azt mondta lapunknak: huszonkét éve ismeri személyesen a volt kormányfőt, nem közvetlenül, de dolgoztak együtt. „Rendszeresen részt vettem a rendezvényein, de más párt hasonló programjaira is el szoktam járni, mert nyitott vagyok és befogadó. Idén januárban találkoztunk és akkor említettem meg neki, hogy a XVII. kerületben van egy ilyen kezdeményezés. Támogatta az ötletet, mondván semmi jónak nem az elrontója”- fogalmazott Takács István.
Nagy esély a szakadásra
Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint a szocialisták belső küzdelme közvetve a baloldal vezető szerepéért zajlik, Gyurcsány Ferenc pedig a Demokrata Párt révén menekülő utat biztosított magának párton belüli veresége esetére; a volt kormányfő nyilatkozatai alapján ugyanis még mindig az MSZP irányításának - tagságra támaszkodó - átvételét, majd átalakítását szeretné elérni.
A szakértő szerint az MSZP egykori elnöke azért is küzd a párt irányításáért, mert az még "mélypontján is" 20 százalékos támogatottsággal és kiépített szervezettel rendelkezik, míg egy teljesen új párt létrehozásával ez a pozíció sokkal nehezebben lenne biztosítható. Juhász Attila ugyanakkor azt is aláhúzta, hogy a Demokrata Párt létrehozása az MSZP szakadására is minden eddiginél nagyobb esélyt mutat, és megnyithatja az utat a párt további feldarabolódása előtt.
Mennyire vonzó Gyurcsány?
Gyurcsány Ferenc az MSZP törzsszavazói táboránál szélesebb kört kíván megszólítani, de az erősen kérdéses, hogy a jelenleg többségében passzív és bizonytalan választók számára mennyire vonzó a volt kormányfő - fejtegette a Political Capital vezető elemzője. Hozzátette: jelenleg nincs olyan kutatás, amely szerint Gyurcsány Ferenc népszerűsége növekedett volna ebben a körben, amit az is jelez, hogy a nyilvánosságban a nem kormánypárti véleményformálók körében is nagy a volt kormányfő elutasítottsága. Juhász Attila megjegyezte továbbá, hogy Gyurcsány Ferenc esetleges új pártja - a Jobbik és az LMP éles szembenállása miatt - az ellenzéki oldalon is könnyen teljes elszigeteltségbe kerülhetne.
Kern Tamás, a Századvég Alapítvány tudományos főmunkatársa szerint érthető Gyurcsány Ferenc MSZP megújítására való törekvése, hiszen a párt számos területen, így például szervezeti, programalkotási, valamint vezetői és hitelességi szempontból is változtatásra szorul. A Századvég munkatársa azonban kijelentette, szerinte erre a volt kormányfő nem lehet alkalmas, hiszen az MSZP jelenleg is fennálló hitelességi deficitje nagyrészt éppen a "legelutasítottabb politikusnak" számító Gyurcsány Ferencnek tudható be.
Kiemelte: Gyurcsány Ferencnek most kell tisztáznia, szüksége van-e új párt alapítására, hiszen ha ezt később, akár egy év múlva kell megtennie, akkor talán már túl kevés ideje maradhat a választásokra történő sikeres felkészülésre. Kern Tamás szerint a volt kormányfő ebben az esetben elsősorban az idősebb, baloldali szavazók, valamint az értelmiség egy részének voksára számíthatna - írta az MTI-re hivatkozva a
Hírszerző.Taktikai lépés
Magyar Kornélia, a Magyar Progresszív Intézet igazgatója szintén azon a véleményen van, hogy Gyurcsány Ferenc számára a pártalapításnál előnyösebb forgatókönyv lenne, ha sikerülne újra megragadnia az MSZP kormányrúdját. Szerinte ezt támasztja alá, hogy egy új párt alapítása és esélyessé tétele milliárdos nagyságrendű befektetést jelent, aminek megtérülése ráadásul meglehetősen bizonytalan, másrészt az "ország egyik legnépszerűtlenebb politikusának" számító Gyurcsány Ferenc, elsősorban az MSZP tagságán és törzsszavazói bázisán belül örvend még mindig viszonylag szilárd népszerűségnek.
A Magyar Progresszív Intézet vezetője éppen ezért taktikai lépésnek tartja Gyurcsány Ferenc részéről a pártalapítás felvetését, hiszen szerinte a szocialista párt vezetése is világosan láthatja, hogy a volt miniszterelnök esetleges kilépése csökkentené az MSZP támogatottságát. Az elemző ezzel együtt úgy gondolja, hogy egy újonnan alapított Gyurcsány-pártnak nem jelentene problémát az új politikai formációk számára kulcsfontosságú ismertség megszerzése, hiszen a volt kormányfő megnyilvánulásait a mai napig élénk médiafigyelem kíséri.
Magyar Kornélia megjegyezte továbbá, hogy Gyurcsány Ferenc fellépésének sorsa a Sukoró-ügyben indult vizsgálattól is függ, hiszen amennyiben tartósan gyanúsítottként marad a hírek szereplője, akkor hosszú időre befagyaszthatja köztársaságvédőnek mondott küzdelmét, de ha sikerül "politikai mártírként, koncepciós eljárás áldozataként" pozícionálnia magát, akkor javíthat megítélésén.