Kétharmados törvények: forró hangulatot ígért Orbán Viktor
Izgalmasak lesznek és Európában is meglepetéseket okoznak majd a nyáron előkészített kétharmados törvények - erről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök múlt vasárnapi kötcsei beszédében a találkozó egyik résztvevője szerint. Elemzők szerint viszont inkább ősszel számíthat heves vitákra a kabinet, miután több olyan sarkalatos törvényt is meg kell alkotni, amelyek alapvetően befolyásolják az ország gazdasági és politikai kereteit.
A nem politikusként dolgozó, névtelenséget kérő forrás az Origónak azt mondta, Orbán részleteket nem árult el a jogszabályokról, annyit mondott, hogy egész nyáron keményen fog dolgozni, többek között a gazdasági tárgyú sarkalatos törvényeken - írta a
Népszava.A kormányzat munkája több bírálatot is kapott egy kormánypárti tisztségviselő szerint, aki részt vett az eseményen. Azt mondta, több felszólaló - köztük az egri színház igazgatója, Blaskó Balázs - a kormány egyes kulturális döntéseit kifogásolta, többen pedig azt tették szóvá, hogy a kultúra területén "nem történt semmi" a kormányváltás óta.
Elszámoltatás: semmi eredmény
Mások a kormány által ígért elszámoltatást bírálták, volt, aki azt mondta, a megbízott elszámoltatási biztos, Budai Gyula "még semmilyen konkrét eredményt nem mutatott fel, egyetlen volt szocialista vezető kezén sem kattant a bilincs az elmúlt egy évben". A miniszterelnök a minisztériumi vezető szerint igazat adott a bírálóknak, és azt mondta, maga is úgy érzi, hogy "valóban nem sok minden történt" az említett két területen. Hozzátette, hogy ezekkel az uniós elnökségi félév lejártáig nem tud foglalkozni, de júliustól "kézbeveszi, felpörgeti az ügyeket".
A kritikákra egy másik, az eseményen részt vevő kormányzati vezető állítása szerint a miniszterelnök egy alkalommal felcsattant, hogy megválasztása óta minden napja "mikromenedzsmenttel", kisebb horderejű ügyek, hozzá érkező panaszok kezelésével telik, miközben neki kormányfőként "makromenedzsmenttel", vagyis stratégiai ügyekkel kellene foglalkoznia.
Inkább ősszel várhatók heves viták
A tavaszi parlamenti ülésszakon az előzetes tervek szerint még két komolyabb döntés vár a képviselőkre: az egyházakról szóló sarkalatos törvény, illetve az új alkotmánybírók megválasztása - emlékeztetett Gyömöre Máté a Magyar Progresszív Intézet elemzője. A törvényalkotási programban elméletileg szerepel az új felsőoktatási törvény is, ám az jelenlegi ismereteink szerint még erősen az előkészítés szakaszában van - tette hozzá.
Az elemző szerint főként az alkotmánybírósággal kapcsolatos törvény miatt számíthat a kormánytöbbség élesebb kritikákra, hiszen alapvetően jobboldali kötődésű embereket jelölne a Fidesz, köztük egyik parlamenti képviselőjét. Heves vitákra azonban inkább ősszel számíthat a kabinet, mivel több olyan sarkalatos törvényt is meg kell alkotni, amelyek alapvetően befolyásolják az ország gazdasági és politikai kereteit.
Gyömöre Máté úgy vélte, a nyugdíjrendszer, illetve a közteherviselés rendjének kétharmados rögzítése kétségkívül növelné a kiszámíthatóságot, ám rendkívül korlátozná a későbbi kormányok mozgásterét, amelyek így képtelenek lennének gyorsan és rugalmasan reagálni a változó demográfiai és munkaerőpiaci folyamatokra.
Őszre marad az új önkormányzati, illetve az új választójogi törvény megalkotása is - hívta fel a figyelmet a Magyar Progresszív Intézet elemzője, aki szerint az előbbi a legnagyobb kormánypárton belül is komoly vitákat szülhet, tekintve, hogy a képviselők jelentékeny hányada rendelkezik önkormányzati pozícióval is. 2014-től ráadásul a parlamenti mandátum és a polgármesterség, megyei közgyűlési vezetői tisztség összeférhetetlenné válik, vagyis számos politikusnak el kell döntenie, hogy hol folytatja tovább pályafutását. A tervek szerint lecsökkentett parlamenti létszám miatt azonban sokan kiszorulhatnak az Országgyűlésből, így nekik az önkormányzati szféra lehet a menekülési útvonal. Márpedig éppen az önkormányzatok autonómiáját csökkentené jelentősen az új jogszabály, sőt a 2000 főnél kisebb lélekszámú falvaknál megszűnne az önálló polgármesteri hivatal is.
Őszre marad a közoktatási, a felsőoktatási és az egészségügyi átalakítás is, tehát arra lehet számítani, hogy a kormányzás elmúlt egy évére jellemző gyors törvényhozói munka tovább folytatódik.
Gyömöre Máté szerint mindennek megvannak a racionális okai. Időben minél távolabb van a súlyos, népszerűtlen döntések meghozatala a következő választástól, a legnagyobb kormánypárt 2014-es esélyei annál jobbak. Mindez persze számos lehetőséget ad a hibás törvényalkotásra, ami adott esetben hatással lehet a Fidesz népszerűségére is, azonban a párt választói lényegesen fegyelmezettebbek, mint a többi párté, ráadásul a törzsszavazói is többen vannak, így egyben tartásuk is egyszerűbb. "Arról nem is beszélve, hogy a rendkívül centralizált pártszervezet miatt nem jöhetnek létre túlságosan erős és önálló hatalmi pólusok a párton belül, vagyis riválisaiknál egységesebb képet tudnak magukról kialakítani" - fejtegette az elemző.